Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Литургијско сабрање и рукоположење у Прахову

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Задња игуманија Манастирице била је схи Фотина и кад је манастир био тотално ван функције она и моја покојна мон.Гаврила напустиле и прешле у Браничево  , у манастир где су некада биле а по послушности ( на молби блаженопч.+Милутина ) владика блаженопч.+Хризостом одабрао њих две и још неке сестре да обнове Манастирицу ( и остале тимочке манастире ) али по причи Бабе та обнова је тешко ишта јер их тамошњи народ није баш волео имали су силне проблеме са мештанима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ако си мислио на овај МАНАСТИР СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ Доња Каменица код Књажевца мислим да је активан , тамо је женско монаштво , зато сам питао где се налази.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ако си мислио на овај МАНАСТИР СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ Доња Каменица код Књажевца мислим да је активан , тамо је женско монаштво , зато сам питао где се налази.

    to nisam znao..... super

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ако си мислио на овај МАНАСТИР СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ Доња Каменица код Књажевца мислим да је активан , тамо је женско монаштво , зато сам питао где се налази.

    to nisam znao..... super

    ево сад сам гледао на сатј , кликни тамо где је манастир и где пише НОВО ДОБА има слике , има доста монахиња а одавно сам чуо да је активан мамастир. Поред Букова овај им најбројнији манастир.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    lepo, ali stvarno velika steta sto su prazni Krepicevac, manastir Apostola Petra i Pavla, manastir Svete Trojce, Lozica, Manastirica.......

    nadji slike Krepicevca i manastira Petra i Pavla, vrrrrrrrlooooo lepa mesta.......

    Где се налази manastir Svete Trojce?
    Kод Књажевца и није празан. Мати Михаила је тамо са сестринством. Једино ако су сестре прешле у други манастир.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    lepo, ali stvarno velika steta sto su prazni Krepicevac, manastir Apostola Petra i Pavla, manastir Svete Trojce, Lozica, Manastirica.......

    nadji slike Krepicevca i manastira Petra i Pavla, vrrrrrrrlooooo lepa mesta.......

    Света Тројица није празна, била сам тамо пре пар година. То су младе монахиње са мати Михаилом, која је такође млада. Сиромашан је јако тај крај, али сестринство се добро држи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    МАНАСТИР БУКОВО

    Постављена слика

    Манастир Буково налази се на четвртом километру западно од вароши Неготин у Крајини, а поред самог друма Зајечар-Неготин. Лежи на падини Братујевачке косе, богате водом и бујном вегетацијом. Манастир је положен на узвишици тако да се са његовог дворишта види цела долина Неготина са околним селима. Порекло имена манастира данас се само може нагађати. Једни мисле да је манастир добио име по буковој шуми која окружује манастир. Други кажу, да му име потиче од водене птице "бука", које је овде било много у времену док још није био исушен неготински рит.

    Сада у манастиру Букову нема никаквих писаних података ни споменика о његовом основачу. По предању Буково је задужбина краља Милутина с краја 13. века. Буково би по томе подигао краљ Милутин после победе над Шишманом. Сва је вероватноћа да и ова Светиња спада у број задужбина великога краља Милутина.

    Постављена слика 

    Осим овога предања, постоји још и то да је основач манастира Свети Никодим тисманаски. Ово је могуће стога што постоје докази да је Свети Никодим живео и делао у тимочкој крајини. До ослобођења од Турака, 1833. године, Буково се у писменим изворима јавља само неколико пута.

    Чешће се јавља манастир Блатски (Блацки, Платски). На једној карти из доба аустријске окупације (1718-1739) унешен је Блатски (Plazze) јужно од Неготина, на средокраћи између Неготина и села Буковче. Од овог манастира немамо данас никаквог трага.

    Од 1994. године, манастир Буково је по устроиству мушки општежитељни манастир, који данас броји десетак братије. Манастир се развија под духовним надзором и старатељством Епископа тимочког Јустина. Црква манастира Буково посвећена је Светом Николи.

    Има још једна црква у склопу новог конака, више као зимска капела која је посвећена Покрову Пресвете Богородице.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    samo dva puna manastira..... 319.gif mada dobro je i sto je toliko.....

    Има монаштва и у Вратни. Отац Мелхиседек је тамо игуман. Мушки је манастир.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    али по причи Бабе та обнова је тешко ишта јер их тамошњи народ није баш волео имали су силне проблеме са мештанима.

    Pa ovdasnji narod ce radije da ode kod neke vracare nego u crkvu... I radije daju pare za to nego za svetinju...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    али по причи Бабе та обнова је тешко ишта јер их тамошњи народ није баш волео имали су силне проблеме са мештанима.

    Pa ovdasnji narod ce radije da ode kod neke vracare nego u crkvu... I radije daju pare za to nego za svetinju...

    jos ako je neka popularna    0205_whistling

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Опело и сахрана монаха Нектарија, сабрата манастира Буково

    28. Март 2012 - 13:44

    monah_nektarije.jpg

    У среду 21. марта упокојио се у Господу монах Нектарије, сабрат манастира Буково код Неготина, Епархија тимочка. За оне који нису стигли да га упознају као монаха он је био Станислав Стефановић, отац Владике тимочког Јустина и протојереја Дејана, свештеника при храму Светог Апостола Марка у Београду. Опело је служио Епископ тимочки г. Јустин, уз саслужење Епископа рашко – призренског г. Теодосија и више од четрдесет свештенослужитеља, у присуству мноштва верника из целе Епархије.

    Након опела, обратили су се настојатељ манастира архимандрит Иларион, протојереј Дејан Стефановић, и Епископ Теодосије који је између осталог рекао: ,,Када сам ја дошао у манастир Црну Реку, да будем искушеник, срео сам брата Станка који ми се ту нашао и као отац, као неко ко је и старији и искуснији да ме научи многим стварима и није часио ни једног тренутка да ме поучи. У њему сам видео правога оца и родитеља. И сво време сваког монаха он је гледао као свога најмилијег и најрођенијег, тако да, рекао бих, није он монах само десет дана. Цео свој живот од оног дана кад је своју децу упутио Господу, кад су они кренули Божијим путем и он је кренуо Божијим путем. Био је предан Господу али је увек био природан, увек је био савестан, одговоран и као таквог га знамо и памтимо”.

    Затим се присутнима обратио Епископ Јустин чију беседу у целини преносимо.

    Драга браћо и сестре, благодарим моме брату и саборцу из манастира Црне Реке, садашњем епископу рашко-призренском Г. Теодосију, свој браћи свештеницима, свештеницима храма Светога Апостола Марка где сам прве кораке вере своје добијао. Захваљујем свима вама који сте данас дошли, а најпре морам да захвалим особљу Медицинског центра који су годинама исказивали необичну пажњу и старање да моме оцу, монаху Нектарију, олакшају тешкоће које су му задавале тешке болести од којих је боловао. Добили смо пуно телеграма саучешћа, поводом овога дана, тужног растанка, али веселог одласка његовог Господу Богу и Спаситељу његовом. Од свих телеграма на којима од срца благодарим, издвојио бих следећи:

    „Поводом упокојења у Господу Вашег оца, у монаштву Нектарија, који је својим животом послужио Господу, изражавамо у своје лично име наше искрено саучешће. Молимо се Господу и Спаситељу Исусу Христу, који је васкрсење и живот, за покој његове племените душе. Патријарх српски Г. Иринеј.“

    Хвала свима вама који сте дошли. Желим да кажем још неколико речи. Станислав, Станко, Луле како смо га звали, као мирјанин био је човек који је волео живот овакав какав је Господ дао нама људима. Да овај живот искористимо на добро. Уживао је у свакој капљи воде, парчету хлеба и благодарио је Господу Богу. Моја жеља и жеља мога брата била је, када се мајка, као монахиња Христина, упокојила 1989. године, а он постао удовац, да и он једнога дана пође тим путем. И он се припремао. Потрудили смо се сви који смо око њега да му тих двадесет три године његовог удовичког живота засладимо. И он је, када се тешко разболео прво од рака простате, после од рака једњака, остао борац доследан себи. Никада у своме животу га нисам видео да је у депресији, у неким модерним психолошким болестима, некакве анксиозности, некакве изгубљености. Увек и увек се борио. И као такав он је заслужио да га Господ Бог удостоји да својом вољом затражи да буде прво искушеник, а онда и монах. Тим чином он је засладио наш живот. И он ће сладити живот свих оних који су га познавали, који су са њим били у вези. Био је често пута и строг, нарочито према мени, јер је хтео да будем добар. Надам се да је нешто од моје доброте и видео. Благодарим градоначелнику града Зајечара који је успео да припитоми овог поносног Београђанина, што је стално истицао, јер су му и прадеда и отац, као и он, рођени Београђани. И није могао да се помири тиме да је Зајечар, један мали Зајечар, место у коме ће он проживети задње дане. Постао је Зајечарац, али постао је и Неготинац и Крајинац, да овде почива, да буде темељ мога монаштва, мога свештенства, моје Цркве. Нека Господ прими душу његову, нека се моли за нас, нека нас чува и нека припрема место у Царству Небеском. Путуј драги оче, отвори врата раја, чекај нас тамо све. Амин.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...