Претходно, на позив духовника Казнено- поправног завода јереја Дејана Трипковића, гости из „Земље живих“ своја искуства у борби против наркоманије поделили су са штићеницима и запосленима у овој установи. Њихове искрене и потресне приче наишле су на дубоко емотиван пријем-
„То код нас ради Црква!“, речи су председника Руске Федерације Владимира Путина о решавању проблема болести зависности у највећој земљи на свету, које су подстакле тадашњег српског министра унутрашњих послова Ивицу Дачића да са Православном заједницом „Земља живих“, 19. марта 2012. године, потпише протокол о сарадњи у борби против дроге. Годину раније, руку подршке пружио је тадашњи министар здравља др Зоран Станковић. Такође, протоколи су потписани са београдском Специјалном болницом за болести зависности у ул. Теодора Драјзера, специјалним болницама у Вршцу, Новом Саду, Нишу и другим градовима, Српским лекарским друштвом, канцеларијама Уједињених нација и Европске уније... Центар за психо- социјалну рехабилитацију и ресоцијализацију оболелех од болести зависности „Земља живих“, мисионарски подухват Епархије бачке, са благословом надлежног епископа Г. др Иринеја и велико трудољубље некадашњег Епископа јегарског Г. др Порфирија (данас Митрополит загребачко- љубљански) бележи деценију успешне борбе против наркоманије- највеће пошасти модерног доба. Кроз шест заједница (пет мушких и једна женска), програм одвикавања и припреме за повратак у нормалан живот прошло је 3000 штићеника. Близу 95 одсто њих су данас преображене личности, које су се успешно интегрисале у друштво и засновале породице. У заједницу се улази добровољно. Увек се може из ње изаћи, али повратка након тога нема. Боравак је бесплатан за све јер новац не сме бити услов лечења. Породице штићеника помажу према могућностима. Трошкове издржавања кампа сносе манастир Ковиљ, Црквена општина Лазаревац и Град Нови Сад. Програм „Земље живих“ траје три године и подељен је у три фазе.
Основни циљ „Земље живих“ јесте преображај штићеника и прихватање вере као платформе живљења. Јер, у љубави Божјој све је могуће. Читају се Јеванђеља, размишља и разговара о задатим темама из њих. По узору на рано Хришћанство, постоје и „јавне исповести“. Једни друге сагледавају и указују међусобно на оно што треба поправити, односно на постигнут напредак.
Подгоричанин Душан Алаџић (32) потиче из дисфункционалне породице те је контакт са дрогама имао још у основној школи. Од марихуане, преко разних врста таблета до хероина. Пакао за породицу, пут са ког, чини се, нема повратка.
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.