Баћушка је био широко познат по својој богобојажљивости, поштовали су га чак муслимани. Али завист према таквом светом животу пробудила је јарост Турака освајача, који су га убили, пише Ромфеа.
Претходних 112 година биле су испуњене чудесима и благодатном помоћи житељима села. И света Црква узимајући у обзир све те многобројне чињенице, прибројала је мученика за вјеру лику светих.
Митрополит Касторије Серафим, за 27. новембар заказао је чин омивања часних мошти, које су по свједочењу очевидаца силно благоухале за вријеме вечерње и чина омивања.
Заједно са владиком Серафимом чин омивања обавили су митрополит сисанионски и сиатистки Павле и митрополит врестенски Теоклит.
У свом слову владика Павле говорио је о цијени мученичке крви која је проливена за Христа и освештала то мјесто.
Он је говорио и о кремацији (подсјећамо да је недавно Грчка црква одлучила да неће опијевати људе који су завјештали да их кремирају), рекавши: „Ево пред нама су свете мошти и ви можете видјети да људско тијело није утилитаристички предмет за прераду, него храм Божији“.
Све што се десило те вечери у селу Хилиодендро посјећало је на древна времена када су хришћани умивали кости мученика и слагали их под престоле храмова.
Митрополит је такође пожелио да се мошти мученика нађу на светом престолу храма.
Са грчког: Константин Норкин
Са руског: Марија Живковић
Извор: Православие.ру
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах