Jump to content

О застрањењу које не види своју заблуду...


Препоручена порука

Најперфиднија врста карактерног човека није непријатељ који своје осећање угрожености, ривалства, огорчености, сујете, или чега већ, не крије, него је она врста која не осећа свој стид и не препознаје своје лицемерје. Такав подрива било какав однос и јединство својим префриганим понашањем на околишан начин – уз подмукли осмех и наизглед пријатељску наивност. Он се не осећа угроженим, сујетним, огорченим, или шта већ на директан начин – може да се не осети ни под једним разлогом уопште увређеним – него из чисте воље и љубави према ономе што није добро да минира експлозивне ситуације. Јер је то храна, демонско причешће, за таквог човека, и још горе – за жену. И оно што такви углавном раде, траже вишу инстанцу у фирми, или гето коме ће се обратити, за оног трећег којег види, односно, жели да види као потенцијалну жртву за своју гордост. Такав се злурадује понижењем не само себи једнаког по непријатељству човека, већ доброг, било ког и каквог човека уопште. Треба намирисати такве људе а да се сами не усмрдимо. Њима је свако покајање за своје безумље стид и понижење – по томе се препознају. Али, када добију изобличење, ако уопште заћуте, заћуте само из осећања страха према ономе ко их за нешто изобличава а не из покајања. Јер већ у следећем тренутку траже себи слушаоца за своју „исповест“, и по могућству саучесника за продужетак своје бесмисли у новој интриги. И веће зло узрокује онај који се као такав издаје за представника или члана Цркве неголи онај који бива и остаје атеист. Јер грешник не може да саблазни оне који су већ пали а овде, у Цркви, саблажњава се нечија безазленост кроз уста или дело од стране оног који себе представља као праведног и побожног. А такав не само да није онакав какав се издаје, није ни човек, већ карикатура.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

stadaradim

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

ово уопште нисам скапирао?  gringrin

изгледа ми контрадикторно и збуњује ме  0205_whistling

Немој ме терати да опет анализирам себе poklon

Причали смо уживо о овоме али кроз другачије примере...

Укратко: критика лицемерја а човек се некад стиди и да изобличи.

Данас нам недостаје оштра пророчка реч попут владике Атанасија Јевтића који кори али не ради укора него ради љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sasvim jasno, takih ima na primer na politickim vrhovima kolko oces tj neces

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sasvim jasno, takih ima na primer na politickim vrhovima kolko oces tj neces

:drugarstvo:

Ma politika je stara kuja! 4chsmu1

Tu nema cistih poslova.

Ali veci bol nastaje kad problem datira iz crkvenih krugova.

Ima jedna lepa misao koja kaze da kad gresnik padne tu nema cudjenja, ali kad svetac sagresi nastaje sablazan po mnoge.

To sam by the way davno primetio, da nas mentalitet jedva ceka da neko pogresi samo da bi nasao opravdanje za svoj ogrehovljeni status.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лично познајем пример таквог човека каквог си горе описао. И добро је што си ставио ову тему под Психологија јер такви људи и јесу за психијатра, или да под хитно нађу неког духовника. Претпостављам да је најбоље и једно и друго.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никола: Ima jedna lepa misao koja kaze da kad gresnik padne tu nema cudjenja, ali kad svetac sagresi nastaje sablazan po mnoge.

Hahaha, tačno, nikog kad se vozi autoputom ne izvodi iz mjere

niti uzbuđuje ovakva slika pa da ih je hiljade tamo takvih "ženština":

TER36b9c1_shutterstock_9379852.jpg

ITU24bf69_prostitutky.jpg

Ali kad bi umjestu njih tamo bile časne sestre ili monahinje, sasvim dovoljno i jedna ili samo dvije  i počele na autoputu nudit svoje "službe - service" to bi bilo "pozdviženie", čuđenje do nebesa. Od prepasti bi šoferi TIR-aka vjerovatno završavali s kamionima u jarku. A svi bi zaboravili na hiljade tih tamo prostitutki i samo bi se pričalo o tih par časnih sestara ili monahinja!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...