Jump to content

Давање зекјата (обевезни прилог за сваког муслимана)

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Ja sam shvatio da je zekat jedna opšta obaveza. Da ne mora da se prikuplja u neki fond (za nešto) nego je obaveza muslimanu da daje milostinju onome koji traži od njega (nesrećniku). Ovo sad ispada ko parohijal.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

čuo sam da postoje predlozi (ako već ne fercera) da i u bačkoj ep. uvedu parohijal (od 1%-2%) a ukinu trebe. popovi bi imali fiksne plate koje bi dobijali iz eparhije

Најбоље би било да се нађе неки добар модел и да се коначно регулише то питање. Онда не би било гурки за велике парохије.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

čuo sam da postoje predlozi (ako već ne fercera) da i u bačkoj ep. uvedu parohijal (od 1%-2%) a ukinu trebe. popovi bi imali fiksne plate koje bi dobijali iz eparhije

Најбоље би било да се нађе неки добар модел и да се коначно регулише то питање. Онда не би било гурки за велике парохије.
Најбоље је да се направи као у Немачкој.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па овако. Када се испуњава пореска пријава, односно када пријављујеш боравак, постоји питање да ли си верник. Дакле, само верник, без икакве конфесије. Ако јеси, део твојих укупних прихода (пре обрачуна пореза) иде у фонд за све "цркве" и џамије (они су тамо јако екуменистички настројени). Одатле се плаћају свештеници и одатле се одржавају цркве. Дакле, преко државе и то солидарно; тако и мање заједнице могу да рачунају на помоћ државе и на фунцкионисање своје цркве. Овај систем је доста добро фунционисао: знам да су свештеници православне цркве могли доста добро да живе, без обзира што није било много православних у тој парохији тада. Можда се нешто променило у међувремену. Ово је био систем од пре десетак година.

И наравно, систем подразумева једну врсту поштења. Колико могу да проценим наш менталитет, наши људи би то доживели као неку врсту телевизијске преплате. Или се не би декларисали као верници. Видео сам да то неки странци раде чак и у Немачкој, а и сами Немци, мада више по изузетку него по правилу (наши Срби су били веома дисциплиновани: плаћали су цркварину све у шеснаест, иако су у цркву ишли пет-шест пута годишње.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A po kojem principu onda to država deli crkvama? zar nije bolje da svako ko plaća porez odmah kaže koje je vere da bi se toj crkvi moglo uplatiti?

I znao bi se broj vernika.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па овако. Када се испуњава пореска пријава, односно када пријављујеш боравак, постоји питање да ли си верник. Дакле, само верник, без икакве конфесије. Ако јеси, део твојих укупних прихода (пре обрачуна пореза) иде у фонд за све "цркве" и џамије (они су тамо јако екуменистички настројени). Одатле се плаћају свештеници и одатле се одржавају цркве. Дакле, преко државе и то солидарно; тако и мање заједнице могу да рачунају на помоћ државе и на фунцкионисање своје цркве. Овај систем је доста добро фунционисао: знам да су свештеници православне цркве могли доста добро да живе, без обзира што није било много православних у тој парохији тада. Можда се нешто променило у међувремену. Ово је био систем од пре десетак година.

И наравно, систем подразумева једну врсту поштења. Колико могу да проценим наш менталитет, наши људи би то доживели као неку врсту телевизијске преплате. Или се не би декларисали као верници. Видео сам да то неки странци раде чак и у Немачкој, а и сами Немци, мада више по изузетку него по правилу (наши Срби су били веома дисциплиновани: плаћали су цркварину све у шеснаест, иако су у цркву ишли пет-шест пута годишње.)

U Italiji je nesto slicno ali kod njih nije fakultativno vec svi izdvajau 9 promila. A svako ima priliku da se izjasni kojoj konfesiji zeli da dodeli tu sumu. Ako se ne izjasni pare idu na neki drzavni racun. Mada nisu zastupljene sve konfesije.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A po kojem principu onda to država deli crkvama? zar nije bolje da svako ko plaća porez odmah kaže koje je vere da bi se toj crkvi moglo uplatiti?

Дели свим регистрованим црквама. То је друштвена солидарност, једна ствар, од многих, коју од протестаната можемо научити. Ако би паре од протестаната ишле само за протестантске цркве лоше би ствар стајала за мање верске заједнице. Тако протестанти и римокатолици који су у већини издвајају и за рецимо православне цркве које се не би могле издржавати само издвајањима православних у Немачкој.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj , nemacki, model je bolji za manje verske zajrdnice. I mislim da bi nesto tako trebalo i kod nas da se napravi. Pa kako rece o.Ivan bilo bi svejedno da li je neko svestenik na selu ili gradu.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Мени је било интересантно то да је тамо верским законом прописано 2,5% , па сам се питао на основу чега је то тако. Онда и није неко чудо да се за час направи џамија и обезбеди са свим што је потребно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...