Jump to content

Хрвати неће Србе међу конститутивним народима

Оцени ову тему


Владан

Препоручена порука

Потпредсједник ХДЗ-а Владимир Шекс сматра да је идеја да се за Србе у Хрватској тражи статус конститутивног народа опасна, те политички штетна.

Постављена слика

Он је поручио да су Уставом ријешена сва битна питања па и она националних мањина, јер је та уставна одредба потврђена и посљедњим измјенама.

Слично мишљење имају и у опозиционом СДП-у, чији је предсједник Главног одбора Јосип Леко оцијенио да треба развијати стандард националних мањина, али да је лоша политика према којој би Срби требало поновно да буду конститутиван народ, преноси ХРТ.

"У сваком случају није у интересу хармонизације хрватског друштва и та политика је већ поражена у Хрватској, али и у свијету неће добити подршку", рекао је Леко.

Потпредсједник СДСС-а Милорад Пуповац каже да је искуство Срба као конститутивног народа у Хрватској 1990-их година компромитовано, те упозорава да Срби имају нови положај у новим околностима које су дефинисане Уставом и Законом.

"Срби у Хрватској то нису дискутовали, они имају преча посла, а то су њихова грађанска, њихова људска и њихова мањинаска права, то да буду равноправни грађани у Хрватској, то да буду признати као новонастала мањина", рекао је Пуповац.

Министар за дијаспору Србије Срђана Срећковића изјавио је да је легитиман захтјев да се за Србе у Хрватској тражи статус конститутивног народа, али да је дуг пут до остварења тог циља.

Срећковић је навео да су, након укидања статуса конститутивног народа 1990. године, Срби у Хрватској најбројнија мањина у тој земљи и поред чињенице да је њихов број сада тек око 200 000.

"Управо због тога наш легитиман захтев јесте да тражимо статус конститутивног народа у овој земљи. Међутим, реално гледано, дуг је пут до остварења тог циља", рекао је Срећковић за "Данас".

извор: РТРС.ТВ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па због укидање констутивности србског народа се и десио рат у Хрватској. Умјесто да врате онако како је било и да се зацјеле ране, Хрвати само доливају уље на ватру. Данас смо национална мањина у Хрватској...боље да нам сада дате да будемо конститутиван народ него ли да то право у следећим деценијама оружјем морамо тражити, боље је. И на крају ће опет Срби бити агресор а Хрвати невино јагње...у љуби вас мајка confused1

"Ја браним свој народ и своју земљу а не Ратка Младића"- ђенерал Ратко Младић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Смешно,па хрвати неће Србе, да уопште егзистирају на тлу хрватске,а камоли нека права мањине и слично...

Само да подсетим на тужну чињницу,да од Марије Терезије,преко Ндх-а,па до данашњих дана,бар трећина садашњих хрвата, су пореклом срби православне вероисповести,који су што "вољно" што невољно,морали прихватити покрштавање и прелазак на католичанство...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Смешно,па хрвати неће Србе, да уопште егзистирају на тлу хрватске,а камоли нека права мањине и слично...

Само да подсетим на тужну чињницу,да од Марије Терезије,преко Ндх-а,па до данашњих дана,бар трећина садашњих хрвата, су пореклом срби православне вероисповести,који су што "вољно" што невољно,морали прихватити покрштавање и прелазак на католичанство...

мислиш на овако нешто ....

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,11410.new.html#new

Link to comment
Подели на овим сајтовима

чек, да вас питам: а Срби имају/оће Хрвате за конститутивни народ?  4chsmu1

Хрвати су у Српској конститутиван народ, у Скупштини имају своје Вјеће, потпреседник РС је Хрват...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

чек, да вас питам: а Срби имају/оће Хрвате за конститутивни народ?  4chsmu1

Хрвати су у Српској конститутиван народ, у Скупштини имају своје Вјеће, потпреседник РС је Хрват...

па?

откад постоји реципроцитет међу државама, поготово бившим зараћеним?

то што су Хрвати, Босанци и Срби конститутивни, не значи да је то иоле праведан систем и закон.

видиш, чудно је да осталим народима у БиХ (Роми, Јевреји, Чеси, Словенци итд.) тај исти закон индиректно забрањује да буду у председништву (забрањује им у смислу да им не одобрава). поред овог проблема закон имплицира и друге ствари као пропорционалност три народа у скупштинама и слично, не спомињући остале.

и како се то зове у савременом свету, такво понашање једне државе према својим грађанима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije to problem, nego je problem što rvatska ima idijotski ustav u kojem umesto da piše Hrvatska je država svih njenih građana (svih koji imaju građansko pravo), piše hrvatska je država svih hrvata (što znači ako nisi hrvat nisi građanin te države, što mnogi svojim postojanjem demantuju - uporno, bezobraznici  joooj)

Ovo o konstitutivnom narodu je moglo piti vode pre rata, sad mogu i da  stave taj stavak ništa ne menja.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

чек, да вас питам: а Срби имају/оће Хрвате за конститутивни народ?  joooj

Хрвати су у Српској конститутиван народ, у Скупштини имају своје Вјеће, потпреседник РС је Хрват...

па?

откад постоји реципроцитет међу државама, поготово бившим зараћеним?

то што су Хрвати, Босанци и Срби конститутивни, не значи да је то иоле праведан систем и закон.

видиш, чудно је да осталим народима у БиХ (Роми, Јевреји, Чеси, Словенци итд.) тај исти закон индиректно забрањује да буду у председништву (забрањује им у смислу да им не одобрава). поред овог проблема закон имплицира и друге ствари као пропорционалност три народа у скупштинама и слично, не спомињући остале.

и како се то зове у савременом свету, такво понашање једне државе према својим грађанима?

ја говорим за Српску код нас нема предсједништва, у скупштини РС имаш преставнике националних мањина, (посланике, пом. министара итд), такође постоји и на нивоу  РС Савез националних мањина који је директно подржан од Владе РС а који сам бира своје представнике у Влади РС...

па сад што у РС нема довољно Украјинаца да изаберу предесдника Републике то је нешто друго greengrin а нико им не оспорава право да се каднидују или да удружени изаберу свог кандидата на мјесто Председника РС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оливере, пише исто што и у Србији, Хрвати су конситутивни народ а сви остали су мањине.

не видим у чему је проблем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako ne postujes sebe nece te ni drugi postovati.

Za ove nase politicare ovo je ne bitno, njih vise zanima kako zivi gej populacija u Papua Novoj Gvineji...

Ma ja sam budala sto citam ovu temu uopste! joooj

И данас, кад дође до последњег боја,

Неозарен старог ореола сјајем,

Ја ћу дати живот, отаџбино моја,

Знајући шта дајем и зашто га дајем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za ove nase politicare ovo je ne bitno, njih vise zanima kako zivi gej populacija u Papua Novoj Gvineji...

Жива истина, брате мој. Да није тужно, било би смјешно joooj

"Ја браним свој народ и своју земљу а не Ратка Младића"- ђенерал Ратко Младић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za ove nase politicare ovo je ne bitno, njih vise zanima kako zivi gej populacija u Papua Novoj Gvineji...

Жива истина, брате мој. Да није тужно, било би смјешно prstgore

ми из РС смо ограђени од овога... код нас имају св пара а сад што их има мање па не могу изгласати Хрвата за предсједника Републике то опет није наш проблем... joooj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...