Jump to content

Епархија далматинска

Оцени ову тему


Guest Светлана

Препоручена порука

  • Одговори 667
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

СЕДМА НЕДЕЉА ПО ВАСКРСУ

0084-02-12.jpg

У седму недељу по Васкрсу (27.05.2012.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење братства манастира. У својој беседи Епископ Фотије је нагласио значај живота у Цркви истакнувши важност повратка српског народа вери својих отаца.

Ова недеља је сећање на Оце Првог васељенског сабора који је одржан у Никеји 325. године у време Светог цара Константина Великог. Овај Сабор је био сазван да отклони забуну коју је својим кривим учењем створио Арије свештеник из Александрије.

Он је, наиме, распростирао учење, као да је Христос у времену створен од Бога, и да није превечни Син Божји раван по суштини Богу Оцу. На овом Сабору учествовало је 318 светих отаца. Сабор је осудио учење Аријево предавши га анатеми пошто није хтео да се покаје. Сабор је коначно утврдио Символ вере који је доцније допуњен на Другом васељенском сабору.

Осим тога, Сабор је утврдио и време празновања Васкрса и прописао је двадесет разних канона.

P1.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Гости

ДРУГИ ДАН ДУХОВА У БИСКУПИЈИ

0087-01-12_small.jpg

На други дан Духова (4.6.2012.) Његово Преосвештенство Епископ далматински г.г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Свете Тројице у Бискупији уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Епархије далматинске. Епископ је у својој надахнутој беседи говорио о значају празника Духова у цркви Христовој нагласивши између осталог, да је циљ живота сваког хришћанина задобијање дарова Духа Светога.

После Свете Литургије испред храма пререзан је славски колач и освећено је славско жито. Након тога приређена је трпеза љубави за све госте у којој су узели учешћа и представници Општине Бискупија.

P1.jpg

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Пријемни испит за Епархију далматинску

На основу уредбе о богословским школама и условима уписа у Богословије СПЦ

Епархија далматинска објављује

К О Н К У Р С

За упис у I разред Богословија СПЦ за школске 20012/13 године који садржи следеће услове:

1. да кандидат није старији од 18 година.

2. да није ожењен.

3. да је душевно и тјелесно здрав.

4. да кандидат има развијен слух и глас за појање.

5. да кандидат има основно знање катихизиса и познавање Господњих и Богородичиних празника, као и знање из сфера опште културе.

6. да је завршио основну школу, најмање са врло добрим успјехом и примјерним владањем.

Молбе за пријем подносе се одмах надлежном архијереју, преко надлежног парохијског свештеника или се доносе на пријемни испит.

Уз молбу прилажу се следећа документа:

а) оригинал извод из матичне књиге крштених, издат од надлежног пароха;

б) свједочанство о завршеној школи, заједно са ђачком књижицом и оцјенама;

в) љекарско увјерење да је кандидат душевно и тјелесно здрав

г) увјерење надлежног парохијског свештеника о владању и подобности за свештенички чин и да није ожењен;

д) писмени пристанак родитеља/старатеља да кандидат може учити богословију;

ђ) писмену обавезу своју и својих родитеља/старатеља, потврђену од надлежног пароха, да ће уредно уплаћивати управи Богословије одређени допринос за своје издржавање у интернату школе.

Пријемни испит за кандидате за пријем у Епархију далматинску одржаће се 02.07.2012.г. (понедељак ) у просторијама Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки, са почетком у 09:00 часова.

Наомена: Кандидати су обавезни донијети све горе наведене документе и дати их на увид испитној комисији.

P1.jpg

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

НЕДЕЉА СВИХ СВЕТИХ

0088-04-12.jpg

У прву недељу по Педесетници (10.06.2012.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење братства манастира.

Недеља након Педесетнице је посвећена успомени на Све Свете, јер је светост плод Светох Духa. Благодат Светога Духа доноси покајање и отпуштење грехова, уводи у борбу са страстима и похотама, те подвиг узводи ка чистоти и бестрасности. Данас нас Црква позива да исповедамо веру у љубави према Богу прихватањем Крста. Самоодрицањем и одвајањем срца од овог материјалног света, следимо Христове речи: „будите свети, јер сам и ја свет“.

Дан прије, у суботу у послеподневним часовима, манастир Крку су посетили угледни гости из Републике Српске. У оквиру ове посете у порти манастира глумац Небојша Дугалић је за све присутне извео монолог „Речи о Свечовеку“ од светог владике Николаја (Велимировића). Угледне госте је поздравио Епископ Фотије нагласивши значај жртвене љубави којом треба да се води наш народ. Једино у заједници такве љубави, помажући једни другима, човек може испунити божанску заповест: „Љубимо ближњега свога као самога себе“.

P1.jpg

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...