Jump to content

Правила за поклонике у православним манастирима- разговори о њима


Srdjan

Препоручена порука

Није у реду да човек који има могућности иде на посо на пословне састанке одевен тип-топ трудећи се , а у Цркву на службу иде како стигне не трудећи се. Но то је његов однос према Цркви и Христу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

    И са женама је исти случај.Многе иду у цркву како им падне на памет обучене.Али добро је да ипак дођу,

можда с временом семе вере проклија и у њиховим срцима.

    Нека ми опросте све даме, хоћу само да кажем да пристојно облачење иде уз општу културу и добронамерност.Јер дође и тај дан када улазећи у црквено или манастирско двориште, саме осетимо да наша

неприкладна одећа нарушава мир који ту влада. ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

                                                                        0442_feel

                                                   

                                                        pravopop        hvala          crosseo

                                                                ŠTO STE SE PRIDRUŽILI

                                                                  NA KOMENTARE

                                                          SA MOG PROFILA SA FEJSBUKA

                                                                          klapklap

                                                               

                                                       

baner3c.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba poštovati manastirski poredak. Tek sa dubljim upoznavanjem manastirskog života i posebnog konteksta u kome se svaki pojedinačni manastir, pa tako i manastir Lepavina nalazi možemo uopšte da se usudimo da rasuđujemo po pitanju poretka i da pri tome imamo neku zdravu osnovu za rasuđivanje. Zašto je negde važna bistra voda, a negde čorba sa uljem tek vremenom se ukazuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Није у реду да човек који има могућности иде на посо на пословне састанке одевен тип-топ трудећи се , а у Цркву на службу иде како стигне не трудећи се. Но то је његов однос према Цркви и Христу.

   И са женама је исти случај.Многе иду у цркву како им падне на памет обучене.Али добро је да ипак дођу,

можда с временом семе вере проклија и у њиховим срцима.

   Нека ми опросте све даме, хоћу само да кажем да пристојно облачење иде уз општу културу и добронамерност.Јер дође и тај дан када улазећи у црквено или манастирско двориште, саме осетимо да наша

неприкладна одећа нарушава мир који ту влада. pravopop

Treba poštovati manastirski poredak. Tek sa dubljim upoznavanjem manastirskog života i posebnog konteksta u kome se svaki pojedinačni manastir, pa tako i manastir Lepavina nalazi možemo uopšte da se usudimo da rasuđujemo po pitanju poretka i da pri tome imamo neku zdravu osnovu za rasuđivanje. Zašto je negde važna bistra voda, a negde čorba sa uljem tek vremenom se ukazuje.

0442_feel
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако могу са неким мојим личним искуством, када је Лепавина у питању, да помогнем браћи и сестрама који су у недоумици, било би ми драго.

Имајући на уму разне записе из давнина, о поклоничким путовањима, настојао сам увијек да се прије одласка у било коју од наших светиња што више информишем о правилима, типицима и осталим потребним стварима, како бих што спремније могао доћи на поклоњење.

Наиме, у нека давна времена, било је случајева да су поклоници своја путовања у неки манастир планирали годинама и чекали благослов свога духовника за тако нешто. У том периоду су прикупљали све потребне информације, исто као и новац, јер се у та времена путовало данима на релацију коју данас прелетимо аутом за пар часова.

Када је Лепавина у питању, исто сам се настојао добро информисати прије него одлучим да пођем и поклоним се светињама. Једна од тих информација је била и о причешћивању. Постио сам 7 дана на води и мојој срећи није било краја. Причестио сам се након кратке исповјести и тако је било још неколико пута.

Хвала Богу, никада нисам одлучен од Светог Причешћа! А, и да јесам, прихватио бих то без поговора и тражио разлоге за то у себи, а не у правилу манастира или онога што ми је речено од стране неког оца у самој светињи.

Одлазак у манастир није туризам, није провод, није излет. У манастир се не иде "успут". У манастир се иде са претходном дубоком духовном припремом и огромним послушањем! Увијек ћете пронаћи некога ко је био прије вас, па га питати. Увијек прије можете питати вашег парохијског свештеника. Ако не зна он, сигурно ће вас упутити на некога ко зна.

Поготово, у данашње вријеме модерних комуникација, телефоном, интернетом, СМС порукама, итд., до тих информација се долази веома брзо.

Ако смо и поред тога немарни, па одемо и наиђемо на зид у незнању својему, и то треба да нам буде једна врста благослова, јер научисмо на мало тежи начин оно што нисмо знали, па за идући пут знамо.

Поздрав свима и свако добро од Господа!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Наравно да сваки манастир има право на свој типик, и да гости не могу наметати своје,

међутим оно што мене занима јесте како се дошло до броја 7?

Једноставно све и један православни типик строго забрањује пост на води Недељом,

(чак по неким предањима хришћани су и у Великом Посту привремено прекидали пост након Литургијског славља и причешћивања, па га настављали након Вечерње) а такође и суботом све и један, па ма и најстрожији типик одређује да се користи уље, риба и вино, дакле разрешује се од строгог поста на води, а једина субота у години када је тај пост дозвољен јесте Велика Субота.

Стога, мислим да са правом питам: како долазе до броја 7, ако у комаду православни хришћанин по свим могућим типицима смије постити у комаду 1) понедељак, 2) уторак, 3) сриједу, 4) четвртак, 5) петак, и онда има обавезу да суботу (као седми дан Господњи из Заповијести) разрешује на уље, рибу и вино?

А поготово ако се јури цифра од 7 дана, човек би морао да почне такав пост од претходне Недеље,

што је по канонима чак и кажњиво епитимијом због непоштовања дана Васкрсења?

Дакле, по свим православним типицима, могуће је постити само и једино 5 дана на води.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne podržavam način na koji je našoj vernici upućena kritika. No, isto tako smatram da se vernici moraju upoznati sa tipikom manastira u kojeg hodočaste. Ne radi se ovde samo o manastiru Lepavini, već takvo informisanje hodočasnika mora biti praksa i kod poseta drugih manastira. Red je da se ponašamo po pravilima koje vrede u manastirima koje posećujemo! Svako dobro svima!

baner1a.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što se tiče informacije na sajtu gde stoji "sedmodnevni" post za pričešće, to je definitivno greška koja će biti uskoro ispravljena. Odlično je Evgenik napisao i upravo se o tome i radi, jer ne može biti "sedmodnevni" post, već samo "sedmični" post pre Pričesti. Tj. da se posti cela sedmica kako je Evgenik i napisao. Ispričavamo se zbog ove greške na sajtu koja će uskoro biti ispravljena. Ova greška više godina stoji na sajtu i niko do sada nije obratio pažnju na nju, i niko se naravno nije pridržavao toga što piše kao tipik manastira. To je ujedno i dokaz da se hodočasnici neinformišu pre polaska na hodočašća manastirima. Upravo iz takve neinformiranosti dolazi do pozorištnih scena po manastirima, jer su monasi strožiji po pravilima i tipicima. Takvu jednu pozorištnu scenu u manastiru je doživela i vernica iz prethodnog teksta, jer je naišla na drugačiji tipik nego na što je ona do sada naučila iz svog iskustva, ostala je zbunjena što je kritikovana. Dobro još u Lepavini, ali tako isto da ste došli u neki drugi manastir kritike mogu biti još žešće; zbog pantalona, za marame, za strogo odvajanje muških i ženskih u crkvi. Da se ovakve pozorišne scene nebi više dešavale vrlo je važno da se na razne načine informišemo pre polaska na hodočašće po manastirima.

baner1a.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро. Закључак би могао да буде да сваки манастир има своје правило којег се треба придржавати и поштовати без обзира на све. У случају непознавања правила може доћи до проблема. И да је дужност сваког поклоника да се претходно добро распита о правилима у манастиру који намерава посетити. Заборавио сам. Извините.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

                                                        0110_hahaha          0110_hahaha          0110_hahaha

                                                                                 

                                                                              0110_hahaha

          Neka vaskrsne Bog, i neka se razveju neprijatelji njegovi, i neka beže od lica njegova oni koji Ga mrze. Neka izčeznu kao što iščezava dim, kao što se topi vosak na domaku ognja; tako neka izginu đavoli pred licem onih koji ljube Boga i osenjuju se krsnim znakom, i koji radosno govore: raduj se, prečasni i životvorni Krste Gospodnji, koji progoniš đavole silom raspetog na tebi Gospoda našeg Isusa Hrista, koji je sišao u pakao i satro silu đavolsku, i koji nam je darovao tebe, Krst svoj časni, za prognanje svakoga protivnika. O prečasni i životvorniKrste Gospodnji, pomaži mi uvek sa svetom Vladarkom,, Djevom Bogorodicom, i sa svima svetima u vekove! Amin.

baner3c.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

                                                         0110_hahaha           girl_smiley           facenew22222222

                                                                                   

                                                                               мајкл

          Neka vaskrsne Bog, i neka se razveju neprijatelji njegovi, i neka beže od lica njegova oni koji Ga mrze. Neka izčeznu kao što iščezava dim, kao što se topi vosak na domaku ognja; tako neka izginu đavoli pred licem onih koji ljube Boga i osenjuju se krsnim znakom, i koji radosno govore: raduj se, prečasni i životvorni Krste Gospodnji, koji progoniš đavole silom raspetog na tebi Gospoda našeg Isusa Hrista, koji je sišao u pakao i satro silu đavolsku, i koji nam je darovao tebe, Krst svoj časni, za prognanje svakoga protivnika. O prečasni i životvorniKrste Gospodnji, pomaži mi uvek sa svetom Vladarkom,, Djevom Bogorodicom, i sa svima svetima u vekove! Amin.

                                        girl_smiley 0110_hahaha 0110_hahaha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

                                                                       0110_hahaha

                                                   

                                                        0110_hahaha        hvala          мајкл

                                                               ŠTO STE SE PRIDRUŽILI

                                                                  NA KOMENTARE

                                                          SA MOG PROFILA SA FEJSBUKA

                                                                         мајкл

                                                               

                                                       

facenew22222222 girl_smiley girl_smiley

Како сте ово добро урадили!  0110_hahaha

Свака част Оче Гаврило, одлични сте и заиста Вас увек наводим као невероватан пример, да неко Ваших година се бави мисионарским радом. Даће Бог да све ово што радимо буде пример и браћи свештеницима да више узимају учешћа у раду на интернету који има невероватан мисионарски потенцијал.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Duh jednog zakona se tumači, a ne slovo zakona. Tako je i sa tumačenjem pravila.

Ne moramo biti bukvalisti.

Ako računamo 1 ponedeljak + 2 utorak + 3 sreda + 4 četvrtak + 5 petak + 6 subota + 7 subota + 7 ili 8 nedelja  ispada 1+ 1+ 1+1+1+1+1 = 7 ; ili 8.

Strogost u pridrzavanju manastirskom poretku se odrazava u duhovnoj zivosti tj.  duhovnoj strogosti, a ne u učenju pravila napamet.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...