Jump to content

dnevni svetitelji

Оцени ову тему


Препоручена порука

danas 7. septembra 25 avgusta liturgijski se proslavlja

apostol Tit episkop Kritski i Dalmatinski

prenos mostiju apostola Vartolomeja

svestenomucenik Vladimir prezviter

svetitelj Mina Konstantinopoljski

tipik: mrsni dan

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 124
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

dana 8. septembra 26 avgusta liturgijski se proslavljaju:

mucenici Adrijan i Natalija i s njima postradalih 23 mucenika (305-311)

blazena Marija Divjejevska (1931)

cudotvorna ikona Presvete Bogorodice Umiljenje Pskovo pecarsko

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

nastavljamo sa svetiteljima

dan 28 septembar 15 avgust po starom kalendaru

popraznistvo Vozdvizenja Svetoga i zivotvornoga Krsta

velikomocucenik Nikita Gotski (ок. 372)

saka velikomucenika Nikite cuva se u Visokim Decanima

Novonikitska ikona Majke Bozije

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zivele i stradale u Rimu u vreme cara Adrijana. Sofija mudra bese ostala udova. Kad nasta progon i kad i ona sa decom strada, Vera imase 12, Nada 10, a Ljubav 9 godina. Izvedene pred cara, sve cetiri, drzeci se za ruke "kao venac ispleteni" smerno ali odlucno ispovedise veru u Hrista Gospoda. Pred stradanje majka savetima svojim krepljase kceri svoje da bi istrajale do kraja. Jednu po jednu mucitelj mucase ljutim mukama. Tukose ih, sekose, bacasee u oganj i u vrelu smolu, i najzad ih macem posekose. Mrtva tela svojih kceri uze Sofija, odnese van grada i tamo cesno sahrani. Osta na grobu njihovom tri dana i tri noci moleci se Bogu i u tome predade dusu svoju Gospodu.

:smiley:

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dana 1. oktobra se proslavljaju

prepodobna Efrosinija Suzdaljska 1250

prepodobni Ilarion Optinski 1873

cudotvorne ikone Presvete Bogorodice

Celiteljna

Staroruska

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dana 2. oktobra liturgijski se proslavljaju:

mucenik Trofim, Savatije i Dorimedont (276)

blagovermi knez Teodor Smolenski (1299) i ceda David I Konstantin (1321)

mucenik Zosim Pustinjak (IV)

Blagoverni veliki knez Igor Cernigivski  (1147)

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Данас наша света Црква слави светог апостола Филипа.  :smiley:

Постављена слика

Филип (рођен у Витсаиди, Галилеји; умро вероватно око 81 или 86 у Фригији или у Скитији у данашњој Украјини) један је од дванаесторице апостола.

По Светом Писму традицији родом из Витсаиде крај језера Галилејског, као и Петар и Андрија, Филип би позван од Исуса Христа да му се придружи и буде му ученик. Филип је затим упознао Натанаила (за ког се сматра да је апостол Вартоломеј) са Христом. Примивши Светог Духа, Филип је проповедао Јеванђеље по многим странама Азије и по Грчкој. По црквеној традицији Филип се у фригијском граду Јерапољу нашао на заједничком јеванђелском послу са апостолом Јованом, својом сестром Маријамном и апостолом Вартоломејом. Ту би нека опасна змијурина, коју незнабошци храњаху брижљиво и клањаху јој се као божанству. Апостоли молитвом умртвише змију, тиме навукоше гнев тамошњих људи. Незнабошци ухватише Филипа и распеше га наопако на дрвету, потом распеше и Вартоломеја. Даље по црквеној традицији у том се земља раступи и прогута судију и многе друге са њим. У великом страху људи потрчаше да скину распете апостоле, но успеше једино Вартоломеја да скину жива; Филип, пак, беше издахнуо. Вартоломеј постави крштенима за епископа Стахија, кога пре тога он и Филип беху исцелили од слепила и крстили. Мошти Светог Филипа пренете су доцније у Рим.

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Свети Григорије Чудотворац, епископ неокесаријски

Ево човека Божјега и силнога чудотворца, прозваног другим Мојсејем. Рођен од родитеља незнабожних, но знатних и богатих, Григорије најпре учи философију јелинску и мисирску, но познавши њену штурост и недовољност, обрати се учитељима хришћанским, а нарочито Оригену у Александрији, код кога се учаше неколико година и од кога прими крштење. Чист душом и телом, он хтеде себе целога посветити само Христу Богу, због чега се удаљи у пустињу, где у мучним подвизима проведе дуго времена. Слава о њему пронесе се свуда, и Федим, епископ амасијски, хтеде га посветити за епископа кесаријског. Прозорљиви Григорије опази намеру Федимову, па се кријаше по пустињи од изасланика његових, да га не би нашли. Најзад га Федим чудним начином посвети, и Григорије мораде се примити службе архипастирске. Јавила му се Пресвета Богородица са светим Јованом Богословом, и по наредби Богородице свети Јован му предао Символ Вере, познат под именом Григоријевим. Ко ће избројати сва чудеса овога другог Мојсеја? Заповедао је злим дусима, заповедао горама и водама, лечио све муке и болести, пред гонитељима бивао невидљив, прозирао у даљини не само догађаје него и мисли људске. Скончао земни живот 270. године у дубокој старости. Када је дошао за епископа у Кесарију, затекао је сав град незнабожачки, само са седамнаест хришћана, и када је одлазио из овог живота, оставио је сав град хришћански, само са седамнаест незнабожаца. Зато је примио венац славе од Господа свога у Царству небеском.

Бог је љубав што небо спушта к земљи и човек је љубав што земљу диже к небу!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...