Jump to content

Промене на врху економске пирамиде света: надиру нове силе

Оцени ову тему


Solomon Kane

Препоручена порука

Промене на врху економске пирамиде света: надиру нове силе

Тектонске промене на врху економске пирамиде света: надиру нове силе, предвођене Кином и Индијом.

Вицегувернер Кинеске централне банке Ји Ганг саопштио недавно очекивану вест: Кина је претекла Јапан на листи најбогатијих земаља и тако заузела другу позицију, после САД.

То померање на врху лествице најбогатијих, наговештава да се у ходу глобалне економије дешавају до јуче малтене незамисливе ствари, које ће у наредних неколико деценија, потпуно истумбати досадашњи планетарни економски поредак и распоред снага међу државама и народима. „Златни век“ западне, а пре свега америчке економије, дефинитивно истиче. Она фамозна „Г 7“, група коју су чиниле седам најразвијенијих земаља света - САД, Јапан, Немачка, Велика Британија, Француска, Италија и Канада - мораће да се помири са тиме да ће ту привилеговану позицију морати да дели са „новом седморком“ која силовито надире и коју чине Кина, Индија, Русија, Бразил, Индонезија, Мексико и Јужна Кореја.

Процене стручњака, међу којима је и лондонски „Економист“, кажу да ће до 2025, или нешто касније, садам поменутих земаља у развоју надмашити по богатству седморку из садашње „Групе 7“, да ће Кина по бруто националном дохотку избити на врх, да ће Индија заузети друго, а Бразил, познат по сиротињским фавелама и карневалима, већ до 2025. године заузети пету позицију. У продору је и Мексико, који ће у наредних 15 година претећи, чак, Француску.

Та драстична претумбација постојећег поретка одвија се пред нашим очима на начин који збуњује светске економисте, па чак и нобеловце. То се најбоље види на примеру Кине. У овим годинама кризе, која дрма цео свет, кинеска економија бележи раст од око 10 процената годишње, њене девизне резерве су нарасле на 2.500 милијарди долара, спољнотрговински суфицит се мери десетинама милијарди долара, а број запослених и милионера у земљи расте, а да се притом не зна да ли у Кини влада комунистички, капиталистички, или неки сасвим трећи систем. Промена стања ствари и односа на светској економској, а тиме и политичкој сцени, најупечатљивије се прелама у односима између две економске „аждаје“ - Америке и Кине. „Односи између САД и Кине, изјавио је Барак Обама, обликоваће 21. век.“ То су речи и до скора незамисливе за једног америчког председника. Али, живот чини своје и, ето, у стању је да спусти на земљу чак и једног шефа Беле куће.

Пре три деценије амерички бруто производ је чинио 50 одсто светског богатства, сада је пао на 20 процената, док је кинеско учешће у БДП-у света скочило са 3 на 9 одсто. То није све. Америчко-кинески економски односи су су толико развили и тако запетљали да две земље не могу једна без друге. Заправо, две државе су као она два пијанца који иду улицом чврсто загрљени, јер ако испусте један другог, оба ће пасти.

Како то? Америка је највећи кинески дужник, а Кина највећи зависник од америчког тржишта, на којем остварује мамутски трговински суфицит. Захваљујући таквом извозу, Кина је нагомилала невиђене девизне резерве, али је невоља у томе што око 80 одсто тих резерви држи у америчким доларима. У доларима су и америчке државне обвезнице које је Кина купила у ведности од скоро 1.000 милијарди. „Клацкалица“ је у следећем. Ако Пекинг којим случајем почне да напушта долар и своје резерве преточи, рецимо, у евре, или крене да наплаћује америчке обвезнице, америчка валута и тржиште могу ући у такву кризу која би и Кину завила у црно.

“КРИЗА“

Бразил је за две године кризе такође бележио висок економски раст. У првих шест месеци ове године отворено је милион нових радних места, девизне резерве су 253 милијарде долара, стране инвестиције пристижу са свих страна, али су кинески улагачи претекли свеприсутне Американце у овој великој и потенцијално богатој земљи Јужне Америке, за коју је још Штефан Цвајг рекао да је „земља будућности“.

ВЕЛИКИ, А БРЗИ

„И слон може да трчи брзо“, самоуверено кажу Индуси, чија земља бележи економски раст од осам одсто годишње, што Индију сврстава у сам врх „галопирајућих економија“ света.

Извор:www.novosti.rs

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Она фамозна „Г 7“, група коју су чиниле седам најразвијенијих земаља света - САД, Јапан, Немачка, Велика Британија, Француска, Италија и Канада - мораће да се помири са тиме да ће ту привилеговану позицију морати да дели са „новом седморком“ која силовито надире и коју чине Кина, Индија, Русија, Бразил, Индонезија, Мексико и Јужна Кореја.


Г7 је одавно пукла, замало да доживи свој дефинитивни крах таком ове кризе! Спасла их је ова нова група од 7 земаља, јер да није - избио би Трећи светски рат!

Видимо нови блок, самим тим он треба бити главни ослонац спољне политике! Ниједна од ових земаља није признала Косово и вероватно гласаће за нашу резолуцију!

nasznak

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како то? Америка је највећи кинески дужник, а Кина највећи зависник од америчког тржишта, на којем остварује мамутски трговински суфицит. Захваљујући таквом извозу, Кина је нагомилала невиђене девизне резерве, али је невоља у томе што око 80 одсто тих резерви држи у америчким доларима. У доларима су и америчке државне обвезнице које је Кина купила у ведности од скоро 1.000 милијарди. „Клацкалица“ је у следећем. Ако Пекинг којим случајем почне да напушта долар и своје резерве преточи, рецимо, у евре, или крене да наплаћује америчке обвезнице, америчка валута и тржиште могу ући у такву кризу која би и Кину завила у црно.


Знају ''Жуће'' шта раде! Долар никада не може драстично да девалвира као остале валуте, а када се  деси мањи пад, он убрзо се враћа на предходну вредност и самим тим нашкоди европској економији, док Јапан (земља са највише девизних резерви) и Кина и те како профитирају, чак више од САД!

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре три деценије амерички бруто производ је чинио 50 одсто светског богатства, сада је пао на 20 процената, док је кинеско учешће у БДП-у света скочило са 3 на 9 одсто. То није све. Америчко-кинески економски односи су су толико развили и тако запетљали да две земље не могу једна без друге. Заправо, две државе су као она два пијанца који иду улицом чврсто загрљени, јер ако испусте један другог, оба ће пасти.


Овде је САД у некој врсти вазалног положаја, а то ће се тек осетити у наредном периоду!  nasznak

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, zanimljivo je da je danas Indija programerska velesila No1, sto znaci da predstavlja jaku intelektualnu elitu...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мисли да није то промена сила...већ само трансфер новца илумината са једне локације на другу...

Јер попу куге...иду од места до места!

70zfof0qsamomolitva

Heghlu'meH QaQ jajvam

http://orthodoxbrotherhood.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

До јуче незамислив као светски, кинески језик, такође, незадрживо осваја планету. Мада званично средство комуницирања у УН, јер је Кина стална чланица Савета безбедности, мандарински је, до само пар година уназад, био на маргини. Кинески економски бум учинио је, међутим, да се овај језик прогласи језиком будућности.

Бизнисмени са Запада, поготово они у Америци, схватили су да се центар светске трговине, захваљујући управо Кини, сели на Далеки исток и да, без знања овог језика, нема шансе за успехом.Не чуди, стога, што су богати становници Пете авеније у Њујорку, већ пре пар година, дошли на идеју да за своју децу бирају, искључиво, образоване кинеске гувернанте чија годишња плата, поред плаћеног смештаја и хране, износи 100.000 долара!

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:202645-Kineski-oktopod-oko-planete

„Ко прими на себе грехе света, постаће истински цар света.” Лао Це, пет векова пре Христа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мисли да није то промена сила...већ само трансфер новца илумината са једне локације на другу...

Јер попу куге...иду од места до места!

70zfof0qsamomolitva

Mnogo si mi se neshto uchameo, Lave, brate, da te nije zena nesto pritegla?... isus-sinai

Sve si nesto mracan, slabo mi se radujes... opusti se malo, Bog je odavno pobedio svo zlo... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogo si mi se neshto uchameo, Lave, brate, da te nije zena nesto pritegla?... :)

Sve si nesto mracan, slabo mi se radujes... opusti se malo, Bog je odavno pobedio svo zlo... 4chsmu1

Брате...мој...шта сам све сазнао...веруј ми...да нисам у Цркви и да немам наде у Господа....отишао би на пусто острво...

Само да видиш шта се све спрема...

И није Брате црнило...већ информације и истина..која се дешава око нас сваке секунде!

Гадно је када се бавиш политиком...

п.с

А МбРАК.. РУЛЛ

isus-sinai

Heghlu'meH QaQ jajvam

http://orthodoxbrotherhood.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogo si mi se neshto uchameo, Lave, brate, da te nije zena nesto pritegla?... gringrin

Sve si nesto mracan, slabo mi se radujes... opusti se malo, Bog je odavno pobedio svo zlo... pecanje

Брате...мој...шта сам све сазнао...веруј ми...да нисам у Цркви и да немам наде у Господа....отишао би на пусто острво...

Само да видиш шта се све спрема...

И није Брате црнило...већ информације и истина..која се дешава око нас сваке секунде!

Гадно је када се бавиш политиком...

п.с

А МбРАК.. РУЛЛ

4chsmu1


Они нека обављају своје трансфере а ми наше са  :) и немаш бринеш брате Лео!  isus-sinai

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Они нека обављају своје трансфере а ми наше са  :) и немаш бринеш брате Лео!   isus-sinai

Слажем се!

Heghlu'meH QaQ jajvam

http://orthodoxbrotherhood.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...