Цвеле1993 Написано Август 19, 2010 Пријави Подели Написано Август 19, 2010 http://www.e-novine.com/thumbnail.php?file=photo/srbija/sandzak/zukorlic_muamer/Muamer_Zukorlic_01_u_729426426.jpg&size=headline_large&scale_by=width ВИШЕ тужилаштво у Врању још није реаговало на изјаву председника општине Прешево Рагмија Мустафе, којом је, како тврди министар за Косово и Метохију Горан Богдановић, прекршен Устав Србије.Вербални испад првог човека Прешева и Демократске партије Албанаца вероватно ће проћи без судског епилога, иако је директно говорио против земље чији је држављанин. Он је казао да ће се Албанци с југа понашати као Срби на Косову и позвао Србију и Косово да преговарају као независне државе.Тиме је проширен круг запаљивих речи које редовно, без икаквих последица, распаљује муфтија Муамер Зукорлић, који је недавно јавно затражио и ”партизанску аутономију” за Санџак.Верски главар, који минарет користи за политичку говорницу, на недавном скупу у Новом Пазару затражио је и да Бошњаци буду конститутиван народ уз поклич: ”Или ће нам свима бити лепо, или ће бити ватре до врха!”Једини представник Албанаца са југа Србије у републичком парламенту Риза Халими у среду није хтео да коментарише Мустафин испад, нити да каже народу како тај пресвучени ратник такозване Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца комада државу у којој живи.Професор Уставног права Ратко Марковић нема дилему да је Мустафа прекршио Устав.ЗАТВОР ДО 15 ГОДИНА ПРЕМА тумачењу наших саговорника правника, Мустафа би могао да одговара због угрожавања територијалне целовитости. За ово дело запрећена је казна од три до петнаест година.- Повредио је Устав, јер у преамбули у нормативном делу јасно пише да је Косово део Србије - појашњава Марковић за ”Новости”. - Поштовање те норме обавезује све државне органе, али и грађане. Његова изјава није вербални деликт у смислу увреде већ позивање на кршење државног устројства. Он са челног места локалног државног органа негира државну целину и територијални интегритет.С друге стране, отровну Зукорлићеву реторику критикују многи његови сународници, али не желе да се упуштају у процене да ли је и он прекршио највиши правни акт државе.- Зукорлић и Мустафа Церић су дестабилизујући фактор не само за Србију, него за читав регион - каже нам Есад Џуџевић из ”Листе за Санџак”. - Увек их ухвати нервоза када Србија и Босна покушају да успоставе здраве и нормалне суседске односе. Читава та Зукорлићева прича о аутономији заправо је алиби за криминални амбијент који је створио око себе.Есад Џуџевић сматра да Зукорлић попут Богољуба Карића покушава да изиграва аутономног играча на политичкој сцени:- Он то, свакако, није.ИЗВОР: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:296745-Lideri-manjina-raspaljuju-vatru Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука