Jump to content

Папа: Не треба нам новац зарађен експлоатациjом радника

Оцени ову тему


Препоручена порука

250938.jpg

 

ВATИKAН - Папа Фрања поручио jе данас дародавцима да црква не жели новац коjи долази од експлоатациjе радника.

У редовном обраћању на тргу Светог Петра у Ватикану, папа jе изнео оштру осуду послодаваца коjи лоше поступаjу према своjим радницима или их премало плаћаjу. 

Tо jе нешто што папа често помиње, осуђући наћин на коjи богати експлоатишу сиромашне и радничку класу ради сопственог профита,  тераjући раднике да раде у готово ропским условима, преноси AП.

 Папа фрања jе окупљеним верницима рекао да када мисли на црквене доброчинитеље коjи нуде донациjе коjе су ''плод крви'' експлоатисаних радника, он им поручуjе: "Mолим вас, узмите назад своjе чекове и спалите их".

"Божjим људима и цркви не треба прљав новац. Потребна су им срца коjа су отворена за божjу милост", закључио jе папа.

 

 

http://www.tanjug.rs/full-view1.aspx?izb=232651

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није толико поента у томе шта папа каже, већ да ли има ефекта.

 

Ima to istog efekta i značenja kao kad bi to rekao i patrijarh srpski +Irinej

ili patrijarh moskovski i sve Risije +Kiril. Ko hoće čut, čuti će, ko ne, neće.

A njihovo nije da se obaziru na to ko će ih saslušati a ko neće već da kažu

popu pop a bobu bob i daju Bogu Božřije a caru carevo. Kad bi se glerdalo

na to ko će se umilostivit da ih čuje, ne bi trebali govorit po tom nikad ništa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Осим социјалних тема, католици су активни у друштву више него и једна друга хришћанска конфесија. Постоји читава мрежа школа, болница, социјалних и хуманитарних установа, удружења...Оснивали су и чак хришћанске радничке синдикате. Континент одлакле папа долази је веома  познат по социјалном католицизму.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

S ovim je papa dao do znanja da ne postoji "Bogom blagoslovljeno bogatstvo".

To bude sad vrlo mrzit mnoge američke katoličke multimilijardere i republikane.

Ne dovedem si predstavit nikoga ko se obogatio uz to što je radnicima plaćao

primjereno dostojne plate i brinuo se za njih onako kako to Crkva preporučuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Papa malko više vuče u levu stranu čini mi se i priča ono što ljudi u principu  žele da čuju.Demagogija.

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Papa malko više vuče u levu stranu čini mi se i priča ono što ljudi u principu  žele da čuju.Demagogija.

 

Po tome kriteriju kako ti to procjenjuješ je i Isus Hristos bio demagog

a to onda daleko najveći od svih njih, nasljednika, biskupa i episkopa!

To kad bi se uzelo zdravo za gotovo to što nam ovddje sad ovako tvrdiš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne dovedem si predstavit nikoga ko se obogatio uz to što je radnicima plaćao

primjereno dostojne plate i brinuo se za njih onako kako to Crkva preporučuje.

 

Ustvari, mogu si to predstavit, prvi takav u istoriji i u svijetu

je upravo iz Češke, tačnije sa južne Morave, iz mjesta Zlina..

No, mislio sam na ove sadašnje jer njima su upućene ove papine opomene.

Taj prvi preduzetnik koji je aplikovao socijalnu nauku Crkve u svom preduzeću

zove se Tomaš Bata, iz Zlina, Češke Republike, najpoznatiji obućar na svijetu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Ba%C5%A5a

Po njemu se zove i univerzitet u Zlinu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tomas_Bata_University_in_Zl%C3%ADn

http://www.utb.cz/

Donator: darovao novac za crkvena

zvona i na mnoge sakralne objekte:

http://www.farnostzlin.cz/?ukaz=72_zvony_kostela&IdMenu=72

http://www.designcabinet.cz/sakralni-architektura-pro-firmu-bata

http://btci.cz/vira-ve-svete/ekonomicke-nazory-formovane-cirkevnimi-autoritami

https://hans.signaly.cz/1201/ekonomicky-system-podle-socialniho-uceni

http://docplayer.cz/2674677-Charitativni-a-socialni-prace-v-uceni-a-praxi-rimskokatolicke-cirkve-na-litomericku-bc-roman-mezl.html

https://theses.cz/id/ay0vyb/Diplomov_prce_-_Sociln_uen_v_Bibli.pdf

http://theses.cz/id/ca4m9h/?furl=%2Fid%2Fca4m9h%2F;so=nx;lang=sk

Bakalářská práce se zabývá vývojem sociální politiky a péčí o zaměstnance. V teoretické části je  popsán  účel této  péče  a důležitost  zaměstnaneckých  benefitů. Blíže je  také představen Tomáš Baťa, první podnikatel , který začal uskutečňovat sociální politiku ve svém podniku.

https://is.bivs.cz/th/18535/bivs_b/Bakalarska_prace_Kratochvilova_Denisa_18535_0308.docx.pdf

The  bachelor  thesis deals  with  the  development of  social  policy and  employee  care The theoretical part describes the purpose of the care and the importance of employee benefits. Closer also introduce Tomas Bata, the  first entrepreneur  who started to  implement social policy in the  business.

 

 Thomas J. Bata Legacy Award - Supporting Responsible Entrepreneurship in the Developing World

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Papa malko više vuče u levu stranu čini mi se i priča ono što ljudi u principu  žele da čuju.Demagogija.

 

Али шта би он уопште могао имати од тога? Шта више, може се смањити прилив новца (али вероватно га и овако имају довољно). У сваком случају, ово је само апел на савест, проповед.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али шта би он уопште могао имати од тога? Шта више, може се смањити прилив новца (али вероватно га и овако имају довољно). У сваком случају, ово је само апел на савест, проповед.

Pa ima,diže sebi ugled u svetu i svojoj crkvi.Ako je socijalno pravedan kako se predstavlja neka podeli bogatsvo iz banke svoje crkve ovako je čist licemer i demagog.I šta misliš odakle Vatikanskoj banci tolike pare?Nisu li tu baš one pare koje sad on navodno ne prihvata?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ima,diže sebi ugled u svetu i svojoj crkvi.Ako je socijalno pravedan kako se predstavlja neka podeli bogatsvo iz banke svoje crkve ovako je čist licemer i demagog.I šta misliš odakle Vatikanskoj banci tolike pare?Nisu li tu baš one pare koje sad on navodno ne prihvata?

 

Pa eto, ne bih znao...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Po tome kriteriju kako ti to procjenjuješ je i Isus Hristos bio demagog

a to onda daleko najveći od svih njih, nasljednika, biskupa i episkopa!

To kad bi se uzelo zdravo za gotovo to što nam ovddje sad ovako tvrdiš.

Isus je živeo ono što je propovedao,Da je pričao ono što je narod hteo da čuje ne bi bio raspet,nego baš suprotno,pričao je ono što oni nisu hteli da čuju i vide,bio je ukor za njihovu nečistu savest.Isus se nikom nije dodvoravao već je sve razobličavao.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ima,diže sebi ugled u svetu i svojoj crkvi.Ako je socijalno pravedan kako se predstavlja neka podeli bogatsvo iz banke svoje crkve ovako je čist licemer i demagog.I šta misliš odakle Vatikanskoj banci tolike pare?Nisu li tu baš one pare koje sad on navodno ne prihvata?

 

Vatikanska banka je savim beznačajna i marginalna bankarska institucija na nekom od posljednjih desetak mjesta od svih italijanskih bankarskih kuća, štedionica, zadruga, založni itd. sa minimalnim nivoom depozitnihh sredstava a koja služi k financijskom prometu države vatikan sa ostalim bankarskim kućama i državama, prije svega sa Italijom i servisira bankovne transakcije i račune zaposlenih u Vatikanu u normalnom radnom odnosu. U njej nema nikakvih astronomskih svota a ni dragocjenosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Isus je živeo ono što je propovedao,Da je pričao ono što je narod hteo da čuje ne bi bio raspet,nego baš suprotno,pričao je ono što oni nisu hteli da čuju i vide,bio je ukor za njihovu nečistu savest.Isus se nikom nije dodvoravao već je sve razobličavao.

 

Sad kakva je tu razlika, Pape takodjer govore drugima to što mnogi ne žele da čuju, emeritni papa Benedikt XVI je pridikovao više po moralnoj strani kao konzervativac, protiv abortusa, kontracepcije, konzuma a sadašnji papa Francisko protiv socijalnih i ostalih nepravdi u svijetu. Oboje papa žive kao multimilijarderi ili kako? Po čemu bi se nekom moglo svidjati njiihovo to takvo moralisanje i pridikovanje? Tim koji izrabljuju radnike, tim koji provode masovno abortuse, tim koji izazivaju vojne sukobe itd?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...