Иван Ивковић Написано Новембар 9, 2015 Пријави Подели Написано Новембар 9, 2015 Бивши сарадник америчке Агенције за националну безбедност Едвард Сноуден говорио је за шведске медије о Исламској држави, Русији, методама тортуре ЦИА и масовном прислушкивању. Бивши сарадник америчке Агенције за националну безбедност Едвард Сноуден говорио је за шведске медије о Исламској држави, Русији, методама тортуре ЦИА и масовном прислушкивању, преноси РТС.Сноуден је, говорећи о Исламској држави, Русији, методама тортуре ЦИА и масовном прислушкивању, две и по године пошто је изнео у јавност тактике масовног прислушкивања америцке Националне безбедносне агенције, рекао да нема проблем због избора које је направио.Упитан шта сада ради, Сноуден је одговорио да му је тешко да прича о томе, јер ће, како каже, све што буде рекао у САД бити употребљено против њега."Ако кажем нешто добро о Русији, знате, нешто као да ту није "као у паклу", то це бити протумачено као да сам рекао да сам "у љубави с Кремљом" или нешто слично томе. Ако кажем нешто грозно, десице се иста ствар. Онда це реци "О, он мрзи Русију, баш је јадан", рекао је Сноуден.Желео је да говори о ономе што му највише недостаје, о својој породици, преноси Раша тудеј."Немам проблем због својих избора. Још могу да видам своју породицу када дођу да ме посете. Још могу да комуницирам с било ким, било где", рекао је Сноуден и додао да су се услови у егзилу променили због модерних технологија.Истице да су некада људи принудени на егзил губили контакте са својима, губили су значај, утицај у политичким дебатама, али да је технологија то променила.Егзил је, како каже, стратегија која даје све мање резултата.Сноуден је, такође, говорио о техникама тортуре које је спроводила ЦИА."Било је индиција да у ЦИА има људи који би говорили о томе, али су били под притиском. Они су тако, по налогу ЦИА, морали да престану с прикупљањем документације", рекао је Сноуден.Упитан да прокоментарише земље које су прихватиле да се у њима налазе центри за тортуру, нагласио је да оне представљају лош преседан за цео свет."Такве земље почињу да размишљају да је то у реду, да желе то да уцине, јер ако то ради Америка, мора да је у реду. Медутим, такве тајне не могу вецно да се цувају, оне испливају на површину. Можете их чувати годинама, чак деценијама, али ће испливати", каже Сноуден, а преноси РТС."Заправо дајемо новац да сами себи пуцамо у ногу", истакао је Сноуден.Када је реч о открићу да америчке беспилотне летелице, у девет од десет слуцајева убију цивила, а не терористу, Сноуден је истакао да Вашингтон дроновима не прати људе него телефоне, па се не може знати да ли је онај ко носи телефон терориста или рецимо "његова мајка"."Дронови стварају више терориста него што их убију. Док нисмо поцели да бомбардујемо те земље, у њима није било Исламске државе. САД се руководе емоцијама уместо разумом и без икаквог смисла одмах одговарају", оценио је Сноуден.Поводом масовног прислушкивања које је разоткрио, Сноуден је рекао да би "чак и они који мисле да немају шта да крију", требало да се успротиве методама које је користила Национална безбедносна агенција."Није ствар у томе да ли имате шта да кријете, већ у томе шта можете да изгубите. А оно што губимо када смо под присмотром је наша људскост", нагласио је Сноуден.Сноуден, бивши сарадник специјалних служби САД открио је 2013. године податке о томе како је америчка Агенција за националну безбедност масовно шпијунирала не само градане ЕУ, већ и један број европских лидера.Последње две године налази се у Москви, суочава се са могућношцу да буде осуђен код куће на казну до 30 година затвора, али је у изјави за Би-Би-Си недавно навео да је спреман да "добровољно оде у затвор", о цему је више пута обавестио америчку владу, али није добио одговор, подсећа РТС. Извор: novosti.rs Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте! Плутон and Grizzly Adams је реаговао/ла на ово 2 "Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31) podviznickaslova.wordpress.com Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Иван ♪♫ Написано Новембар 10, 2015 Пријави Подели Написано Новембар 10, 2015 Nadam se da njegova žrtva nije uzaludna. Realno, da je pre svega razmislio, shvatio bi da se ništa neće promeniti, i da će samo sebi bedu navući. Reagovao je iz osećanja rodoljublja i pravde. Kažem, nadam se da nije uzalud. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука