Jump to content

17. март- шест година касније.

Оцени ову тему


Препоручена порука

Како изгледа КОСМЕТ данас уочи дана који Шиптари просављају, а Срби оплакују?

И данас, кад дође до последњег боја,

Неозарен старог ореола сјајем,

Ја ћу дати живот, отаџбино моја,

Знајући шта дајем и зашто га дајем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молитвено сећање на пострадале у погрому на Косову и Метохији марта 2004. године

17. март 2010 - 11:31

Постављена слика

Успомена на погром који је почео 17. марта 2004. године, када су у тродневним нападима албанских екстремиста српске енклаве етнички очишћене, хиљаде српских породица протеране, убијено 19 људи, порушено и спаљено 35 српских православних цркава и манастира и преко 800 српских домова, данас је молитвено обележена у свим храмовима наше Свете Цркве у Отаџбини и расејању.

Молитвено сећање на пострадале започело је Светом Литургијом Пређеосвећених Дарова којом је у београдској Саборној цркви началствовао Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства викарног Епископа хвостанског Г. Атанасија и свештенства Архиепикопије београдско-карловачке.

После Литургије Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио је парастос пострадалим и дирљивом беседом подсетио на дане страдања српског живља и Цркве на Косову и Метохији.

Светој Литургији и парастосу у Саборној цркви присуствовали су проф. др Богољуб Шијаковић, министар вера у Влади Републике Србије; г. Млађан Ђорђевић, саветник Председника Републике, г. Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за Косово и Метохију, и г. Дејан Раденковић, народни посланик и подпредседник Одбора за Косово и Метохију.

У архиви интернет презентације Српске Православне Цркве можете опширније погледати о:

- Страдању српског народа и Српске Православне Цркве у Мартовском погрому на Косову и Метохији

http://www.spc.rs/Vesti-2004/pogrom.html

- Обнови порушених светиња наше Цркве на Косову и Метохији по Меморандуму из 2005. године

http://www.spc.rs/sr/obnova_pravoslavnih_svetinja_na_kim_po_memorandumu_iz_2005_godine

http://www.spc.rs/sr/vesti_vazne_vesti

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

  Да ли се ово молитвено сећање обавља само 17.марта, или још неки пут током године,

  за све пострадале у тродневном погрому.

  Да ли се служе литургије за све пострадале знане и незнане,којима се зна и не зна гроба?

  За све нестале из  Жутих кућа? 8084.gif

  И за све страдале у каснијим годинама, и за душе које и даље пате и страдају,а ми и не знамо?

  Немојте ми замерити,само прочитах страшне ствари из  Јadranka1  сећања на Приштину из 1999.

  и касније. 8084.gif

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...