Милан Ракић Написано Март 15, 2015 Пријави Подели Написано Март 15, 2015 У Дому ваздухопловства у Земуну данас је одржан комеморативни скуп настрадалим. припадницима Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране мајору Омеру Мехићу, капетану Миловану Ђукарићу, заставницима Небојши Драјићу и Иван Миладиновић који су трагично настрадали у удесу хеликоптера. Скупу су присуствовали председник Републике Србије Томислав Николић, министар одбране Братислав Гашић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, представници Владе, Министарства одбране и Војске Србије, а препуна сала у Команди РВ и ПВО била је премала да прими све пријатеље и колеге који су својим присуством хтели да изразе најдубље поштовање настрадалима. Након мините ћутања, командант Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране генерал-мајор Ранко Живак истакао је да је изненадна и трагична несрећа из њихових редова отргла четворицу колега, класића, сабораца, пријатеља. Како је истакао, четворица припадника РВ и ПВО, као људи и пилоти стасавали су у тешким временима и положили многе испите, како школске, тако и животне, као и да су захваљујући врлинама, поштеном и преданом раду, израсли у врсне стручњаке које би свако пожелео да има поред себе као саборце и људе, на које се увек могло ослонити. - По природи посла они су били и остали јаке индивидуе, али оно што их је одликовало био је тимски рад – нагласио је генерал Живак посебно истичући њихове високе моралне квалитете, хуманост и патриотизам који су дошли до пуног изражаја током прошле године. Према његовим речима, са осталим припадницима Војске Србије били су увек уз свој народ и тамо где је најпотребније. - Били су хероји, увек међу првима и увек на висини задатка. Највеће награде су им били осмеси спасене деце и осећање да су нешто добро урадили за своју земљу и грађане - нагласио је генерал Живак и додајући да су и приликом последњег задатка дали све од себе, али да се судбина сурово поиграла са њима. - Наша срца су испуњена тугом, али и поносом, јер смо имали част да тако племенити људи буду део нас буду део нас, истакао је командант РВ и ПВО додајући да је Војска Србије изгубила врсне летаче, велике професионалце и патриоте, те да њихови људски и професионални квалитети, однос према породици, држави и послу треба да буду трајна инспирација и узор будућим генерацијама ваздухопловаца.Према речима генерала Живака, Војска Србије и њени припадници ће учинити све што је у њиховој моћи да породицама помогне да преброде страшну трагедију.- То је наш дуг и обавеза, јер су то били наши пријатељи. То је најмање што можемо да урадимо за њих и нас. Будите поносни на њих – поручио је генерал Живак. Последњи пут од колега опростио се и командант потпуковник Мирослав Зечевић, командант 890. мешовите хеликоптерске ескадриле у којој су службовали трагично настрадали ваздухопловци. - Окупили смо се да им одамо вечну почаст, кажемо им велико и истинско хвала за све што су учинили за отаџбину, Војску, породицу и пријатеље – нагласио је потпуковник Зечевић. Говорећи о животима и храбрости својих колега, као и професионалним изазовима са којима су се скоро свакодневно суочавали обављајући своје задатке, за шта су много пута награђивани, потпуковник Зечевић је истакао да су страдали најбољи. - Они више нису са нама, али ће увек бити уз нас, памтићемо увек шта су учинили. Њих више нема, али ће бити заувек приче о њима међу нама, док је нас живеће и сећање на њих. Нека вам је лака земља, а за све добро што сте учинили нека вам је вечна слава – нагласио је потпуковник Зечевић поручујући породицама настрадалих да утеха треба да им буде сазнање да су њих четворица часно обављали обавезе и спасили хиљаде живота. Министар Гашић и генерал Диковић обишли су јуче породице трагично настрадалих припадника РВиПВО. Сахрана мајора Омера Мехића биће обављена сутра у Новом Саду на гробљу Лисје, истог дана на сеоском гробљу у Мошорину крај Титела ће бити сахрањен капетан Милован Ђукарић, док ће заставник Небојша Драјић бити сахрањен у уторак, на гробљу у селу Јакаљ код Бајине Баште, а сахрана заставника Ивана Миладиновића обавиће се, такође тог дана на Централном гробљу у Београду. МОРС Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука