Млађони Написано Децембар 15, 2014 Пријави Подели Написано Децембар 15, 2014 Madjarska primejer dao je intervju u kom je objasnio da je potrebno ukinuti fktore koji usporavju ekonomiju, veliku drzavu (msnu birokratiju) i progresivne poreze. U principu sve ono sto ja pricam da je potrebno Srbiji, madjari rade.. vise manje..... ( eh kad se setim onih silnih rasprava sa Agnostikom i bronom, gde sam ja argumentovo da je to dobro, i oni mi navodili madjarsku kao primer koji me "obara" a evo ispade da sam u pravu ) Izvor: Tanjug Beograd -- Mađarski premijer Viktor Orban ocenjuje da je njegova zemlja dokazala da, u cilju ekonomskog rasta, neke konvencionalne ekonomske dogme treba prevazići. Foto: Freeimages U autorskom tekstu za Tanjug u susret Trećem sastanku šefova vlada Kine i zemalja CEE, u Beogradu, Orban je naveo da u Evropi postoji opšte prihvaćen stav da će narednih godina Centralna Evropa postati pokretač rasta Evropske unije. "Proteklih godina, Mađarska je postala predvodnik centralnoevropskog regiona, postigavši jednu od najviših stopa rasta uz istovremeno striktnu budžetsku disciplinu. Ne samo da smo prevazišli finansijsku krizu, već smo i promenili naše stanovište i počeli da shvatamo krizu ne kao problem, već kao priliku. Politička stabilnost Mađarske je dokaz da ne samo da smo preživeli krizu, već smo i ojačali u jako teškim vremenima", navodi Orban. "Sve u svemu, mogu da kažem da je Madjarska dokazala da neke konvencionalne ekonomske dogme treba prevazići: naše iskustvo pokazuje da je moguće podstaći ekonomski rast, stvoriti nova radna mesta i boriti se protiv javnog duga, kao i visokog budžetskog deficita. Znamo da se svet veoma brzo menja i da trka za investicijama i ekonomskim šansama postaje sve teža i teža. Verujem, međutim, da dostignuća Mađarske i mađarskog naroda govore sama za sebe - dođite i investirajte u Mađarsku i iskoristite prednosti mađarske ekonomske strategije", navodi Orban. "Do 2010. godine, naš javni dug porastao je na 85 odsto, budžetski deficit je bio do 7 odsto i imali smo kompleksan, progresivan poreski sistem koji je sankcionisao svakog ko bi želeo da radi više ili zaposli više ljudi. Odlučili smo da čak i strukturalne reforme nisu dovoljne. Ono što nam je trebalo bila je reorganizacija i kompletna obnova Madjarske. Kao prvo, morali smo da raspodelimo teret na pravedan način. Zbog toga smo prepolovili političku elitu - u brojkama: smanjili smo broj ministara, članova parlamenta i gradskih veća za 50 odsto. U raspodeli tereta obuhvatili smo sve privredne sektore i uveli nove forme oporezivanja kako za banke, tako i za energetska, telekomunikaciona i maloprodajna preduzeća", dodaje on.U tom smislu, kako navodi, uveli smo potpuno nov poreski sistem zasnovan na fiksnoj poreskoj stopi na primanja gradjana od 16 odsto i radikalno smanjili porez na dobit. Doprineli smo zapošljavanju 900.000 ljudi obezbedjujući finansijsku pomoć kompanijama, koncentrišući se na najugroženije članove društva: mlade, majke koje se vraćaju nakon porodiljskog odsustva, lica koja su dugo bez zaposlenja i lica koja su blizu penzionisanja. Usvojili smo najfleksibilniji Zakon o radu u Evropi, restrukturirali sistem visokog školstva kako bi iškolovali više inženjera i tehničkih stručnjaka i uveli smo dvojni sistem stručnog obrazovanja zasnovan na nemačkom modelu."Danas imamo jednu od najviših stopa rasta u Evropskoj uniji: na kraju ove godine ona će biti iznad 3 odsto. Industrijska proizvodnja porasla je za 8,6 odsto, gradjevinska industrija za 18 odsto, a investicije za 21 odsto. Uspešno smo nadmašili svoj rekord po pitanju zaposlenosti: imamo više od 4,1 milion zaposlenih što je najveća cifra u poslednje 22 godine", navodi mađarski premijer."Međutim, još uvek nismo zadovoljni. Naš cilj je pet miliona zaposlenih u Mađarskoj. Približavamo se tom nivou. U međuvremenu, smanjujemo naš javni dug već četvrtu godinu zaredom, i uspešno održavamo budžetski deficit daleko ispod tri odsto, što po prvi put od našeg pristupanja dovelo do ukidanja procedure prekomernog deficita Evropske unije", kaže Orban. http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=12&dd=14&nav_id=936174 http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=12&dd=14&nav_id=936174 Kaludjerovic Sreten је реаговао/ла на ово 1 oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide things by zero. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука