Rašo Написано Децембар 8, 2014 Пријави Подели Написано Децембар 8, 2014 На дан празника и успомене Преподобног Григорија Декаполита, 03. децембра 2014. године, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Хризостом, након петогодишње обнове Спомен-храма Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских, служио је прву Свету Архијерејску Литургију у Спомен-храму у Касарни „Војвода Степа Степановић“ у Бијељини, уз саслужење јереја Немање Лакића, главног православног свештеника у Заједничком штабу ОС БиХ и јереја Михаила Гавриловића, војног свештеника у Добоју и ђакона Богдана Стјепановића. Овом приликом, у првој седмици Божићног поста, Преосвећени Епископ Хризостом причесто је часним и пресветим Тијелом и Крвљу Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа православне хришћане запослене у Центру јавне безбједности Бијељина, Оружаним снагама БиХ, Граничној полицији БиХ и у Територијалној ватрогасној јединици Бијељина. У својој бесједи, Владика је све присутне подсјетио на новозавјетни догађај - сусрет и разговор између Господа и римског капетана у Капернауму: „А кад уђе у Капернаум, приступи му капетан молећи га и говорећи:Господе, слуга мој лежи дома одузет, и страшно се мучи.А Исус му рече: Ја ћу доћи и исцијелићу га.И капетан одговори и рече: Господе, нисам достојан да под кров мој уђеш, него само реци ријеч, и оздравиће слуга мој.Јер и ја сам човјек под влашћу, и имам под собом војнике, па речем једноме: иди, и иде: и другоме: дођи, и дође; и слуги своме: учини то, и учини.А кад чу Исус, задиви се и рече онима што иду за њим: Заиста вам кажем: ни у Израиљу толике вјере не нађох.“(Матеј 8, 5-10) Кроз поуку ове Архијерејске бесједе владика је посавјетовао сва униформисана лица, присутна у Спомен-храму, рекавши: „Градимо у себи вјеру Бога, онакву какву је имао овај капетан римске војске - искрену и непколебљиву. Градите и љубав једни према другима. Официри, чуваје своје подрађене војнике и бринете о њима као овај капетан који се борио да нађе лијека за свог слугу“. Спомен-храм Светог мученика кнеза Лазара у Бијељини чува успомену и молитвено сјећање на све погинуле полицајце, војнике, ватрогасце и војне љекаре који су пострадали на дужности, као и на све ратне добровољце Семберије и Подриња из ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године.протонамјесникВасо Ј. Поповић, војни свештеник, http://eparhijazvornickotuzlanska.info/ Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте! Милан Ракић је реаговао/ла на ово 1 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука