Jump to content

"Срем 2014"-заједничка вежба Специјалних јединица и ваздушних снага Србије и Руске Федерације

Оцени ову тему


Препоручена порука

У склопу међународне војне сарадње (Партнерство за мир), а на основу ранијих договора и планова о вежбовним активностима министарстава одбране наше републике и Руске Федерације, у наредних неколико дана, у нашој земљи ће се одржати заједничка вежба специјалних снага наше и руске војске.

 

Досадашња војна сарадња наше земље са чланицама "Партнерства за мир", односно земљама које су део НАТО пакта, завршавала се на учешћу мањих приштабских јединица (истине ради било је заједничких вежби нашег ваздухопловства са Румунима, Бугарима и Мађарима у последње време, те наша војна полиција са мађарским колегама), и/или пак на симулацијама у центрима за обуку путем симулација, било код нас, било у иностранству. Међутим, ово је први пут (мислим чак и од периода ЈНА и заједничких маневара са америчком Шестом флотом пре више од пола века) да ће припадници наше војске имати задовољство и прилику да изврше заједнички задатак са својим колегама из једне стране армије (у овом случају руске) и у толиком обиму...

 

Припремне радње за одржавање антитерористичке вежбе "Срем 2014" су започеле у практичном смислу летошњом обуком једног одељења наших "падоса"  у Ваздушнодесантној академији војске РФ у Рјзању, а коју смо вест пренели и на страницама нашег Форума.

 

А онда су пре неки дан платформу батајничког аеродрома "окупирали" авиони Ил-76 ваздушно десантних снага Руске Федерације... Шест комада...

 

10402626_907704592573031_275649156768737

 

У тих 5 летелица је стигао батаљон падобранаца, око 250 њих, припадника 106. ваздушне десантне дивизије из Туле, која је у славни данима војевања против фашизма, у Другом рату, добила и право да понесе звање - Гардијска...

 

Поред "падоса", судећи по снимцима, дотерали су и самоходне артиљеријске системе "Нона", борбена десантна возила БМД-2. Има ту и неколико "квадова", а како се може видети на снимку...

 

 

Део руских и наших јединица је пребазирао већ у Шабац, док ће и остали то учинити у наредним данима, јер је 14. новембар планиран за вежбу, како сада ствари стоје.

 

Тада ће на полигон у Никинцима бити десантирано, поред падобранаца, наших и руских, и побројана возила, транспоретри и лаки тенкови. Биће ту јурцања за терористима на "квадовима", а како сам начуо, дејствоваће и наши противоклопни хеликоптери Гама, а јавности ће се приказати и дејство противоклопним ракетама из транспортног хеликоптера Ми-17, коју смо технологију развили за потребе РВ Ирака...

 

Како год буде, потрудићемо се да испратимо и овај догађај, као што је и до сада био случај на страницама нашег Форума-свега што се тиче нашег ваздухопловства...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Са јучерашњег уигравања у Никинцима...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pripreme za najveću rusko-srpsku vojnu vežbu (i najveću međunarodnu vojnu vežbu) u istoriji Srbije počele su prošle nedelje sletanjem ruskog kontigenta na vojni aerodrom Batajnica. Generalna proba vežbe je u sredu, kompletna združena akcija sa desantima i bojnim gađanjima trebalo bi da se održi u petak. Rusi su pored kvadova i transpontera došli sa jednom bespilotnom letelicom i jednim motornim zmajem.

 

10645294_1536127599963324_80328601380555

Foto: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

 

Nazvana prilično nemaštovito i svakako kako ne priliči, prošle nedelje u Srbiji počela je (do sada najveća) rusko-srpska združena taktička vojna vežba specijalnih (padobranskih) snaga “SREM-2014″. Ukupnog trajanja dve nedelje, sa glavnim danima održavanja u sredu i petak ove nedelje (generalna proba i glavni dan vežbe), u pitanju je najveći desant opreme i ljudstva ruske armije na ovim prostorima posle inicijative kopnenog zauzimanja prištinskog aerodroma Slatina 1999. godine.

 

 

Za sada o vežbi jedino izveštava rusko Ministarstvo odbrane preko svoje TV stanice “Zvezda” koja  gotovo svakodnevno šalje izveštaje. Za sada su samo dva beogradska medija prenela svoje ruske kolege dok srpsko ministarstvo odbrane na svim svojim internet lokacijama nije objavilo ni jednu vest o vežbi.

 

Kopneni elemеnt

 
Po planu vežbe koja je ugovorena mnogo pre poslednjih (spoljno)političkih dešavanja u Srbiji, poligon Vojske Srbije Nikinci biće glavna lokacija odigravanja nekoliko scenarija sa osnovnom protivterorističkom temom.

 

Sa ruske strane učestvuju desantno-padobranske jedinice sa sedištem gradu Tula, koje su deo 106. gardijske vazdušno-desantne divizije, tj. Vazdušno-desantne vojske Ruske Federacije. Vojsku Srbije će u kopnenom delu predstavljati pripadnici sva tri borbena bataljona Specijalne brigade: 63-i, 72-i i bataljon za Protivteroristička dejstva.

 

Pored rešavanja protivterorističkih zadatataka uz bojna gađanja na poligonu Nikinci najzanimljiviji deo vežbe biće vazdušno-desantne operacije. Planirano je da se u zoni manevara izvode idesanti opreme i ljudstva iz ruskih Il-76MD i srpskog An-26. Od opreme to su borbeno-desantna vozila pešadije BMD-2 uz pomoć teretnih padobranskih sistema sa više kupola. Pored ovih vozila ruski padobranci koristiće i naoružane četvorotočkaše, popularno nazvane Kvadovi koje koriste izviđači, saopšteno je iz ruskog ministarstva odbrane.

 

 

Specijalna brigada Vojske Srbije će pored desantnih skokova prvi put u istoriji izvoditi i takozvano “fast rope” desantiranje iz helikoptera Mi-8. U pitanju je spuštanje specijalaca niz konopce koje je do sada u našoj vojsci rađeno samo iz turskih helikoptera Black Hawk prilikom vežbe “Eagle-2013″. Bataljoni Specijalne brigade takođe će iskakati iz aviona An-26 što će im predstavljati najveću vežbovnu aktivnost do sada (sve prethodne međunarodno vojne vežbe bile su na nivou borbenih timova).

 

 

Vazduhoplovni element

 

10712418_10152815598533826_8652227247687

 

Prošle nedelje celokupni ruski kontigent stigao je u šest transportnih aviona Il-76MD. Iljušini su pored kopnene opreme nosili i dve letelice. Prva je trupna bespilotna letelica “Granat” dok je druga – motorni zmaj! Kako saznajemo ruski specijalci koristili su obe letelice prilikom vežbi izviđanja. Obe letelice možete videti na video-snimku ispod:

 

http://www.youtube.com/watch?v=DE0aMfvPVSc

 

1010137_1536127559963328_476943498557250

Ruska trupna bespilotna letelica “Granat”

 

ViPVO Vojske Srbije učestvuje u vežbi kao podrška prilikom izviđanja Specijalnoj brigadi i ruskim padobrancima i pored jednog transportnog aviona An-26 učestvuju helikopteri Mi-8 i Gazela Gama iz kojih se planira dejtvovanje protivoklopnim i nevođenim sredstvima. Za sada nije planirano učešće ViPVO aviona iako je u prvoj verziji vežbe bilo reči o simulaciji zaštite transportnih aviona prilikom desanta od strane lovaca MiG-29.

 

Petar Vojinović, TangoSix.rs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево неколико слика из Грабоваца и Никинаца са ФБ руског Министарства одбране, док се наши не накане да објаве материјал :)

 

10435641_1536407786601972_59651469060126

 

10403468_1536407969935287_53868585208769

 

10391039_1536408109935273_83973188434380

 

10801984_1536408403268577_49485232182198

 

10384211_1536408589935225_64775548967620

 

10606272_1536408663268551_88311766680306

 

10615386_1536408766601874_41243640355245

 

281869_1536408809935203_1236931336743123

 

10363853_1536408876601863_36797353755791

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И даље, док наши медији ћуте...

 

Јучеаршњи празник, руски "десантники" из 106. гардијске ваздушно десантне дивизије су накратко напустили Грабовце и Никинце и посетили споменик настрадалим летачима и члановима делегације који су пре 50 година настрадали на Авали, те споменик Незнаном јунаку... Након тога су се прошетали Кнез Михајловом улицом...

 

Российские десантники почтили память советских ветеранов в Белграде
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Док не стигне извештај са данашње вежбе у Никинцима, уживајте у првим званичним сликама нашег МОРС и Игора Салингера... Предлажем да док гледате фотке, "одврнете" овај видео до даске :)

 

 

10714319_10152780924113672_5373061291436

 

1796986_10152780923248672_37863197914728

 

10704347_10152780924978672_3017500124647

 

1799157_10152780928603672_65196666940863

 

10397273_10152780925338672_3326367858464

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Припадници Војске Србије и Оружаних снага Руске Федерације почели су данас на полигону Техничког опитног центра у Никинцима заједничку вежбу „СРЕМ 2014“. 

Вежби присуствују министар одбране Братислав Гашић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин и генерал -пуковник Владимир Анатолјевић Саманов, командант Ваздушно - десантне војске  Оружаних снага Руске Федерације

У тактичкој вежби с бојевим гађањем учествује 207 припадника Ваздушно - десантне војске  Оружаних снага Руске Федерације и 197 припадника Војске Србије, из Специјалне бригаде, Петог батаљона војне полиције из Копнене војске и 98. и 204. ваздухопловне бригаде из Ваздухопловства и ПВО, као и авиони „иљушин Ил-76“, „миг-29“, „антонов Ан-26“, хеликотери „ми-8“, „ми-17“, „газела“ и „гама“, БМД-2, БТР-Д, возила полицијска борбена ВПБ М-86, беспилотна летелица „орбитер“, противоклопни лансирни комплет ПОЛК 9К111, минобацачи 60 мм, бацачи граната БГА-30 мм, далекометне пушке 12,7 мм.

Официр за планирање вежбе „СРЕМ 2014“ је командант Копнене војске генерал-потпуковник Александар Живковић, а руководилац командант Специјалне бригаде бригадни генерал Јелесије Радивојевић.

Током вежбе биће приказано  убацивање извиђачко-падобранске чете применом специјалног десанта, десантирање и поседање линије блокаде, дејство чете за противтерористичка дејства, ослобађање талаца и уништење терориста, ватрена припрема и подршка напада на базу терориста, напад на базу терориста уз подршку вода војне полиције и борбених хеликоптера, као и санитетска евакуација и увиђај лица места.

Осим успостављања сарадње и развијања поверења између припадника Војске Србије и Ваздушно-десантне војске ОС Руске Федерације, циљ увежбавања је унапређење способности за решавање тактичких и ватрених задатака током извођења противтерористичке операције у мултинационалној операцији. Реч је о операцији одговора на кризу путем превентивног размештаја снага на делу територије фиктивне државе и упућивања снага у састав борбених група Уједињених нација у кризно подручје, у складу с поглављем 7 Повеље УН.

Припреме за извођење вежбе отпочеле су у марту, а увежбавање команде и јединица за вежбу изведено је од 7. до 13. новембра на аеродрому „Батајница“ и на полигону Техничког опитног центра у Никинцима. 

 

МОРС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Фотографије са Фејсбук странице РТС-ове емисије "Дозволите"

 

10689886_307769816079619_462441204298748

 

10549023_307769939412940_115524253431366

 

1557249_307769886079612_2435401019195983

 

10648820_307769879412946_105876361140496

 

10668854_307769872746280_256012281556208

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...