Jump to content

Apostolska Pravila(kanoni) - pravilo 51. i pravilo 53.

Оцени ову тему


WinchesteR

Препоручена порука

"51. правило: Ако неки епископ или свештеник или ђакон или било ко други из свештеничког реда избегава брак, једење меса или пијење вина, и то не због узрастања у врлини него због гнушања, заборављајући да је све добро, и да је Бог створио мушкарца и жену, такав, или нека се поправи или нека буде свргнут и искључен из Цркве. Исто ово важи и за лаике."

 

"53. правило: Ако се неки епископ или свештеник или ђакон клони меса и виnа у празничне дане јер се гнуша, а не због напредовања у добру, такав нека се свргне јер је жигосан на својој савести и постаје повод за саблазан другим људима."

 

Nije mi jasno, sta je to sto se podrazumjeva po rijecu - "gnusanje?

Zar gnusenje nije nesto sto se odnosi na nepodnisljivost, gadjenje od necega, nesto sto nam je mrsko i ne mozemo da podnesemo ni tjelesno, ni umno(psihicki)? Ako je ova definicija, ove rijeci, tacna, onda, vegetarijanci, kao i oni koji ne podnose alkohol(mislim na vino) ne mogu da budu clan crkve; sto je jos i gore, oni koji vec i jesu clan moraju da se iskljuce iz Crkve, zbog toga sto su takvi kavi jesu. 

Nekoliko puta sam presao granicu u picu. Popio sam vina onoliko koliko nisam trebao, i od tada ga ne podnosim; znaci, svaka pomisao na vino,  njegov ukus, miris, mi uopste ne prija. Posle samo jedne case vina ja osjecam mucninu.

Neko ne voli meso, cisto ga ne podnosi, neko ne voli vino, neko ne voli, ne znam, nesto drugo. Zar takvi ljudi, koji ne vole, ne podnose, neku vrstu hranu ili pice, treba da budu odvojeni od Crkve?

Stvarno ne razumijem ovo. Jel li ovo moje tumacenje ispravno? Ako nije, ja bi molio one koji znaju pravo tumacenje ovih pravila, da mi pojasni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...