Jump to content

Pravoslavni hor RPC iz Moskve će pjevat na Misi u bazilici sv. Petra i Pavla na blagdan sv. ap. Petra i Pavla 29.06. zajedno s horom Sikstinske kapele

Оцени ову тему


Препоручена порука

Pravoslavni hor RPC iz Moskve će pjevat na Misi u bazilici sv. Petra i Pavla

na blagdan sv. ap. Petra i Pavla 29.06. 2014. zajedno s horom Sikstinske kapele.

Biće to koliko sam shvatio u alternaciji, naizmjenično što znači u responzorijalnoj formi,

jedan hor će odgovarati drugome na responzorij psalama i crkvenih himana - dijalogom.

Valjda to stignem prevest do nedelje ili ako to ne stignem nadjem nešto na našem.

Već je hor Sikstinske kapele bio na gostovanju u Moskvi i tamo je

ruski pravoslavni hor Moskovske Patrijaršije pjevao na  latinskom

a vatikanski iz Sikstinske kapele na ruskom i na staroslovenskom:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=529200713868527&set=a.397976693657597.1073741838.100003358086625&type=1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa neznam kako je sada ali u Sarajevu pre rata u crkvenom horu koji je tada postojao je bilo vise katolika nego pravoslavnih! :)))

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa neznam kako je sada ali u Sarajevu pre rata u crkvenom horu koji je tada postojao je bilo vise katolika nego pravoslavnih!
 

 

Одакле ти то?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени се ово допада . Ми као припадници две Христове цркве треба максимално да се уважавамо и сарађујемо , мада не до те мере да се утопимо на крају једна у другу , томе по мом мишљењу не треба тежити.

  • Волим 1

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne vidim u tom ništa loše što pravoslavni horovi pjevaju latinski a katolički

staroslavenski i ruski, pa kako će se onda katolici opravoslavljivat nego tako?

Kатолический церковный хор -- Херувимская Касторскаго

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Исто и ја тако не видим ништа лоше . Често се дешава да неки страни хорови , нарочито Руски одпевају неку песму на Српском када дођу код нас тако да не видим ништа лоше у томе када неки православни хор одпева Кадоличку духовну песму и обрнуто .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U zapadnoj hrišćanskoj tradiciji postoji muzika koja harmonijom i melodijskom linijom vrlo bliska ruskoj i slovenskoj, na primjer francuska takozvana pikardijska. Ne znam koju ju to tačno taj pravoslavni hor RPC tj. moskovske patrijaršije pjevao ali ovakve na primjer stvari je mogao zapjevati odmah ad hoc, dobro sad sam našao stvar za ženski hor, svejedno i muške su slične. A ni ne znam kakav je to hor Moskovske Patrijaršije, mislim da ih imaju nekoliko, saborni hramovi hor, hor studenata teologije tj. bogoslovski, omladinski, ženski, muški, mješoviti, tamo nije pisalo koji tačno. Evo ovakvu bi takav ruski hor mogao otpjevat odmah ad-hoc na latinskom od prve. Nije to ništa tako nevjerovatno a ni nemoguće ili neizvodljivo. Rusi su vrlo muzikalni, snašli bi se oni odmah.

Tantum Ergo

 

 

 

 

A vrlo rado bih čuo kako bi zvučao ovaj latinski uskrsni himan u izvedbi tog patrijaršijskog hora RPC

RESURREXIT♦DOMINUS♦HODIE♦GAUDEAMUS♦IGITUR -

To je kolosalna stvar ali za kolosalni hor kao taj Moskovske Patrijaršije i treba kolosalna stvar :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dok ne nadjem ta današnja videa iz bazilike sv. apostola Petra i Pavla u Rimu, izgleda da još nisu postavljeni, možete vidjet susret patrijarha Vartolomeja i pape Franciska na Fanaru u povodu 70-godišnjica opoziva tj skidanja anatema i na uspomenu susreta blagopočivših pape Pija VI i patrijarha Athenagore.

 

Celebrazione Ecumenica 2014 - Playlist

https://www.youtube.com/playlist?list=PLzvn0An9oFFlLB8uHe86ksT4BgqxXywIt

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Одакле ти то?

 

Pa poznavao sam ih.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa poznavao sam ih.

А ја сам тамо певао, па се нешто не сећам ни једног, а некмоли да их је било више него православних... Мислим ако мислиш на СПД "Слога", које је свакако, барем у "моје" време било најпознатији хор у Сарајеву-српске и православне провенијенције...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ovo je takva jedna klasična katolička katedralna Schola cantorum

iz Australija, povremenu bivaju pozivani iz raznih strana svijeta u Rim.

St Mary's Cathedral Choir & The Big Three of Rome

 

 

 

Da tamo pjevaju na audijenciji pred papom u bazilici sv. Petra i Pavla i u drugim znamenitim bazilikama

i crkvama u Rimu što je za te mladence najveća čast i jedan od najznačajnijih dogadjaja u njihovom životu

St Mary's Cathedral Choir Sings for the Pope - Domus Australia

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam vam pokazao videa s gostovanja, koncerata Moskovskog

patrijaršijskog hora u Češkoj, u Pragu i još 3 druga mjesta 2011.

Upoutávka - Drevnerusskij raspev - Lípa Musica 2011

 

 

 

 

Moskevský patriarchální sbor - Drevnerusskij Raspev - 2011

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je snimak iz Rima od novembra 2013. ali tada taj put još

nisu pjevali u Bazilici sv. Petra i Pavla kao sad 29.06.2014.

https://www.youtube.com/watch?v=o7J78l0FsiE

Coro Sinodale del Patriarcato di Mosca

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...