Jump to content

Божић у нашој Светој Цркви - све вести на једном месту

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
Божић у Дервенти
Категорија: ▼ НОВОСТИ Датум креирања четвртак, 09 јануар 2014 Датум објављивања

derv-boz%202.jpg

Прослављање најрадоснијег хришћанског празника, празника мира, љубави и праштања, у Саборном и спомен храму „Успења Пресвете Богородице“ у Дервенти, отпочело је светом Литургијом, те читањем посланице Његове Светости Патријарха Српског Иринеја, а потом је обављен традиционални опход око „Трга Православља“ гдје се храм и налази.

Поред свете тајне причешћа којој су приступили многи вјерници, посебно интересовање изазвала је подјела 600 погачица у којима су био сакривен златника, који је даровао Бранислав Лејић из Дервенте. Највише среће имала је Софија Давидовић из Дервенте, која је и пронашла златник.
Јереј Илија Јовић

derv-boz%201.jpg

derv-boz%202.jpg

derv-boz%203.jpg

derv-boz%204.jpg

derv-boz%205.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Бадње вече и Божић у парохији Календеровачкој
Категорија: ▼ НОВОСТИ Датум креирања петак, 10 јануар 2014 Датум објављивања

kalenderovci-bozic-s%204.jpg

Бадњи дан у Црквенoj општини Календеровци традиционално је прослављен вечерњим богослужењем и налагањем бадњака. Освећење и налагање бадњака обављено је на три мјеста, код храма Св. Царева Константина и Јелене у Календеровцима, код храма Свете преподобномученице Параскеве – Трнове Петке у Горњем Детлаку и код храма Св. браће Ћирила и Методија у Дријену.

Окупљеним вјерницима се обратио надлежни парох, јереј Саво Митровић, честитајући им празник и упутивши им ријечи поуке и позив на радост коју представља празник Рождества Христова. Пред великим бројем вјерног народа након службе наложен је бадњак а потом је у портама горе наведених  храмова услиједило народно весеље.
У цркви Св. Царева Константина и Јелене, служена Света Божићна Литургија у 05:00 ч. на којој је присуствовао већи број вјерника. Том приликом је прочитана божићна посланица Његове Светости Патријарха српског Господина Иринеја. Већина присутних вјерника се на Светој Божићној Литургији, исповједила и причестила.

јереј Саво Митровић

kalenderovci-bozic-s%201.jpg

kalenderovci-bozic-s%202.jpg

kalenderovci-bozic-s%203.jpg

kalenderovci-bozic-s%204.jpg

kalenderovci-bozic-s%205.jpg

kalenderovci-bozic-s%206.jpg

kalenderovci-bozic-s%207.jpg

kalenderovci-bozic-s%208.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

У Добоју свечано прослављен празник Рођења Господа Исуса Христа

Категорија: ▼ Новости из парохија Датум објављивања

bozic-u-doboju%2010.jpg

Христос се рађа - славите! Христос с небеса - у сусрет му изађите!

Христос на земљи - узнесите се! Пјевај Господу сва земљо!

У весељу пој народе! - Јер Он се прослави.

У храму Светих апостола Петра и Павла свечано је просављен празник Рођења Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа.

Прослављање почело је уочи празника на Бадњи дан вечерњим богослужењем. Празнично вечерње служили су протојереј ставрофор и архијерејски намјесник добојски Мирко Николић, протојереј ставрофор Растко Максимовић и умировљени свештеник Радован Грујић. Свештеници су узнјели молитве Богомладенцу за мир и добро свих људи добре воље. Велики број вјернога народа добојских парохија сабрао се у овом добојском храму како би дочекали празник. После вечерње службе присутним вјерницима се обратио отац Мирко Николић. Он је у празничној бесједи пожелио свима присутнима да са радошћу миром и љубављу дочекају Рођење Богомладенца Христа. Након бесједе свештеници заједно са вјерним народом изашли су у порту гдје су освештали бадњак а потом га по обичају наложили.

У раним јутарњим часовима Божићном Литургијом почело је прослављање најрадоснијег догађаја у историји човјечанства, када Бог се оваплоћује и постаје наш брат по тијелу. Свету Литургију служили су протојереј ставрофор Растко Максимовић, умировљени свештеници протојереј ставрофор Радован Грујић и протојереј ставрофор Предраг Поповић. Мноштво вјернога народа дошао је у свети храм како би евхаристијски прославили Рођење Бога у тијелу. У току Свете Литургије велики број причасника приступио је светој чаши како би се сјединили са Богомладенцем Христом. На Боженственој Литургији отац Растко Максимовић прочитао је божићну посланицу Његове светости, Патријарха српског Господина Иринеја, коју је свим чедима српске Цркве упутио заједно са нашим Архијерејима.

ХРИСТОС СЕ РОДИ-ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!

дипломирани теолог Владо Мојевић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Рождество Христово у храму Васкрсења Христовог у Каракају

Датум објављивања

karakaj-bozic%205.jpg

Празничном вечерњом службом Божијом, коју су у храму Васрсења Христовог у Каракају служили протојереј Славенко Томић и ђакон Марко Данојловић, отпочело је празновање Рождества Христовог.

Пред великим бројем вјерног народа након службе наложен је бадњак а потом је у порти храма услиједило народно весеље.

Раном празничном Светом Литургијом, коју су служили протојереј Славенко Томић и ђакон Марко Данојловић, свечано је обиљежен празник Рождества Христовог.

На Светој Литургији се сабрао велики број вјерника који су приступили Светом Причешћу.

ђакон Марко Данојловић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
РАДОСТ БОЖИЋА У ПОЖАРНИЦИ
printButton.png
emailButton.png
Категорија: ▼ Новости Датум објављивања

pozarnica-badnji%202.JPG

У ишчекивању великог хришћанског празника Божића, а поучени Христовом заповјести о љубави према ближњима, јереј Милош Тришић са братством Владичанског двора, посјетио је и честитао  празник  повратницима на простору пожарничке парохије.

Том приликом, подјељени су прехрамбено-хигијенски пакети, које су  током божићног поста прикупили вјерници, чланице  Кола српских сестара и Светосавске омладинске заједнице из Тузле.
Овом приликом захваљујемо се свим људима добре воље који су учествовали у овој хуманој акцији и показали своју вјеру - дијелом. Због веома тешког стања повратника на подручју Тузланског кантона,  апелујемо и позивамо све људе добре воље да се помогне нашем народу у Федерацији БиХ.

pozarnica-badnji%201.JPG

pozarnica-badnji%202.JPG

pozarnica-badnji%203.JPG

pozarnica-badnji%204.JPG

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Божић у Осмацима
printButton.png
emailButton.png
Категорија: ▼ Новости Датум објављивања

osmaci-boz%207.JPG

Најрадоснији хришћански празник Божић, као и Бадње вече, у нашој парохији дочекани су у свеопштем црквено-народном слављу. Јако пријатно вријеме и добра организација  допринијели су изузетно великој посјети празничним  богослужењима, наручито на Бадње вече.

Тако су већ од јутра кренули окићени бадњаци на коњским запрегама кроз засеоке, да би потом услиједило вечерње богослужење у храму Св. Пантелејмона на Ракином Брду. Црква је била испуњена до последњег мјеста,  а након литије услиједило је налагање бадњака, које је пропраћено ватрометом и пригодном музиком. Након налагања бадњака, свечана атмосфера се пренијела и до храма Пресвете Тројице у Осмацима! Као никад до сад, пред свету цркву слило се велико мноштво вијерног народа. Након вечерње службе и пригодне бесједе надлежног свештеника, услиједила је нова литија и свечано налагање бадњака уз велики ватромет, прекувано вино и коло које је играло до касно у ноћ. Дивно је било видјети радошћу обасјана лица дјеце, али и одраслих. Тако је радост Рођења Христа Бога нашега успјела да надвлада тешку ситуацију у којој се налази наш скромни крај и угрије срећом срца људска!
Божићни уранак је служен у 5 часова, а иако је посјета била нешто слабија, већина присутних се причестила, након прочитане посланице Његове Светости патријарха српског Г.Г. Иринеја и Светог Архијерејског Сабора СПЦ.
Овим путем честитамо вјерном народу наше парохије, као и свим православним вијерницима дан Христовог Рођења, уз сверадосни поздрав:

МИР БОЖЈИ! ХРИСТОС СЕ РОДИ!

парох осмачки,
јереј Жељко Божић

osmaci-boz%201.JPG

osmaci-boz%202.JPG

osmaci-boz%203.JPG

osmaci-boz%204.JPG

osmaci-boz%205.JPG

osmaci-boz%206.JPG

osmaci-boz%207.JPG

osmaci-boz%208.JPG

osmaci-boz%209.JPG

osmaci-boz%2010.JPG

osmaci-boz%2011.JPG

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ПРОСЛАВЉЕН БОЖИЋ У ПЕТРОВУ

printButton.png
emailButton.png
Категорија: ▼ Новости Датум објављивања

petrovo-bozic%205.jpg

У Петрову  подно Озрен горе, свечано је прослављен празник Рођења Господа Исуса Христа.

•    У другу недељу пред Божић ( материце), чланице КСС Света Марија Магдалина из Петрова, у храму у Петрову свој присутној дјеци уручиле су поклоне  (пакетиће).

•    у недељу пред Божић( оци,)  то исто,  су учинили и чланови Црквено – општинског одбора  и  парох парохије.

•    На  Бадњи дан ( прије подне), чланице Кола српских сестара,  посјетиле су  најсиромашније породице у Петрову.  Том приликом уручиле им породичне пакете (дар КСС и ЦО Петрово).

Увече на освећењу и ложењу бадњака, забиљежено је најбројније присуство вјерника од времена како се налажу  бадњаци у Петрову. (Прво ложење у историји Петрова извршено је 1990. године).У храму је са дјецом изведено  традиционално „пијукање“.   Храм и порта  били су пуни вјерног народа.

 На сам дан Рођења Христовога, слављење је текло следећим редослиједом:

•    У храму Покрова Пресвете Богородице, , служена је Света литургија. На Литургији је причећено преко осамдесет вјерника. Са дјецом и омладином  разломљена је чесница и свима присутнима  подијељена  је по  чест – комад. Новчић у чести је  пронашла сестра Гордана Ристић, која је од ЦО Петрово добила награду од 100,00 КМ.

•    Послије Свете литургије, извршена је посјета  једној немоћној старици, којој је однесено све што је потребно за божићњи објед,  да и она осјети радост Божића.

•    У  касним поподневним сатима, у просторијама Кола српских сестара у Петрову ( дјечија играоница) , дјеци која редовно посјећују  играоницу, уручени су  божићни пакети. Ови пакети су дар господина Дениса власника предузећа  „Напко“ д. о. о. Петрово.

•    Увече,  у  препуној сали дома културе,  одржан је  Божићњи концерт. Овај концерт организују  Управа парохије Петрово и Културно умјетничко друштво Петрово, већ десет година за редом.  Концерт почиње   божићним тропаром и сценским приказом  једног од божићњих обичаја  ( овога пута  је било „Мирење завађених сусједа“ на Божић - мирбожење). У наставку концерта  се приказују вјерски, културни и забавни садржаји.

На самоме почетку, прсутнима се пригодном бесједом обратио отац Никола Пекић, парох       

петровљански, те им честитао Божић и наступајућу Нову годину уз радосни поздрав:

МИР БОЖИЈИ ХРИСТОС СЕ РОДИ- а  из стотине грла се заорило: ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!

Богослужењима и Причешћу  приступило је доста омладине, што  у ове празничне дане,  улива наду Озренцима  -  Петровљанима,  да ће имати достојне наследнике, који ће наставити дјела својих предака.

парох петровљански

протојереј – ставрофор

Никола Пекић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
ПОСЈЕТА ДОМУ ПЕНЗИОНЕРА У ТУЗЛИ
printButton.png
emailButton.png
Категорија: ▼ Новости Датум објављивања

dom-pen%202.jpg

Поводом прославе најрадоснијег Хришћанског празника – Божића, јереј Милош Тришић са браством Владичанског двора и члановима Светосавске омладинске заједнице посјетили су штићеника православне вјероисповјести у тузланском Дому пензионера и уручили им скромне поклоне.

Запослено особље Дома пензионера је срдачно дочекало свештенике и чланове СОЗ-а, упознали их о методу рада и провели их кроз просторије дома, како би поразговарали и уручили скромне поклоне штићеницима.

Данијел Максимовић  

dom-pen%201.JPG

dom-pen%202.jpg

dom-pen%203.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Бадњи дан и Божић у Тузли
printButton.png
emailButton.png
Категорија: ▼ Новости Датум објављивања

boz-bd-t%205.jpg

Бадњи дан и Божић у Тузли је свечано прослављен на радост свих наших парохијана.Свечаност је почела на Бадњи дан служењем свете Литургије Св.Василија Великог коју је служио прото-ставрофор Милан Топић на којој су вјерници приступили светом причешћу.

На Бадње вече служена су празнична вечерња богослужења у Црном Блату , Пожарници и Тузли. У Тузли је служено празнично вечерње са петохљебницим коју су служили Прото-ставрофор Милан Топић,Старјешина Саборног храма,јеромонах Давид (Лакатош) настојатељ Владичанског двора и јереј Милош Тришић,парох прве парохије тузланске.Велики број вјерника присуствовао је овој празничној служби.Пригодном бесједом о рођењу Богомладенца Исуса Христа бесједио је О.Милан.Затим је извршен трократни опход око светог храма,благословен је и освећен Бадњак а затим и наложен на ватру по нашем старом обичају.Подјељене су гранчице Бадњака које су припремиле чланице КСС"Косовка дјевојка " а традиционално СПКД"Просвјета" из Тузле припремила је вино које су скувале и подјелиле чланице КС Сестара.Укупном прелијепом амбијенту и празнику доприњео је и ватромет који је био изузетно лијеп.

На сам празник Рођења Богомладенца Исуса Христа,служено је празнично јутрење које је служио о.Милош Тришић а у наставку Св.Литургија коју је  служило братство Саборног храма.Вјерници су приступили светом причешћу.Примјетно је да је ове године мали број вјерника присуствовао светој Литургији.Старјешина Саборног храма прочитао је Посланицу Свјатјешег Патријарха српског Г.Иринеја.Божићну Литургију директно је преносила Телевизија тузланског кантона.
Празник је свечано и лијепо прослављен на задовољство свих нас.

Протојереј-ставрофор Милан Топић,старјешина Саборног храма у Тузли.

boz-bd-t%201.jpg

boz-bd-t%202.jpg

boz-bd-t%203.jpg

boz-bd-t%204.jpg

boz-bd-t%205.jpg

boz-bd-t%206.jpg

boz-bd-t%207.jpg

boz-bd-t%208.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Подела божићних пакетића деци корисника Црквене кухиње

10. Јануар 2014 - 8:15

51_0.jpg
 
 
 

На други дан Божића, на Сабор Пресвете Богородице, 8. Јануара 2014. године било је врло живо у просторијама Верског добротворног старатељства у Француској улици 31. Родитељи, корисници Црквене кухиње, су довели своју децу да приме пакетиће и да се као и остала деца обрадују на овај велики празник. Деци је пакетиће поделио јереј Владимир Марковић, секретар ВДС-а. Пакетиће су добила и деца из неколико многодетних породица.

Дечији хор „Гаврилчићи” при храму Светог архангела Гаврила којим је дириговала гђа Ивана Сремац Стојановић је, пре поделе пакетића, отпевао три божићне песме. Присутни малишани можда до тада нису чули ни једну од њих тако да су „Гаврилчићи” песмом на најлепши начин својим вршњацима говорили о празнику: „Божић, Божић благи дан, благог Христа рођендан Божић Божић, светли дан, сав светлошћу обасјан.”

Подељено је преко триста пакетића који су припремљени из фонда ВДС-а деци чији су родитељи корисници Црквене кухиње. Пакетићи су подељени и деци на пунктовима Црквене кухиње при црквама Сабора српских светитеља на Карабурми, Светог Ђорђа на Бежанији и Вазнесења Господњег у Жаркову. Тако су породице које су неповољне животне околности довеле у Црквену кухињу ове године у њој прославиле и Божић.

 

 

Извор: ВДС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Епископ Андреј служио у манастиру Сланци

10. Јануар 2014 - 8:58

dsc02723.jpg
 
 
 

Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Андреј служио је на празник Светог архиђакона Стефана, 9. јаунара 2014. године, свету архијерејску Литургију у манастиру посвећеном овом првомученику у Сланцима код Београда.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...