Jump to content

Гарда Војске Србије обележила 183. годишњицу формирања

Оцени ову тему


Препоручена порука

92682.jpg

 

БEOГРAД - Гарда Воjске Србиjе данас jе, у београдскоj касарни "Дедиње", обележила своj дан - 6. маj, и 183. годишњицу формирања.

Припадницима те елитне jединице празник jе честитао начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић, пожелевши им да и даље успешно, воjнички и квалитетно извршаваjу све задатке и да буду "понос Воjске Србиjе и наше отадзбине".

Диковић jе истакао да Воjска Србиjе, чуваjући сећање на хероjске подвиге наших предака и настављаjући славне воjничке традициjе, настоjи да држи корак са модерним армиjама света и наставља да развиjа своjе оперативне способности.

"На том путу потребни су нам савремени системи и ми, заjедно са Mинистарством одбране, чинимо све што jе у нашоj могућности да се што боље опремимо", рекао jе начелник Генералштаба.

Oн jе истакао да jе воjска стекла поверење грађана Србиjе и да се поштуjе међу оружаним снагама региона, Eвропе и света, нагласивши да се свуда исказуjе поштовање нашим воjницима и старешинама.

Према његовим речима, припадници воjске учествуjу у мировним операциjама широм света, чиме даjу пун допринос миру у свету и истовремено jачаjу углед и позициjу Србиjе.

"Воjска Србиjе jе одана своjоj отаџбини и са поносом могу да кажем да Србиjа има на располагању воjску спремну да одговори на све изазове и да штити интересе и безбедност грађана Србиjе", рекао jе Диковић.

Празник припадницима Гарде Воjске Србиjе честитали су и председник Србиjе Tомислав Николић и министар одбране Aлександар Вучић.

Припадници Гарде Воjске Србиjе 6. маj обележаваjу у знак сећања на исти датум из 1830. године, када jе у Пожаревцу построjена прва чета Kњажеве гарде - Гвардиjа.

У састав те jединице 1831. године ушла jе и музика - "Kњажевско-сербска банда", а претходно jе књаз Mилош Oбреновић тражио од старешина да му по "стасу и угледу одаберу наjбоље младиће из своjих нахиjа".

У току и после завршетка Другог светског рата, jезгро Гарде и будућег Гардиjског батаљона чинио jе Пратећи батаљон Врховног штаба Народноослободилачке воjске.

Oд Пратећег батаљона 1. новембра 1944. године формирана jе Гардиjска бригада Jугословенске народне армиjе, да би 1. новембра 1994. године формирана Гардиjска бригада.

За допринос jачању угледа и одбрамбених способности земље Гардиjска бригада jе добила четири ордена и броjна друга одликовања и признања, а у склопу спровођења реформских процеса краjем новембра 2006. године преформирана jе у Гарду Воjске Србиjе.

Припадници те jединице задужени су за заштиту личности на наjвишим државним и воjним функциjама, за обезбеђење виталних обjеката система одбране, као и за обављање воjне почасти и протокола за домаће и стране државне званичнике.

фото Танјуг, С.Илић

http://www.tanjug.rs/novosti1/85630/dikovic---garda-ponos-vojske-i-otadzbine.htm

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...