Jump to content

U pripremi zakon o lečenju dece iz Srbije u inostranstvu

Оцени ову тему


GeniusAtWork

Препоручена порука

Zakon o lečenju dece u inostranstvu

255x160_35640-skup%C5%A1tina_beta.jpg

Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović najavio je danas da će hitno predložiti formiranje radne grupe koja bi pripremila zakonska rešenja za lečenje dece u inostranstvu.

 

Stefanović je to naveo u dogovoru na pitanje poslanika opozicione Liberalno-demokratske partije Bojana Đurića, postavljeno 2. aprila povodom kampanje prikupljanja novca za presađivanje srca u SAD devojčici Tijani Ognjanović.

Jasna je potreba da se sistemski reši složeno pitanje lečenja dece koja u inostrastvu, ukazao je Stefanović i dodao da Skupština može pomoći formiranjem radne grupe koja bi sagledala sve aspekte problema i dala konkretan predlog zakonskih rešenja.

"U najkraćem roku ću predložiti poslaničkim grupama formiranje tog radnog tela", naveo je Stefanović.

Đurić je 2. avgusta pozvao predsednika Skupštine da formira radnu grupu od predstavnika svih političkih grupa radi izrade celovitog zakonskog rešenja koje bi omogućilo da se na institucionalni način reši pitanje finansiranja lečenja građana u inostranstvu, a posebno dece, u slučaju da im u Srbiji ne može biti pružena potrebna zdravstvena pomoć.

"Ne sumnjajući nijednog trenutka da u ovoj zemlji postoji dovoljno humanih ljudi koji će pomoći u ovakvim situacija, duboko verujem da životi građana ove zemlje ne mogu da zavise od takve vrste pomoći", kazao je tada Bojan Đurić.

 

Link

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Nema ništa zasada od lečenja dece van Srbije...birokratija opet u akciji:

 

Ustav koči lečenje u inostranstvu?

Izvor: B92, Beta

Beograd -- Država neće slati decu na lečenje u inostranstvo niti će moći da izmeni Pravilnik o lečenju u inostranstvu, po svemu sudeći, dok se ne izmene zakoni i Ustav.

 
605172288520b6e865bce6738094720_orig.jpg
 

Iako se očekivalo da će se uskoro pristupiti izmenama Pravilnika, posle okruglog stola RFZO za tako nešto nema naznaka.

 

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović je tom na okruglom stolu izjavila da će uskoro stručnjaci iz Beča i Berlina u Srbiji pregledati zdravstveno najugroženiju decu, nakon čega će biti doneta odluka o načinu i mestu lečenja, ali da je trenutno nemoguće menjati pravilnik o lečenju u inostranstvu o trošku države.

"Skupština može da promeni zakon nakon čega mi možemo da menjamo pravilnik. Zakon o diskriminaciji brani grupisanje po medicinskim dijagnozama", rekla je Đukić Dejanovićeva na skupu u RFZO-u.
 

Ministarka zdravlja ranije je za B92 navela da "rešenja za jednokratnu upotrebu nisu dobra" i da se u rešavanju ovog moraju uzeti u obzir sva "etička, stručna i formalno-pravna pitanja".

Pravna ograničenja i prepreke za dopunu Pravilnika uvođenjem indikacije "transplantacija srca osiguranih lica do 18 godina života" danas su i objavljena na okruglom stolu, posle kog nije bilo zaključaka o slanju obolele dece na transplantaciju.

Ukazano je da bi takve izmene predstavljale starosnu diskriminaciju i da bi se to onda kosilo i sa Ustavom i sa nekim važećim zakonima.
 

  • Članom 21. Ustava Republike Srbije izričito je propisana zabrana diskriminacije po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu starosti, tako da bi svako pravljenje razlike osiguranih lica na decu i odrasle bilo suprotno ovoj odredbi
  • Članovima 4, 6, 23 i 27 Zakona o zabrani diskriminacije propisano je da su svi jednaki i uživaju jednaku pravnu zaštitu bez obzira na lična svojstva, kao i da je zabranjena svaka diskriminacija na osnovu starosnog doba, odnosno da stari imaju prava na jednak pristup i zaštitu od uznemiravanja u korišćenju zdravstvenih i drugih usluga
  • Članom 14. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda proklamovano je da se uvažavanje prava i sloboda predviđenih u ovoj konvenciji obezbeđuje bez diskriminacije po bilo kom osnovu (među kojima je "drugi status", koji može biti i starosno doba)


Direktor RFZO-a Momčilo Babić je istakao da su izmene Pravilnika o lečenju u inostranstvu u suprotovnosti i sa odlukom Ustavnog suda po kojoj se davanje leka ne može ograničiti uzrastom i naveo da je na Skupštini da usvoji izmene propisa, a da će fond sprovoditi odluke Skupštine.

"Ministarstvo i RFZO prekršili obećanje"

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za zdravstvo Dušan Milisavljević, međutim, tvrdi da su Ministarstvo zdravlja i RFZO prekršili obećanje koje su dali, da će država preuzeti odgovornost za lečenje dece u inostranstvu.

"Izmena tog dela u pravilniku je u našoj sporoj administraciji posao od maksimalno 12 dana. Ne smeju ekonomski parametri da se uzimaju u obzir kad se govori o lečenju dece, ma kolika da je šansa da im se produži život", istakao je on.

Milisavljević je naveo da su Ministarstvo zdravlja i RFZO povredili rad Skupštine jer nisu uradili to što su obećali, a naveo je i da zakon o zdravstvenom osiguranju propisuje da ukoliko lečenje nije moguće u Srbiji pacijent treba da se uputi tamo gde je to moguće.

Predstavnici RFZO, međutim, tvrde da su jasno ograničena prava pacijenata po tom članu zakona.

"Novac ne sme da bude problem"

Direktor Urgentnog centa Zlatibor Lončar je istakao da za lečenje dece, odnosno transplantaciju organa kod mališana ne sme novac da bude problem i upitao kako je moguće da tajkun za jedno popodne sakupi novac za kauciju, a da cela Srbija mesecima skuplja za transplanataciju srca osmogodišnjoj devojčici.

"Znači novac nije problem... Predlažem da prvo rešimo najhitnije slučajeve ad hok, a da nakon toga prepisujemo zakone od iskusnijih", rekao je on.

Lončar je rekao da su Univerzitetska dečija bolnica u Tiršovoj i Institut za majku i dete odredili između sedam i 12 dece zdravstveno najugroženije dece.

"Pet svetlosnih godina od Eurotransplanta"

Stručnjaci su na današnjem skupu ocenili da bi otvaranje centra za transplantaciju u Srbiji imalo smisla ukoliko bi se radilo bar deset transplantacija godišnje, a da se po statistici, na oko sedam miliona stanovnika, godišnje urade tri transplantacije.

Predsednik Stručnog tima za unapređenje transplantacije u Srbiji Dušan Šćepanović, koji je i sam bio podvrgnut transplantaciji srca, kazao je da transplantacija srca kod dece u Srbiji ne može da se radi pre svega jer nema organa koji bi bili donirani i da je osnovno izmeniti zakone u toj oblasti.

On je predložio da se građani zakonom obavežu da se izjasne da li su donori ili ne, ili da se izjasne da će to umesti njih nakon njihove smrti uraditi članovi porodice, ali da jednom data saglasnost porodice ili pacijenta ne može da bude povučena.

Šćepanović je ocenio i da je Srbija udaljena "pet svetlosnih godina" od članstva u Eurotransplantu i predložio osnivanje Srbijatransplanta.

On je u jednom trenutku dvoipočasovnu raspravu o lečenju u inostranstvu doveo u politički kontekst i naveo da su posle 5. oktobra i promena "najureni najbolji ljudi u zdravstvu, a dovedeni politikanti".

Najavljenim izmenama trebalo je da bude omogućeno najmlađim pacijentima da se o trošku države leče u inostranstvu, a predviđena je mogućnost transplantacije srca za decu do 18 godina u inostranstvu i angažovanja stranaca u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.

 

cela vest

 

:fmqmtx:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...