Jump to content

Јубиларна година - Милански едикт 313 - 2013.г., све прославе и догађаји на једном мести

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Свеправославна прослава 1700 година Миланског едикта у немачком граду Триру

15. Октобар 2013 - 8:01

article_15574.jpg
 
 
 
 

У суботу 11. октобара  2013. године одслужена је свеправославна света Литургија у Триру, у Немачкој, поводом 1700 година од издавања Едикта толеранције 313. од стране Константина Великог, који је током једне читаве деценије имао своје седиште у овом граду.

 

У овом свеправославном сабрању учествовали су православни Епископи који сачињавају Конференцију православних Епископа Немачке, као и поједини Епископи из других земаља. Светом Литургијом у базилици Светог Константина началствовао је Митрополит Немачке и егзарх за Централну Европу Високопреосвећении Августин из Васељенске патријаршије, који је и председник Епископске конференције. Велики број свештеника разних националности, као и многи верници који су допутовали из свих крајева Немачке, присуствовали су овом величанственом и јединственом догађају.

 

После Свете Литургије свечана литија је кренула ка катедрали Светог Петра у којој је одслужен  молебан у капели где се чува део моштију св. Јелене, као и хаљине Господа Исуса Христа; мали молебан је одслужен и у капели Светог Атанасија.

 

 

Извор: amen.gr

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Гости
Јубилеј Миланског едикта у Скеланима

28. Октобар 2013 - 9:37

skelaniskup_2.jpg
 
 
 

Епархија зворничко-тузланска свечано је обиљежила 1700-годишњицу Миланског едикта у Скеланима покрај Дрине

 

Централна прослава јубилеја Миланског едикта у Епархији зворничко-тузланској одржана је у Скеланима. Претходно је, на Крстовдан, одржана духовна академија у Теслићу, а планирана је и Духовна академија у Бијељини, 26. новембра, ако Бог да. Свету архијерејску Литургију у новоподигнутом храму Светих апостола Петра и Павла у Скеланима служили су Њихова Преосвештенства Епископи шабачки г. Лаврентије, као начаствујући, шумадијски г. Јован и зворничко-тузлански г. Хризостом, домаћин прославе, уз саслужење свештенства и монаштва из више епархија наше Цркве (зворничко-тузланске, будимљанско-никшићке, шумадијске...). Пјевао је хор Србадија из Бијељине.

 

Након свете Литургије Епископ шабачки г. Лаврентије поздравио је све на овом Сабору сабране, пожеливши срећан јубилеј слободе Цркве.

 

Духовна академија почела је химномн Републике Српске, а завршена са химном Востани Сербије. На почетку академије домаћин, епископ Хризостом, поздравио је све присутне, изразио радост и задовољство сабрањем у Скеланима и упутио поруке за обнову Скелана и вредновање свега онога што нам је Бог дао, али и Свети цар Константин и свети Немањићи.

 

Свој велики допринос прослави јубилеја дали су својим предавањима др Мирко Саиловић, професор Црквене историје на Богословском факултету у Фочи, мр Радован Пилиповић, директор архива Српске Православне Цркве у Београду, као и хор Србадија из Бијељине.

 

У културно-умјетничком дијелу програма наступили су хор Србадија, културно-уметничка друштва из Бајине Баште и Бијељине, народни гуслар из Сребренице и други.

 

 

Извор: Епархија зворничко-тузланска

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...