Jump to content

Нови поглавар Англиканске цркве подржава геј бракове и рукополагање жена

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Нови поглавар Англиканске цркве подржава геј бракове и рукополагање жена

13 уторак нов 2012

Posted by radiosvetigora in Вијести

Оставите коментар

dzastin-velbi.jpg?w=300&h=180

Англиканска црква је у петак 9. новембра изабрала новог поглавара, Епископа дурамског Џастина Велбија.

Велби ће наслиједити досадашњег Архиепископа кентерберијског Роана Вилијамса, који крајем године напушта ову службу.

Нови Архиепископ кентерберијски ће ступити на службу у веома сложеном тренутку за Англиканску заједницу када број вјерних опада, а цркву потресају подјеле по питању геј бракова и рукополагања жена.

„Знам да се суочавамо са веома тешким питањима“, казао је Велби, „За десетак дана Синод ће одлучивати о рукополагању жена за епископе.“

„Ја ћу гласати ”за” и придружити свој глас великом броју оних који позивају Синод да изврши ову промјену“, додао је новоизабрани поглавар Англиканске цркве.

Велби, такође, подржава иницијативу за склапање истополних бракова, рекавши да ће веома пажљиво слушати ЛГБТ заједнице“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато смо и прекинули дијалог са њима, уосталом.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

dzastin-velbi.jpg?w=300&h=180

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šta se toliko isčuđavate, pa u njih na visokim političkim mjestima i funkcijama je sve sami gay i lesba, kakav narod takva i crkva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači, ti bi kada bi Benedikt 16 zaredio za tvog mjesnog biskupa, javno- deklarisanog homoseksualca, koji živi sa svojim partnerom, priznavao istog?

Mi nismo nacionalna engleska crkva, privatna crkva nekog naroda koji si potom može zavoditi u njoj pravila kakva njemu padnu na pamet ili kakvih se sjeti uopšte.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato ta nacionalna crkva ima sve manje i manje engleza...

Zato što su radili misionarski pa su je prošiili svuda po svijetu, svejedno je to nacionalna crkva Engleza, Škota, Velšana, Amerikanaca, Kanađana, Autralijanaca, Novozelanđana koji su sve također engleski doseljenici i eventualno pridruženih urođenika iz Komonvelta, poglavar te njihove crkve je britanska kraljica. To što ima tamo i tih članova urođernika, neengleza i neevropljana ništa ne mjenja na karakteru te njihove crkve, tamo im to i u ustavu piše da je to engleska ili britanska nacionalna crkva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nacionalna crkva Engleza, Škota, Vewlšana

Ta vjerska zajednica se više ni ne može nazvati crkvom. Niti imaju apostolsko prejemstvo, niti se drže hrišćanskih vrijednosti...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ta vjerska zajednica se više ni ne može nazvati crkvom. Niti imaju apostolsko prejemstvo, niti se drže hrišćanskih vrijednosti...

Apostolsko prejemstvo de facto imaju samo im ga mi katolici ne priznajemo iz formalnih razloga, za vas ne znam priznajete li im ga ili ne, a zbog formule koja se upotrebljava pri rukopolaganju biskupa koja prema našem kanonskom pravu nije valjana i ispravno napisana, jer je preinačena s njihove strane po odvajanju anglikanske od katoličke crkve. Da je ostala ista ne bi bio danas s tim problem. U slučaju da je promjene, tj. vrate na staro kako je bilo priznali bismo im ga retrogradno. A drže se hrišćanskih vrijednosti, samo ih ponekud drugačije interpretiraju, onako kako oni to smatraju za shodno i valjano, zato i imaju svoju sopstvenu nacionalnu crkvu u kojoj mogu te hrišćanske vrijednosti interpretirati tako kako oni smatraju da je to ispravno. I da im ne možemo na primjer vi ili mi tamo doći i diktirati kako će ih oni sebi tumačiti, zato je baš i imaju tu svoju crkvu, baš iz tih razloga. Vi i mi imamo svoje a oni opet svoje drugačije tumačenje tih hrišćanskih vrijednosti. Zato se i zovu Anglikanska crkva a ne katolička ili pravoslavna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imaju formalno, ali su biskupska ređenja vršili po kalvinističkim molitvama, tako da im je svećenički red pod velikim ?

Obrnuto je to: Imaju ga faktički ali nije formalno valjano kanonski. No može se to ispravit, kad bi oni htjeli. Al teško da hoće.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...