Jump to content

Срамна румунизација Влаха у селу Бобово! Црквено или политичко питање?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Румунија је производ "процеса" романизовања свих народа који живе на територији данашње Румуније.

 

Koja to zemlja nije? Češka i Slovačka su takodjer proizvod procesa slovenizacije, počeštenja i poslovačtenja svih naroda koji su živjeli u Češkoj i Slovačkoj. To važi i za Bugarsku, Poljsku, Ukrajinu, Bjelorusiju i Rusiju takodjer. Njemačka je takodjer proizvod procesa germanizacije svih naroda, najviše polabskih Slovena, Venda i Lužičkih Srba koji su živjeli ili još žive i preživljavaju nekako reliktno na području današnje moderne Njemačke. Moderna Grčka je takodjer produktom helenizacije svih naroda koji su živjeli tamo a moderna Turska je takodjer produktom poturčavanja svih onih naroda koji su živjeli u Maloj Aziji To je za tebe takodjer nepoznata i prevratna novinka? Šta si tim otkrio, nešto prevratno i novo? To što važi za modernu Rumuniju važi i za svaku drugu modernu zemlju danas u Evropi. Finska je takodjer nastala procesom finlandizacije neugrofinskih na primjer i slovenskih naroda na teritoriji današnje Finske itd. itd. To naravno važi i za današnju modernu državu Srbiju. U tom ni Srbija nije nikakvim izuzetkom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato je folklor i etnografija Valaha na Moravi muzikološki bivalentna,

dvoznačna isto kao što je to takav slučaj i svuda na Balkanu, ustvari.

U njihovom folkloru se ravnopravno pojavljuju i smjenjuju

slovenski i romanski/rumunski folklorni instrumenti i motivi.

Evo par lijepih primjera, ovdje je prevaga tih moravskih i karpatoslovenskih (rusinskih) folklornih elemenata

ali svejedno su "nijansirani" tom lako prepoznatljivom rumunskom folkloristikom, aranžmanom i ornamentikom.

http://rutube.ru/video/0474b2a4615ca69f026c7c53f140f0f2/

http://rutube.ru/video/8967008b0f782b4b7118a3fd29543177/

Ovo je ta rusinska karpatoslovenska folklorna

"osnova" na koju se nakalemila ta rumunska:

http://rutube.ru/video/ef6c45854e23b1e6b66b2d00846cefea/

 

Ili ovo - tipčno slovenska, moravska melodika ali oplemenjeno rumunskim aranžmanom i ornamentikom:

Takve su većinom sve te valašske stvari, bivalentne. Moravska folklorna (diatonska) ljestvica i rumunska su

na prvi pogled dosta različite i lako prepoznatljive a prema njima ih je lako uvrstit u pretežno jedne ili druge.

VUS Ondráš - Valašské o lásce

 

Ovdje se jasno počinje moravskom dijatonikom, to je ta nepravilna, arhaična reliktna staroslovenska pentatonika.

malo liči i podsjeća na onu svima poznatu istarsku ljestvicu a na 1:10 je prelaz i jasan "rumunski" ornamentički

upad, naraz zobcovom sviralom/zovinom frulomna 1:22 i popraćen čak odgovarajućim valaškim plesom sa sjekirama,

to je taj momak ispred zamka u tim plavim valašskim čakširama koji vrti tamo tim sjekirama kao Bruce Lee sa nunčaku.

Ondráš 2014

 

Ovdeje je to slično, muzika im je sva takva izmješana, rumunsko-slovenska,

na 6:42 tamo možete vrlo jasno čuti taj rumunski "padobranski desant" upad.

http://goo.gl/vGSGtA

 

:D

 

Tako sad imate to sve do detalja

sasvim izanalizirano i raščlanjeno,

muzički i folkloristički "nacrtano".

http://vladimir_ladma.sweb.cz/czech/music/harstructs/mmodalities.htm

http://www.musicologica.cz/studie/29-prispevek-k-otazce-modality-a-flexibilni-diatoniky

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kao što je Raška matica buduće zemlje i države Srbije

tako je Vlaška matica buduće zemlje i države Rumunije.

Jednostavno ko pasulj. Mani se Deretićevih fantazmogarija.

To što si ti zadojen deretićijanstvom nema veze s naukom.

Deretićijanstvo nije nauka ni etnografija već kvazinauka.

Најлакше је човека сврстати у "нешто", залепити му "некакву" етикету када недостају аргументи да се поткрепи прича. А што се тиче Рашке, Србољубе пријатељу, то је име које је имала једна српска територија у једном кратком историјском раздобљу. А о имену СРБА можемо да се уверимо да се појављује више стотина година раније од тог периода када се једна територија звала Рашка. Не намеравам да улазим с тобом у овакву врсту расправе јер си ти познат као безобразан и нарочито "школован" да деградираш и обесмишљаваш теме. Нађи било који помен Румунског имена на тим просторима из Средњег века па да причамо после о томе а не као нека мамина маза да називаш учеснике на теми разноразним именима.  :krstix:

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koja to zemlja nije? Češka i Slovačka su takodjer proizvod procesa slovenizacije, počeštenja i poslovačtenja svih naroda koji su živjeli u Češkoj i Slovačkoj. To važi i za Bugarsku, Poljsku, Ukrajinu, Bjelorusiju i Rusiju takodjer. Njemačka je takodjer proizvod procesa germanizacije svih naroda, najviše polabskih Slovena, Venda i Lužičkih Srba koji su živjeli ili još žive i preživljavaju nekako reliktno na području današnje moderne Njemačke. Moderna Grčka je takodjer produktom helenizacije svih naroda koji su živjeli tamo a moderna Turska je takodjer produktom poturčavanja svih onih naroda koji su živjeli u Maloj Aziji To je za tebe takodjer nepoznata i prevratna novinka? Šta si tim otkrio, nešto prevratno i novo? To što važi za modernu Rumuniju važi i za svaku drugu modernu zemlju danas u Evropi. Finska je takodjer nastala procesom finlandizacije neugrofinskih na primjer i slovenskih naroda na teritoriji današnje Finske itd. itd. To naravno važi i za današnju modernu državu Srbiju. U tom ni Srbija nije nikakvim izuzetkom.

Пошто си ти мене частио једним надимком на једном посту, морам, с обзиром на ово што си написао, да и ја тебе частим такође...

Лукави Латину, проваљен си одавно и ја мислим да нико више на овом форуму не обраћа пажњу на твоје "сними-налепи" знање.

Стално разводниш теме и искачеш као припадник комуналне полиције на грађане који нешто скриве чим посумњаш да ће тема да оде тамо где ти не одговара а то је одговорност Римокатоличке цркве за вишевековни геноцид над православнима, протестантима и припадницима других вероисповести. 

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најлакше је човека сврстати у "нешто", залепити му "некакву" етикету када недостају аргументи да се поткрепи прича. А што се тиче Рашке, Србољубе пријатељу, то је име које је имала једна српска територија у једном кратком историјском раздобљу. А о имену СРБА можемо да се уверимо да се појављује више стотина година раније од тог периода када се једна територија звала Рашка. Не намеравам да улазим с тобом у овакву врсту расправе јер си ти познат као безобразан и нарочито "школован" да деградираш и обесмишљаваш теме. Нађи било који помен Румунског имена на тим просторима из Средњег века па да причамо после о томе а не као нека мамина маза да називаш учеснике на теми разноразним именима.  :krstix:

 

Prvo:

Nacije su i izmišljene glavno s tom svrhom da se u njih ljudi svrstavaju.

A izmišljene su u 19. vijeku. Prije toga su postojala plemena i narodi.

Drugo:

Narodi nisu isto što i nacije a moderne države nisu isto što i stare, matične,

zarodečne zemlje iz kojih su se razvile, nisu isto ali su njihovim početkom.

Treće:

U nomenklaturi i nazivoslovlju nije bitna toliko morfologija, pogotovu

kad se radi o egzonimima, no, presudan je sadržaj, suština tog pojma.

Mleci, Vlasi, Benatčani su sve raznim slovenskim nazivima stanovnika jedne

te iste države koja danas više ne postoji a koja se nekad zvala tačno ovako:

italijanski: Serenissima Repubblica di Venezia,

venecijanski: Repùblica de Venesia ili Serenìsima Repùblica Vèneta

Tj. Presvijetla Mletačka Republika

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пошто си ти мене частио једним надимком на једном посту, морам, с обзиром на ово што си написао, да и ја тебе частим такође...

Лукави Латину, проваљен си одавно и ја мислим да нико више на овом форуму не обраћа пажњу на твоје "сними-налепи" знање.

Стално разводниш теме и искачеш као припадник комуналне полиције на грађане који нешто скриве чим посумњаш да ће тема да оде тамо где ти не одговара а то је одговорност Римокатоличке цркве за вишевековни геноцид над православнима, протестантима и припадницима других вероисповести. 

 

Lukavi naukoljube ili mudroljube, idi malo pročitaj više knjiga ali ne tih Deretićevih pa ćemo nastavit sa raspravom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:krstix:  :krstix:  :krstix:  

Прво: открио си Америку

Друго: открио си врућу воду

Треће: открио си антитезу.

 

Што се Деретића тиче, не знам ко га је помињао и не знам какве везе он има са овом темом. Овде је тема "Срамна румунизација..." а суштина поменуте теме је неканонско мешање Румунске православне цркве на територији СПЦ под изговором да Власима требају

свештеници који ће да врше литургију на румунском. А ја, пошто разумем и причам влашки, уопште не знам шта ће то власима да 

донесе добро јер они модерни румунски језик који се користи у Богослужењу не разумеју ни 10-15 посто. Е сад, ако хоћеш да причамо 

на ову тему т.ј. о сврсисходности увођења Богослужења на румунском, може да поразговарамо. Ако мислиш да користиш те твоје

ватиканско-германске форе онда заобиђи тему. 

Ево једно питање за неког свештеника који је тренутно овде: Како ће Румунски свештеник да свети водицу Власима јер сви Власи у 

Србији славе славу? Какав требник ће да користи? Јел српски преведен на модеран румунски? ;)

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tipični konačni izgled nedovršene, polovične slovenizacije neslovenskog tj. romanskog jezika,

puno je tamo srbizama koji se samo drugačije izgovaraju, slično tako izgleda romski u Češkoj.

Tamo je opet puno bohemizama koje Romi izgovaraju po romskom, dakle počeštenje na djelu.

Selo moje (titlovano na vlaški jezik), 01. jun 2014.

 

Kojim jezikom govore srpski Vlasi? Tim neslovenskim, očigledno romanskim koji nije prošao

potpunim procesom slovenizacije, tj. nekim načinom se uspio tome sve do danas oduprijeti.

Kad "an" bude na slovenskim jezicima značilo godina, rok tada bude to tada jezik slovenski.

Sve dok tako to nije on spada u romansku grupu jezika a Vlasi su tako počeli govoriti nakon

što su bili romanizovani Rimljanima prije više od 2000 godina, prije toga su govorili nekim

od paleobalkanskih jezika. U svakom slučaju - vlaški ni pod razno ne spada u slovenske jezike.

Vlasi - Vlaski jezik? seminar o sluzbenoj upotrebi jezika i pisma

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:krstix:  :krstix:  :krstix:  

Прво: открио си Америку

Друго: открио си врућу воду

Треће: открио си антитезу.

 

Што се Деретића тиче, не знам ко га је помињао и не знам какве везе он има са овом темом. Овде је тема "Срамна румунизација..." а суштина поменуте теме је неканонско мешање Румунске православне цркве на територији СПЦ под изговором да Власима требају

свештеници који ће да врше литургију на румунском. А ја, пошто разумем и причам влашки, уопште не знам шта ће то власима да 

донесе добро јер они модерни румунски језик који се користи у Богослужењу не разумеју ни 10-15 посто. Е сад, ако хоћеш да причамо 

на ову тему т.ј. о сврсисходности увођења Богослужења на румунском, може да поразговарамо. Ако мислиш да користиш те твоје

ватиканско-германске форе онда заобиђи тему. 

Ево једно питање за неког свештеника који је тренутно овде: Како ће Румунски свештеник да свети водицу Власима јер сви Власи у 

Србији славе славу? Какав требник ће да користи? Јел српски преведен на модеран румунски? ;)

 

Prestani pisat besmisle, kako možeš romanizovat jasno neslovenski jezik? Vlaški nije nikakvim slovenskim jezikom i nikada to ne bude, maximalno je to neuspjelo sloveniziranim, polovično slaviniziranim neslovenskim, evidentno i jasno romanskim ili romanolikim, romanoidnim jezikom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prestani pisat besmisle, kako možeš romanizovat jasno neslovenski jezik? Vlaški nije nikakvim slovenskim jezikom i nikadsa to ne bude, maximalno neuspjelo sloveniztranim neslovenskim evidentno romanskim ili romanolikim jezikom.

Ово ти не разумеш зато што не знаш влашки и румунски. Боље не спамуј ову тему него пусти да се јави неко ко говори један од ова два језика. А пошто је, по начину твог писања, очигледно да си нервозан (у жаргону-прс'о ки обланда) онда боље о'лади.

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово ти не разумеш зато што не знаш влашки и румунски. Боље не спамуј ову тему него пусти да се јави неко ко говори један од ова два језика. А пошто је, по начину твог писања, очигледно да си нервозан (у жаргону-прс'о ки обланда) онда боље о'лади.

 

U kojem od slovenskih jezika an znači godina? Pišeš bjesomučne besmislice. Ne trebam uopšte znati ni urdu ni zulu da bih mogao reći i zaključiti kako san, saal ili ngonyaka ne znače godinu ili rok u nijednom od slovenskih jezika. Osim toga učio sam latinski i italijanski, sasvim dovoljno na to da bih ustanovio koje su riječi slovenske a koje romanske. A slovenskih jezika znam nekoliko i iz svake slovenske grupe po neki: južni, zapadni istočni. U kojem od slovenskih jezika "an" znači godina? U srpskom? Pa što onda ne govorite "an", što svuda imate to "godina"? Kako kažete: "ja imam 25 godina" ili "ja imam 25 ani" na srpskom? Kao što sam rekao, samo kod vas se rješavaju stvari koje su svuda u svijetu jasne, "an" će biti slovenska riječ za "godinu" tačno tada kad svi Sloveni nauče vlaški ili barem italijanski ili francuski.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вратите се на тему.

Врати се мало уназад па да видиш ко је одлепршао од теме. Немој мене да упозораваш  :pucpuc2:

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па чим си насео на Зајронове постове о језицима и упао у причу са њим која није у теми, морао сам да кажем у множини.

А он ако настави да пише ван теме, биће му брисано, а није му први пут.

Нисам ја помињао словачки, чешки или пољски па да он "улети" као у гласачку кутију. Причао сам о бесмислици да је Власима

потребан румунски језик и Богослужење на истом...

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па чим си насео на Зајронове постове о језицима и упао у причу са њим која није у теми, морао сам да кажем у множини.

А он ако настави да пише ван теме, биће му брисано, а није му први пут.

 

Kako je van teme, riječ je o NASLOVU teme koji je zavodeći, netačan i bez smisla, vlaški jezik pošto je to romanski jezik ne može biti ni u kojem slučaju romanizovan već samo eventualno i maximalno slaviniziran što ustvari već velikom mjerom i jeste ali ne sasvim do kraja. To isto kao kad biste napisali: Sramna slovenizacija Poljaka u selu Pietrowice, prvo poljsko selo tu do mene iza češko-poljsko granice. Isto tako ni poljski ne može bit sloveniziran jer već jeste slovenskim jezikom, može biti samo germanizovan ili romanizovan itd. i to ne jezik već ljudi. Ako naslov ne spada u temu ja onda ne znam šta spada.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako je van teme, riječ je o NASLOVU teme koji je zavodeći, netačan i bez smisla, vlaški jezik pošto je to romanski jezik ne može biti ni u kojem slučaju romanizovan već samo eventualno i maximalno slaviniziran što ustvari već velikom mjerom i jeste ali ne sasvim do kraja. To isto kao kad biste napisali: Sramna slovenizacija Poljaka u selu Pietrowice, prvo poljsko selo tu do mene iza češko-poljsko granice. Isto tako ni poljski ne može bit sloveniziran jer već jeste slovenskim jezikom, može biti samo germanizovan ili romanizovan itd. i to ne jezik već ljudi. Ako naslov ne spada u temu ja onda ne znam šta spada.

Влашки језик не познајеш и ниси компетентан да пишеш о томе. Ти овде радиш сасвим другу ствар а то је ликовање над

оваквим догађајима јер су на штету Срба. Зато се, молим те, склони са теме. 

БЛАЖЕН МУЖ ИЖЕ НЕ ИДЕ НА СОВЈЕТ НЕЧЕСТИВИХ И НА ПУТИ ГРЈЕШНИХ НЕ СТА...

Цитат:

Da bi covek mogao da rasudjuje o nekom nesto, bilo sta, on neophodno i neizostavno mora prvo da se udubi u samog sebe,

da vidi ponor sopstvenih grehova, da sebe proglasi za nistaka i najgoreg od svih, da izvadi brvno iz svog oka...

Drugim recima, mora da udise Jevandjelje Hristovo, da zivi po njemu...

Ko tako radi, odmah ce da zna je li na pravom putu ili ne...

Брат Оби Ван

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...