Jump to content

Simvol vere na crkvenoslovenskom - konsultacija

Оцени ову тему


Zayron

Препоручена порука

Da li je ovo taj koji je oficijalno u liturgijskoj upotrebi u SPC,

ako nije napišite mi link na taj ispravan ili ga postavite tu odmah.

Treba mi to za jedan projekt u vezi s tim Ćirilometodskim Jubileumom

2013/1150 godišnjica Velikomoravske Misije, pokažem vam ga potom.

Hvala!

Симбол вере на црквенословенском:

1. Вјерују во јединаго Бога Отца, Сведержитеља, Творца небу и земљи, видимим же всјем и невидимим.

2. И во јединаго Господа Иисуса Христа, Сина Божија, јединороднаго, иже от Отца рожденаго прежде всјех вјек; свјета от свјета, Бога истина от Бога истина, рождена, не сотворена, јединосушчна Отцу, имже всја биша.

3. Нас ради человјек и нашего ради спасенија сшедшаго с небес и воплотившагосја от Духа Свјата и Марији Дјеви и вочеловјечшасја.

4. Распјатаго же за ни при Понтијстјем Пилатје и страдавша и погребена.

5. И воскресшаго в третиј ден по писанијем.

6. И возшедшаго на небеса и сједјашча одеснују Отца.

7. И паки грјадушчаго со славоју судити живим и мертвим, јегоже царствију не будет конца.

8. И в Духа Свјатаго, Господа, животворјашчаго, иже от Отца исходјашчаго, иже со Отцем и Сином споклањајема и славима, глаголавшаго пророки.

9. Во једину, свјатују, соборнују и апостолскују церков.

10. Исповједују једино крешченије во остављеније грјехов.

11. Чају воскресенија мертвих;

12. И жизни будушчаго вјека.

Амин.

Našao sam ga ovdje:

http://apostolskicen....com/t278-topic

Измењено од Martirije
Link to comment
Подели на овим сајтовима

већ је ибрисана дупла тема. сад си ти ову бриснуо и нема ни једне, ако је у питању била тема о символу вере.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

већ је ибрисана дупла тема. сад си ти ову бриснуо и нема ни једне, ако је у питању била тема о символу вере.

Vidim onda izbrišite i ovu pa ću postavit ponovo! Šta sad!

Postavio sam bio jednu pa izašle dvije.

:-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

koliko vidim da jeste, bez grešaka, a evo ti ovo

http://www.scribd.co...ол-вере#page=43

mala knjižica, satavio je naš pokojni episkop Braničevski Hrizostom, možda će to nečemu poslužiti...

Simvol rete nalazi se na 44 i 45 stranici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Taj je...

Inace, par malih gresaka:

И в Духа Свјатаго

Treba "i vo Duha Svjatago..."

I:

имже всја биша

"imze vsja bivsa"...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala, dajte mi link ako imate da ga mogu vidjeti i bez ispravki, integralnog, najbolje neki

sa sajta SPC, Patrijaršije ili vjeronaučni oficijalni da je jasno vidjet to da je zaista oficijalni.

U međuvremenu ću se držat tog što mi je Obi-wan napisao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Radim na projektu online crlvenooslovenskog molitvenika. Postupak će biti takav da će biti prvo postavljen takav kakav je a potom će svaka molitva biti ponovo lektorisana i uklanjane će biti nepotrebne razlike u prevodu: na primjer umjeto Trojstvo biće Trojica, tu riječ upotrebljavaju i Češi i Slovaci, neće biti Filioque itd. itd. Nazivoslovlje će biti usklađeno s većinskom ustaljenom crkvenoslovenskom liturgijskom praksom. To znači da na primjer ako većina slovenskih naroda upotrebljava naziv Trojica biće u primjeni taj većinom prihvaćeni. Kako sam rekao prvo će biti postavljena osnova a ta će potom biti sva ponovo prepisana, bitno je da znam gdje će šta biti. Zbog toga je sasvim svejedno što sam uzeo za osnovu, uzeo sam materijal koji ja poznajem i u kojim se ja snalazim najbolje. Također će biti uklonjene molitve koje nisu poznate ni praktikovane u svim narodima slovenskim, na primjer ta Preporuka katolička, zapadnoobredna koja ne postoji na istoku, te će biti stavljene u posebnu kategoriju razlikoslovnih molitvi. Znači tamo će biti preferirani i potencirani samo zajednički elementi crkvenoslovenske liturgije bizantinokatoličke i pravoslavne a biće harmonizirani tj. usaglašeni. Za sada će biti postavljani tako kako idu redom, potom će biti svi ponovo razmatrani jedan po jedan u skladu s ovim gore što sam napisao. I ikone će možda biti zamjenjene u skladu s boljim prijedlozima, tamo su sad samo radi prostorne orijentacije. Biće to kombinacija standardne web-stranice sa stranicama, pages i bloga s prispjevcima rasčlanjenim na kategorije. Napišite kako vam se sviđa barem vizualno, na prvi pogled jer tamo za sada mnogo toga nema, tek je započeto s radom na tome.

http://gospodipomiluj.wordpress.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Vjeruju vo jedinago Boga Otca, Svederžitelja, Tvorca nebu i zemlji, vidimim že vsjem i nevidimim.

1. Vjeruju vo jedinago Boga Otca, Vsederžitelja, Tvorca nebu i zemlji, vidimim že vsjem i nevidimim.

2. I vo jedinago Gospoda Iisusa Hrista, Sina Božija, jedinorodnago, iže ot Otca roždenago prežde vsjeh vjek; svjeta ot svjeta, Boga istina ot Boga istina, roždena, ne sotvorena, jedinosuščna Otcu, imže vsja bi(v)ša.

2. I vo jedinago Gospoda Isusa Hrista, Sina Božija, jedinorodnago, iže ot Otca roždennago prežde vsjeh vjek; svjeta ot svjeta, Boga istinna ot Boga istinna, roždena, nesotvorena, jedinosuščna Otcu, imže vsja biša.

3. Nas radi čelovjek i našego radi spasenija sšedšago s nebes i voplotivšagosja ot Duha Svjata i Mariji Djevi i vočelovječšasja.

3. Nas radi čelovjek i našego radi spasenija sšedšago s nebes i voplotivšagosja ot Duha Svjata i Mariji Djevi i vočelovječšasja.

4. Raspjatago že za ni pri Pontijstjem Pilatje i stradavša i pogrebena.

4. Raspjatago že za ni pri Pontijstjem Pilatje i stradavša i pogrebena.

5. I voskresšago v tretij den po pisanijem.

5. I voskresšago v tretij den po pisanijem.

6. I vozšedšago na nebesa i sjedjašča odesnuju Otca.

6. I vozšedšago na nebesa i sjedjašča odesnuju Otca.

7. I paki grjaduščago so slavoju suditi živim i mertvim, jegože carstviju ne budet konca.

7. I paki grjaduščago so slavoju suditi živim i mertvim, jegože carstviju ne budet konca.

8. I v(o) Duha Svjatago, Gospoda, životvorjaščago, iže ot Otca ishodjaščago,

iže so Otcem i Sinom spoklanjajema i slavima, glagolavšago proroki.

8. I v Duha Svjatago, Gospoda, životvorjaščago, iže ot Otca (i Sina) ishodjaščago,

iže so Otcem i Sinom spoklanjajema i soslavima, glagolavšago proroki.

9. Vo jedinu, svjatuju, sobornuju i apostolskuju Cerkov.

9. Vo jedinu, svjatuju, sobornuju i apostolskuju Cerkov.

10. Ispovjeduju jedino kreščenije vo ostavljenije grjehov.

10. Ispovjeduju jedino kreščenije vo ostavlenije grjehov.

11. Čaju voskresenija mertvih;

11. Čaju voskresenija mertvih;

12. I žizni buduščago vjeka.

12. I žizni buduščago vjeka.

Amin.

Amin.

Gore je taj Simvol vere u upotrebi u SPC a dole moj izvor - ukrajinski.

Razlike su označene bojama. Ovo bude potom harmonizirano, usaglašeno.

Obi-wan, obje tvoje intervencije mi ne štimaju. Usporedim s daljim izvorima.

Biša treba biti bez v, ne bivša već biša, a i v Duha Svjatago

je tačnije, tamo je o viška, ide tamo v a ne vo. Filioque bude izuzeto.

Za osnov bude uzet ovaj moj SV jer je tačnije napisan, i s tim 2n tj. nn,

tako je to ispravno, to udvajanje postoji još i danas u modernom češkom,

za to l+j još vidim šta s tim, moglo bi i jedno i drugo,

a bez Filioque klauzule naravno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo ti ovdje, brate:

http://voslebovo.pri...les/image/0.jpg

Nisi trebao nikoga pitati, a pogotovo ne otvarati temu.

Trebao sam pitati jer meni mnogo ne pomažu razni ti svi Simboli Vjere što su napisani posvuda po internetu, mene je zanimalo isključivo samo to koji je od tih svih njih službeno, oficijalno u upotrebi u SPC i kako tačno glasi a ne svi ti razni drugi koji se mogu naći na internetu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...