Jump to content

Митрополит Антимос: Одвајање цркве од државе било би сатанско дело

Оцени ову тему


Препоручена порука

jedan mali osvrt na dosadasnju raspravu: kako vi koji zagovarate nekakvu simbiozu crkve i drzave opravdavate celo delo samoga Boga koji je sisao na zemlju i koji niti jednim svojim delom nije promovisao takvu ideju? cak sta vise explicitno je govorio da njagovo carstvo nije od ovoga sveta (!). ja licno to razumem na sledeci nacin, stvar je samo u istorijskim tokovima koji su gomilanjem vremena (i priznavanjem Hriscanstva kao vere) porodili taj neki manje vise nezaobilazan odnos crkve i drzave. dakle izvorno gledano crkva i drzava nikad nisu bili posebno bliski, cak upravo suprotno u starom zavetu je koliko razumem stajala Bozija zabrana Jevrejima da imaju svoju drzavu (u smislu da cekaju ono drugo carstvo kada dodje mesija). ostatak price, dakle izvan tog izvornog koda koji postoji i u starom a pogotovo u novom zavetu, jeste neka istorija i njeni tokovi, koja je pravila raznorazne oblike tih odnosa. medjutim iz toga se nikako ne moze zakljuciti da crkva i drzava trebaju da imaju neke prisne odnose. da ne budem pogresnio shvacen: svakako da moraju imati NEKE odnose ali to bi bili odnosi postovanja i uvazavanja i nista vise.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok. Evo mi smo imali i imamo odvojenu Crkvu od drzave i koja je prednost toga?

Opet naglasavam da se Grcki model jedinstva zasniva na postovanju. Predsednik drzave postuje i uvazava Patrijarha, i obratno. Episkop postuje preds. opstine i obratno. U stalnom su kontaktu i uvazavaju stavove druge strane.

To ne znaci da episkop ima bilo kakvu svetovnu vlast. Ne mesa se u politiku, ali se mesa kad politika zadire u nesto sto je Crkva stekla.

Pre vise godina je dosla direktiva iz Evrope, mada i nije bila obavezujuca, da se ukine jedna stavka iz licne karte. Naime Grci su imali, pored osnovnih opisa nosioca, i pitanje kojoj veri pripada nosioc.

Grckoj Crkvi se to nije svidelo i zapoceo je neki polusukob. Znalo se da ce se ova stavka izbaciti ali je i Crkva pokazala da se ne mogu tek tako ubacivati novine na ustrb bilo cega verskog. Patrijarh je pozvao na skup u Atini i izaslo je nekoliko miliona gradjana na protest. U Solunu je bilo oko 2 miliona.

Dakle Crkva je jaka u Grckoj. Imaju i razmirica sa vlastima, koje se resavaju u hodu i bez obznanjivanja, a imaju i mnogo veci broj pitanja oko kojih se slazu i ta sloga daje plodove.

Zaista je prelep prizor videti zajedno vladiku i preds. opstine bilo na verskim bilo na svetovnim skupovima. Ima tu mnogo lepih, pozitivnih primera saradnje, i zato Grcki narod ne zeli odvojenost, jer svaka odvojenost ce dovesti do sukoba, pre ili kasnije.

Kamo srece da se i kod nas ujedine Crkva i drzava na ovom grckom principu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako je lepo kada patrijarh i 2 milona gradjana protestuju protiv stavke u licnoj karti, mislim ta stavka u licnioj karti je jedna od najvecih klackalica na kojoj se vaga spasenja svakog coveka.....ako ne i samo spasenje....a patrijarh svakako treba da brine o tim stvarima a ne samo da propoveda Jevandjelje....mudro, mudro...

mislim ipak pricamo o L.K. nije to sala.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kamo srece da se i kod nas ujedine Crkva i drzava na ovom grckom principu.

Слажем се.

И треба разликовати неке ствари, савез и сарадња Цркве и државе не значи да је црква потчињена држави или обрнуто. У грчком случају то је плод вишевековног искуства, традиције и везаности грчког народа за православље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се.

И треба разликовати неке ствари, савез и сарадња Цркве и државе не значи да је црква потчињена држави или обрнуто. У грчком случају то је плод вишевековног искуства, традиције и везаности грчког народа за православље.

Ма да баш је сјајно у Грчкој...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се.

И треба разликовати неке ствари, савез и сарадња Цркве и државе не значи да је црква потчињена држави или обрнуто. У грчком случају то је плод вишевековног искуства, традиције и везаности грчког народа за православље.

heheheh, sad me dobro nasmeja.

ako crkva prima pare od drzave, onda to mozes zvati kako got hoces ali u svakom slucaju crkva je onda zavisna od drzave...vrlo prosto.

kao i ti kad primas platu. vezan si time da radis ono sto ti se kaze, zar ne? ili mislis da ce ti neko davati pare zato sto oseca moralnu obavezu prema tebi i jos trpeti tvoje "razlicito misljenje"?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako crkva prima pare od drzave, onda to mozes zvati kako got hoces ali u svakom slucaju crkva je onda zavisna od drzave...vrlo prosto.

kao i ti kad primas platu. vezan si time da radis ono sto ti se kaze, zar ne? ili mislis da ce ti neko davati pare zato sto oseca moralnu obavezu prema tebi i jos trpeti tvoje "razlicito misljenje"?

Па није баш тако, цркве и верске заједнице и код нас у Србији добијају новац између осталог и од државе, па ипак износе понекад и различито мишљење.

Постоје примери из прошлости и данас постоје где је Црква законски одвојена од државе, али држава без обзира на то врши притисак на њу и жели да је потчини. Исто тако постоје примери где постоји "државна црква" па држава ето нема намеру да је потчини или било шта слично. Много тога зависи од како је држава организована, да ли је демократска, да ли је власт смењива или није, да ли је ауторитарна, да ли жели или не да себи потчини цркву?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па није баш тако, цркве и верске заједнице и код нас у Србији добијају новац између осталог и од државе, па ипак износе понекад и различито мишљење.

Постоје примери из прошлости и данас постоје где је Црква законски одвојена од државе, али држава без обзира на то врши притисак на њу и жели да је потчини. Исто тако постоје примери где постоји "државна црква" па држава ето нема намеру да је потчини или било шта слично. Много тога зависи од како је држава организована, да ли је демократска, да ли је власт смењива или није, да ли је ауторитарна, да ли жели или не да себи потчини цркву?

kolko para tolko i muzike...

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pravoslavna crkva kako Srbiji tako i u Grckoj je prakticno uticala na stvaranje ovih drzava. Daleko vise je drzava "zavisna" od crkve i pravoslavlja nego obratno. Videli smo nasem primeru na sta nam lici i identitet i drzava kada se crkva protera na margine.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

to sto je ponekad u istoriji crkva preuzimala ulogu drzave su extremni slucajevi i situacije kada drzava i nije mogla da postoji, medjutim to nema nikakve veze sa ovim o cemu pricamo. svaka vlas bi volele da ima crkvu pod svojom sapom buduci na ogroman potencijalni uticaj koji crkva moze imati u drustvu.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

to sto je ponekad u istoriji crkva preuzimala ulogu drzave su extremni slucajevi i situacije kada drzava i nije mogla da postoji, medjutim to nema nikakve veze sa ovim o cemu pricamo.

Неће бити да је баш понекад у историји и да су то били екстремни случајеви. Напротив, од средњег века, преко турског ропства, до стварања модерне српске државе црква није имала споредну улогу.

svaka vlas bi volele da ima crkvu pod svojom sapom buduci na ogroman potencijalni uticaj koji crkva moze imati u drustvu.

Тачно. Али управо су оне власти које су прокламовале одвојеност цркве од државе (и ту исту одвојеност у пракси спроводиле) највише желеи да потчине цркву себи. Ето, комунисти као убеђени секуларисти нису давали паре цркви, напротив одузимали су јој и оно што има, су из све снаге желели да контолишу цркву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Сатанско дело је било оно што је урадио римски цар Теодосије Велики, тзв. симфонија између цркве и државе која је настављена кроз цео средњи век, а и након средњег века. То је највеће зло у историји, које је од Невесте Христове, од Цркве начинило Курву Вавилонску, а Господ је лепо рекао цару царево, Богу Божије, дакле је секуларизам Божанствено дело, а спајање цркве с државом сатанизам...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...