Jump to content

Буразерска келија


Онуфрије

Препоручена порука

Хиландарска келија светог Николаја, налази се покрај пута Кареј - Ивирон. Основали су је Руски монаси на хиландарском имању и као таква непроменљиво је власништво манастира Хиландара. Првобитни келиоти ове познате келије били су дакле Руси који су дошли из Бјелојезерског манастира (Бјелоозорски) што Грци никако нису могли изговорити те отуда та грчка кованица БУРАЗЕРИ.

Ево неколико свежих фотографија келије Буразери. Видећете да је она већа од многих манстира СПЦ, али једноставно има ранг келије и то је непроменљиво Уставом свете Горе. Пошто не ретко људи замишљају да су келије неке колибе или једна собица са црквицом.

Буразерска келија има пет цркви.

ibdFOZbkth1qFN.jpg

ieXzLUVUfvzSR.jpg

Поглед на целокупни комплекс келије Буразери. Са четвртастом куполом, у првом плану, најстарија црква ове келије. У доњем делу нази се још једна црква, трећа новоподигнута се види иза.

iNe8HZ0VSRhML.jpg

трпезарија келије

ibwfDk7rFV8P5C.jpg

новоподигнути храм

ibnlq1c4J4Br2k.jpg

лево гостопримница и продавница, горе иконописачка радионица, један од најпознатијих на Светој Гори

ifvAXtDLRwnjL.JPG

новоподигнути храм

ibdvRq5eeTIT1z.jpg

iX3Pw0cMcBny5.jpg

горња капија

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Прелепо, свака част...

За ових 16.г. када сам тамо био изградили се само тако. Већ тада су радили нешто мислим око поправке једног великог конака који се налази одмах уз каталикон - ту преко пута како је стаза од улаза у Буразери, црква је са леве а тај конак са десне стране.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ево сведочанство о.Гаврила, шта каже за ову прелепу келију.

Kelija Sv. Nikolaja Čudotvorca "Bjelozerska" na Svetoj Gori, nekad i sad

Ιερόν Κελίον Aγίου Νικολάου Μπουρaζέρι

o.Gavrilo U keliji Sv. Nikolaja Čudotvorca "Bjelozerskoj" na Svetoj Gori boravio sam od marta 1983. do marta 1984. godine, po blagoslovu uprave manastira Hilandara. Prva, crno-bela fotografija pokazuje kao je kelija tada izgledala, a ostale dve kako izgleda danas. Inače, tu drevnu keliju je bio obnovio naš Sveti Sava, nakon povratka iz Svete Zemlje sa poklonjenja živonosnom Grobu Gospodnjem. Keliju mu je, kao monahu carskog roda, podario tadašnji svetogorski prot, i od tada pripada Hilandaru. Nekada su u njoj boravili ruski monasi (u prvoj deceniji prošlog veka bilo ih je 85, od toga 17 sveštenoslužitelja), a kasnije, nakon što je posle Oktobarske revolucije s vremenom opalo rusko monaštvo na Svetoj Gori, u Keliji se podvizavaju Grci. Kad sam 1971. godine došao na Svetu Goru, u Keliji je bio Starac Haralampije, koji je sa bratijom (oko 30) otišao da prime upravu manastira Dionisijata. Oko tri godine je Kelija bila prazna, a onda su blagoslov od Hilandara za boravak u njoj zatražili Starac Kirilo (koji sada ima 80-ak godina), o. Arsenije, o. Meletije, o. Gerasim i o. Sava. Za vreme mog boravka u Keliji bilo nas je 12 bratije. Sada ima, kako čujem, preko 20.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тачно, као што кађе о.Гаврило, данас их има око 25. Отац Кирило који је старац келије, још увек је жив, али бригу о братији и келији одавно је препустио старцу Арсенију јеромонаху. Иначе, отац арсеније је насликао ону познату икону Пресвете Богородице Игуманија Свете Горе. Такође, он је живописао и копију Тројеручице која се налази у Београду. Отац Мелетије кога помиње о.Гаврило је обичан монах, иначе економ келије, врстан типикар и кувар. Својевремено је био и у служби код цариградског Патриајрха. Он је увек, за Хиландаске панигире типикар у Хиландару.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не сумњам у оца Гаврила, ал нешто не препознајем ни једнога, а и много их је за буразерце, њих сада има оволико. Мада могуће да је то старо братство које је отишло у манастир Дионисијат.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Да, баш тако пише као што мислите,у овим линковима што сам са текстом поставио о томе баш пише лепо је објаснио, тада их било око 30 у келији, а када је о.Гаврило био у Бурезери било их је 12 у келији.

Ево убацио сам текст о старцу Арсенију а уједно везано за ову тему Буразери.

https://www.pouke.org/forum/topic/20985-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%86-%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D1%82/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...