Милан Ракић Написано Август 24, 2012 Пријави Подели Написано Август 24, 2012 Ако се у наредним годинама ништа не предузме на опремању ваздухопловства, јавиће се опасност да останемо без појединих врста авијације, јер је век употребе ловаца „миг 21“ при крају – упозорава генерал-мајор Ранко Живак, командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране. - Проблем представља век употребе авиона „миг 21“ које је потребно заменити. То је важно зато што је контрола и заштита суверенитета ваздушног простора свакодневни задатак и истовремено међународна обавеза. Није прихватљиво да у условима експанзије ваздушног саобраћаја и могућих претњи угрожавања безбедности из ваздушног простора постоји део неба у Европи који нико не контролише. Уколико то ми не будемо радили – радиће неко други, под одређеним условима – каже генерал Живак. Колико је реално да авиони „миг 21“, од којих су најмлађи у служби већ тридесетак година буду замењени у року од две године? - На ту чињеницу указујем од првог дана када сам преузео дужност команданта ВиПВО, као и на све последице које могу наступити, уколико се нешто не предузме. Наведени ставови наишли су на подршку свих – од Генералштаба до Министарства одбране, што је и резултирало усвајањем дугорочног планског документа у Скупштини у којем је посебно дефинисан даљи развој и процес опремања ВиПВО. Где набављате нове авионе у Русији или на Западу? - Нови авион, одакле год био, мора да задовољи наше дефинисане тактичко-техничке захтеве. То је први ниво и критеријум одлучивања и за њега су надлежни експерти у које свакако спадам и ја. Други ниво одлучивања је економски у смислу обезбеђивања средстава и аранжмана који неће бити само трошак, већ и могућност трансфера технологија, упошљавања домаће индустрије, стварања кооперација и др. Трећи ниво одлучивања је политички, што је далеко изван моје надлежности. Мали број младих пилота одлучивао се последњих година за ловачку авијацију? - Прошле године било је одређеног одлива пилота-ловаца по основу одласка у превремену пензију на сопствени захтев. Тај негативан утицај смо успели да у највећој мери амортизујемо знатним повећањем налета пилота у 2011. години на авионима „миг 29“ и „миг 21“. Летење на надзвучној ловачкој авијацији захтева највиши здравствени критеријум и одличне летачке особине и није ствар само одлуке пилота. Вршимо одговарајућу селекцију најбољих и најискуснијих и у складу с потребама и могућностима вршимо преобуку потребног броја пилота. Извор obi-wan and Богдан_ је реаговао/ла на ово 2 Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука