Jump to content

Вртић без дневног светла

Оцени ову тему


Препоручена порука

Вртић без дневног светла

Малишани у обданишту бораве уз неонско осветљење пошто су прозори затворени металним плочама јер комшијама смета бука

deca-iza-gvozdene-zavese-3.jpg

Металне плоче на прозорима у обданишту Фото Ђ. Ђукић

Зрењанин – Предшколска установа „Зрењанин” начинила је пропуст у раду, јер није обезбедила деци која користе услуге дечјег вртића „Колибри” право на здраву животну средину и адекватне услове боравка и рада у просторијама вртића, на шта је у обавези као установа одговорна за бригу и заштиту деце, чиме су повређене одредбе Конвенције Уједињених нација о правима детета.

Да се у Зрењанину крши Конвенција УН, јавност је обавестила заменица заштитника грађана задужена за права деце Ирена Тапавички и то препоруком Предшколској установи да отклони препреке којима се крши дечје право на чист ваздух и дневну светлост. Наиме, у поменутом вртићу у просторији у којој деца бораве преко целог дана, оба двокрилна прозора у потпуности су затворена металним плочама са спољне стране, па просторија нема дневну светлост нити може да се проветрава.

Мада заштитница препоручује (јер она нема друга овлашћења) да је Предшколска установа у року од 15 дана обавести како је отклонила препреке, мале су шансе да до тога тако брзо дође. Наиме, гвоздену препреку, како сазнајемо од родитеља, ставила је комшиница Даница Мурсалин која с мајком живи у суседном дворишту. Пре неколико месеци „Колибри” је реновиран и тада су стављена нова два, а сада спорна прозора. Они су, додуше, ту већ били, али је замењена столарија и уместо дрвене стављена је ПВЦ. То је било довољно да се Предшколској установи у надлежним институцијама замери што није имала сагласност комшиница за промену која заиста формално треба да постоји. Све остале дозволе за преправке и реконструкцију су биле обезбеђене.

Комшинице, како незванично сазнајемо, баш нешто и не воле децу, и убацују им свашта у двориште вртића. Када деца спавају, пуштају гласну музику. То нам потврђују главна васпитачица Александра Танкосић-Падејски, као и Ивана Сорајић, мајка једног детета и члан Савета родитеља, који покушавају да реше проблем замрачене собе у вртићу.

Све то траје неколико месеци и причи се не види крај. Комшинице Мурсалин око дворишта имају високу ограду и никог не пуштају, а најмање новинаре и очигледно да немају намеру, бар за сада, да дају изјаве. Није успео ни покушај контакта никог од родитеља, а било их је више. А деца све време бораве под неонским светлом.

Извор:

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Vrtic-bez-dnevnog-svetla.sr.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

e onda tu treba ugraditi hibridno svetlo, koje daje pun spektar

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ti si nadzak baba! hehe :)

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ti si nadzak baba! hehe :)

Па оно, није да нема истине. :) У сваком од нас чучи нека притајена наџак-баба која се ту и тамо пројављује. Али овде говорим о оним професионалним што дежурају да лопта не уђе у двориште, да им деца не украду јабуке, да им се неко не пракира испред терасе итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a pa toga je uvek bilo i bice to je sve u korist vaspitanja, nego ovde nisu tema nadzak sai babe, neg osvetljenje :D

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...