Jump to content

Ретки и никад објављивани акатисти на српском језику само на ЖРУ

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

  • Гости

lubovryazanskaya1.jpg

 

 

 

 

 

 

Акатист светој блаженој Љубави Рјазанској

 

 

 

Кондак 1

 

      Oд детињства изабрана Христовом љубављу, ради кога си у подвигу јуродства просијала, дивна молитвенице и заштитнице  земље Рјазанске, света блажена мати  наша Љубови, приносимо ти похвалне песме, поштујући свети спомен твој. Ти пак пошто смело стојиш пред Цара и Владара свега, немој престати, да молиш  милостивога Спаситеља за нас који ти кличемо:

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова и молитвенице за душе наше!

 

Икос 1

 

      Ти која си  подражавала анђелима у земаљском животу твоме, још на крштењу си била названа Љубов, и ту врлину заволевши (љубав) још од детињства, оним који се сматра безумље презрела си безумље света. Због тога погледај на молитве  који ти са љубављу узносимо овако:

      Радуј се, на светом крштењу названа Љубов!

      Радуј се, јер си том врлином изобилно обогаћена!

      Радуј се, јер си трпела бол у  страдалноме твоме телу!

      Радуј се, јер си узносила молитве  пред иконом светога Николе!

      Радуј се, јер си се преко светога угодника Божијег удостојила исцељења!

      Радуј се, јер си се по заповести његовој обукла у ризу јуродства!

      Радуј се, јер  си тај подвгиг као крст на раме своје понела!

      Радуј се, јер си њега понела пошавши за Христом!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 2

 

      Твоја мајка видевши, блажена Љубови, дивно твоје исцељење и чудећи се таквом необичном јављању теби, обузета сумњом отишла је у цркву у којој је свештеник рекао: воља Господња, тиме те је благословио  на овај много тежак подвиг запевавши Богу: Алилуја!

 

Икос 2

 

      Разум  си сакрила јуродивошћу у сујетном животу великога града, пламен страсти си угасила смирењем богоблажена мати. Сузе и уздахе тајних молитава твојих ко ће исказати? Ми то сада спомињући, кличемо ти овако:

      Радуј се, јер си нам јавила пример трпљења и незлобивости!

      Радуј се, јер оним што се сматра безумље сакрила си светлост благодати!

      Радуј се, туђинко  свету, која ниси избегавала оне који живе у њему!

      Радуј се, која се молиш Богу за ожалошћене људе!

      Радуј се, јер си добровољно затворила себе у дому своме!

      Радуј се, јер си дивни овај подвиг сакрила од нас!

      Радуј се, јер си прихватила од Бога указани пут!

      Радуј се, јер си радосно ступила на тај пут!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 3

 

      Укрепљавана силом Вишњега и повињујући се Његовом промишљању, блажена мати Љубови, хтела си да помогнеш ближњима својим, оставила си свој кућни затвор, и као истинита угодница Божија, непрестанао си клицала Богу: Алилуја!

 

Икос 3

 

      Имајући у себи, блажена мати, огањ Божанске љубави, засијала си као свећа на свећњаку, просвећујући таму грехова наших, и слично бестелесним Анђелима свагда си се узвишавала  ка небу. Ми у умиљењу овако ти говоримо:

      Радуј се, јер си поревновала туђиновању Христовом!

      Радуј се, јер си ишла улицама града Рјазана!

      Радуј се, јер си одбацила сујету земаљскога света!

      Радуј се, јер си се удостојила кушања рајске сладоти!

      Радуј се, јер си презрела станиште твоје ради служења људима!

      Радуј се, јер си тражила и добила небеску заштиту!

      Радуј се, јер све красоте света ни у шта си сматрала!

      Радуј се, јер таквим животом  показала си љубав Божију људима!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 4

 

      Бура таштине света није успела да те прогута,богомудра Љубови, ти си пак као по суву  пешице прешла по бездану животнога мора, поставши слична Спаситељу нашем, благодарно певајући  Њему: Алилуја!

 

Икос 4

 

     Житељи града Рјзана чувши и видевши твој богоугодни живот  са љубављу те примаху под кров свој. Ти си их пак чудесно уразумљивала необичним начином показујући им одређено им  од Господа. Помози и нама, блажена мати,да творимо свеблагу вољу Његову да би те овако величали:

      Радуј се, дивни украсе града Рјазана!

      Радуј се, јер нас од безакоња наших приводиш у скрушеност!

      Радуј се, јер видиш будуће догађаје као садашње!

      Радуј се, јер избегаваш славу људску!

      Радуј се, јер нас мудро упућујеш на добро!

      Радуј се, јер просвећујеш  потамнеле очи душа наших!

      Радуј се, јер си потопила страсти као гонитеља фараона!

      Радуј се, јер си окусила благодат Светога Духа као небеску манну!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 5

 

      Обучена боготканом одећом благодати, ниси гледала на лица ни на сталеж људи, ни на привремене почасти, мати наша, избегавајући славу и похвале. Научи и нас да се старамо само за једину славу Царства Небескога и да Једноме у Светој Тројици Богу, узносимо славу вапијући Му: Алилуја!

 

Икос 5

 

      Видевши побожни људи многонапаћено твоје туђиновање, када си уморна на степеништу стала да мало одахнеш, желећи да умање страдања твоја, доношаху ти  храну. Ти пак, желећи да сакријеш свој подвиг, блажена мати, то си разадавала сиромашнима. Ми пак, дивећи  се  добровољноме твоме сиромаштву љубављу ти овако певамо:

      Радуј се, славећи јуродивост, учиш нас мудрости!

      Радуј се, јер безумље света изобличаваш јуродивошћу!

      Радуј се, јер си сладост рајску окусила у духовном сиромаштву!

      Радуј се, јер ради те сладости све земаљско ни у шта си сматрала!

      Радуј се, јер погрде и подсмехе ниси допустила да уђу у срце твоје!

      Радуј се, јер све што си добијала делила си сиромашнима!

      Радуј се, јер нас учиш нестицању!

      Радуј се, јер си све богатство своје скупила у Царство Небеско!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 6

 

      Јавила си се веома гласна проповедница, богоблажена мати, када си предсказала да ће надолазеће године бити метежне за нас. Али и у тешким даним искушења, када многи беху обузети страхом бежаху, примером својим си поучавала да певају са надом Богу: Алилуја!

 

Икос 6

 

      Засија јавно истинитост речи твојих, исказаних у причама, кад падоше зидови јерихонски и држава Русија би предана поругама. Умоли пак, Владара Христа, блажена мати, да нам помогне да понесемо то бреме, да умањи страдања наша. Ми те пак овако прослављамо:

      Радуј се, јер нас не остављаш у страдањима нашим!

      Радуј се, јер нас изводиш из пучине очајања!

      Радуј се,ј ер нас приводиш мирном пристаништу!

      Радуј се, јер  развесељаваш  чамотињу срца наших!

      Радуј се, јер бодриш изнемогле снаге наше!

      Радуј се ,јер си у време прогонства чврсто била у вери!

      Радуј се, јер нас поучаваш  да се надамо на милост Божију

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 7

 

      Желећи пројавити величину љубави и милосрђа свога према палом роду људском, када дође  време затварања Казанскога манастира од безбожника, Господ не остави у тузи слуге Своје и посла тебе, мати наша Љубов, на утеху жалосним сестрама, да не би у данима искушења подлегле очајању, него да без роптања поднесу невоље,певајући похвалну песму: Богу: Алилуја!

 

Икос 7

 

      Ново чудо јавила си, достохвална мати, када си сестрама које су биле у невољи прорекла будућност. И њихова  ридања са сузама умањила  си несумњивом надом на Заштитницу Мајку Божију. Похваљујући, дакле,твоје,благовољење, кличемо ти овако:

      Радуј се, јер си дошла на заштиту Казанскога манастира!

      Радуј се, јер си тамо боравила дуго у келијама!

      Радуј се, јер си тешила  оне који страдају!

      Радуј се, јер си подарила заштиту онима који су у невољама и недаћама!

      Радуј се, јер си изабранице Христове упућивала на пут ка Небескоме Жениху!

      Радуј се, јер си са њима делила тешкоћу ускога пута!

      Радуј се, јер си им прорекла будући пут!

      Радуј се, јер си им показала да тај пут прођу благодарећи Бога!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 8

 

      Необично је и дивно било житије твоје; великим знацима подигла  си многе из  греховнога сна на покајање, свима дајеш исцељење, овима јављаш брзу смрт, другима пак изобличавш тајне помисли. Стога те молимо, блажена Љубови, просвети нашу таму безверја, упућујући нас да се исправимо, да на Страшном Суду Христовом не  станемо са леве стране, него да се удостојимо да са изабранима кличемо Свемогућем Богу: Алилуја!

 

Икос 8

 

      Сва испунивши себе Божанском љубављу, јавила си се палата дарова Духа Светога: тешиш ожалошћене, штитиш немоћне, дарујеш сиромашне, исцељујеш болесне, због чега ти кличемо:

      Радуј се, јер помажеш сироте и убоге!

      Радуј се, јер управљаш бедне и удовице!

      Радуј се, верна заштито немоћних!

      Радуј се, брзо исцељење недужних!

      Радуј се, јер узносиш топле молитве за нас!

      Радуј се, јер њих и све нас учиш да прилазимо Богу!

      Радуј се, јер си крајњим смирењем стекла дар прозорљивости!

      Радуј се, јер си од тога дара бесплатно раздавала онима којима је потребно!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 9

 

      Сва пуна врлинама, блажена Љубови, са молитвом на устима предала си дух твој у руци Божијој, који те усели у Небеске станове, где те примише анђелски чинови и хорови светих. Измоли нам од Господа миран хришћански крај, да бисмо Му певали похвалну песму: Алилуја!

 

Икос 9

 

      Многоречити говорници не знају како да те похвале, достохвална мати, јер многа натприродна  преславна чудеса си још у своме животу показала, али и по престављењу твоме не престајеш да их блгодаћу Божијом чиниш. Ми побуђени љубављу смело ти овако певамо:

      Радуј се, украшена многим врлинама!

      Радуј се, смела молитвенице наша пред Богом!

      Радуј се, јер си уским путем  јуродства  дошла до врата небеских!

      Радуј се, јер си у палату Небескога жених ушла у гласу  радости!

      Радуј се, дивна мати, достојна доброг спомена!

      Радуј се, по блаженој смрти твојој Богом узвеличана!

      Радуј се, јер нас учиш да се одричемо сујете века овога!

      Радуј се, јер оне које љубављу поштују твој спомен  помажеш у невољама и напастима!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова  и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 10

 

      Господ желећи да се сви спасу откри кроз благодатну твоју смрт, како приличи припремљенима  да буду  спремни  за сахрану,када си некој девојци јавила, блажена мати наша Љубов, да сандук у коме лежиш обложиш платном розе боје. Јер си се удостојила да у смртном часу добијеш не бол него радост. Тако и сада боравећи  у Горњем Јерусалиму, радосно певаш Богу: Алилуја!

 

Икос 10

 

      Као непробојним зидом житељи града Рјазана у плачу и у жалости због сиротовања свога испунише улице града нашега, блажена Љубови. Разумеше да тело твоје треба да иде у погребну пратњу, мишљаху да ће бити остављени без  твоје заштите. Ми пак, сада празнујући спомен твој прилазимо молитвеном покрову твоме и хвалимо те у нади овим речима:

      Радуј се, јер си наследила Царство Небеско!

      Радуј се, јер нам божанском љубављу откриваш блаженство безсмртнога живота!

      Радуј се, јер си кушана као злато у огњу!

      Радуј се, јер те Господ прими као свеплодну жртву!

      Радуј се, венче, из света саплетени од радости и доброте!

      Радуј се, скупоцена  кадионице, која узносиш тамјан хвале Богу!

      Радуј се, кандило које свим срцем гориш ка Богу!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 11

 

      Ове похвалне песме, које ти као многобројне приносимо мати наша Љубови нису довољне да би прославиле врлине и чудеса твоја. Међутим, узносећи хвалу Богу због свега што нам јавља у светима Својим, Њему певамо: Алилуја!

 

Икос 11

 

      Тросунчаном светлошћу обасјеана, сада са свима светима стојиш на небесима пред престолом Цара над Царевима, многоблажена Љубови, и отуда  као светлозарно светило просвећујеш земљу Рјазанску, одгонећи мрак заблуде показујеш пут ка небеском блаженству. Због тога прослављајући те говоримо:

      Радуј се, присаједињена пророцима!

      Радуј се, јер боравиш са преподобнима!

      Радуј се, верна учитељице правога пута!

      Радуј се, предивна чуварко чистоте и целомудрености!

      Радуј се, озарена Сунцем Правде!

      Радуј се, добро украшена простотом целомудрија!

      Радуј се, јер одгониш маглу сумња наших!

      Радуј се, свећо, која горењем к Богу успламењујеш срца наша!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 12

 

      Добила си обиље благодати, многоблажена, по обиљу љубави твоје према Христу Богу, сада пак приљежно ти кличемо, мати наша Љубови: изли топлу молитву за нас Господу нашем, да сачува Свету Цркву Своју  неповређену од јереси и раскола и све Православне  да помилује и спасе који Њему кличу: Алилуја!

 

Икос 12

 

      Прослављајући пресветли спомен твој, хвалимо те, блажена мати Љубови, међутим, не могући достојно исказати висину смирења и љубави твоје према нама, са побожниошћу и радошћу ти кличемо:

      Радуј се, јер си добила слободу од сваког нестицања!

      Радуј се, јер си многима отворила духовне очи и срца к покајању!

      Радуј се, јер си живот свој провевши у потуцању  стигла у жељени рај!

      Радуј се, јер си видела љубљенога Господа!

      Радуј се, јер никаква жалост ни тескоба нису те могле одвојити од љубави Христове!

      Радуј се, јер си нам објавила како божанска љубав приводи  вечноме животу!

      Радуј се, јер си узела на себе безумље  Христа ради!

      Радуј се, јер си пронашла мудрост  у Христу!

      Радуј се, света блажена мати Љубови, угоднице Христова и молитвенице за душе наше!

 

Кондак 13

 

      О, блажена мати Љубови, чуварко и заштитнице земље Рјазанске, прими садашње мало мољење наше и погледај на нас који те приљежно молимо, јер си ти молитвена заштитница наша пред Богом. Измоли нам од Христа телесну  и духовну чистоту да у миру и покајању проведемо остало време живота нашега, и да се удостојимо да уђемо у небеске станове где би са  тобом и са свима светима  певали Светој Тројици, слављеноме Богу: Алилуја!

 

 

 

 

Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1

 

 

 

 

Молитва

 

 

 

 

      О, достоблажена мати Љубови, угоднице Христова, услиши нас грешне који ти се молимо, прими молитву нашу и принеси је милостивом и човекољубивоме Богу пред Којим сада стојиш у радости  светих и са хоровима анђела.  Умоли Његово милосрђе да сачува град  Рјазан у коме си врлински поживевши  угодила Богу, од свих непријатељских напада, да нас не осуди по безакоњима нашим, него да учини са нама по милости Својој. Измоли нам од  Христа  Бога нашега миран и безметежан живот, духовно и телесно здравље, добру плодност земљи и у свему свако изобиље и благостање, и да не обратимо добро у лоше даровано нам од Свемилостивога Бога, него у славу Његову и на прослављање твога заступништва. Опет, молимо те, блажена мати наша Љубови, посети нас, који ти се молимо, у невољама нашим, да би чувани тобом, удостојили се да у дан Суда станемо са десне стране Сина Божијега твојим светим молитвама Спаситељу и Пресветој Мајци Његовој, Преблагословеној Владичици  нашој Богородици, прослављаној од свих народа, сада и увек и у векове векова.Амин!

 

 

 

 

 

 

Акафист  святой блаженной Любови Рязанской

Акафист и житие святой блаженной Любови Рязанской

Издательство „Зерна“,Рязан,2001.

По благослову митрополита Рязанског и Касимовског Симона

http://akafist.narod.ru/Lj/Ljubov.Ryaz.htm

 

 

 

 

Са руског и црквенословенскога језика превео

протојереј  Животије Милојевић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
  • Гости

21176_p.jpg

 

 

 

 

Акатист преподобном Антонију Великом

 

 

 

 

Кондак 1

 

      Изабрани чудотворче и предивни угодниче Христов, преподобни оче Атноније, љубављу хвалећи богоугодни твој живот, приносимо због тебе благодарне песме Богу. Ти пак пошто имаш велику слободу пред Господом, ослободи нас од свих невоља да ти радосно кличемо:

      Радуј се ,преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Икос 1

 

       Заволевши од младости анђелски живот жељно си хтео да ходиш у заповестима  Божијим, преподобни оче, и горећи срцем ка Господу сила, узвео си ум ка Божанским стварима, у ништа сматрајући привремена и земаљска блага. Због тога дивећи се Божијем промислу о теби, са вером ти кличемо:

      Радуј се, достојни сине побожних родитеља!

      Радуј се, од њих васпитани у побожности!

      Радуј се, јер си од младости пошао за Христом!

      Радуј се, јер ни ушта си сматрао славу земаљску!

      Радуј се, усрдни делатељу винограда Христовога!

      Радуј се, велики наставниче пустиножитеља!

      Радуј се, јер свима желиш спасење!

      Радуј се, јер си показао  пут истинскога монаштва!

      Радуј се, светиљко упаљена Божанским огњем!

      Радуј се, непобедиви камену  вере у Христа!

      Радуј се, обасјани благодаћу Духа Светога!

      Радуј се, облагодаћени даром чудотворства!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Kондак 2

 

      Непријатељ рода људскога виде тебе, богоносни оче, који си се вазнео на духовну висину хтеде да те погуби, али постиде се твога усрђа и смирења, јер ти си се непрестано подвизавао  у посту и молитви, разбијајући главу невидљиве змије, појући скрушено Богу: Алилуја!

 

Икос 2

 

      Срцем и умом схвативши да су сва блага овога света брзопролазна и краткотрајна, затворио си себе у тамној пећини, умртвљујући страсти и служећи јединоме Господу. Зато похваљујући равноангелни твој живот, личемо ти:

      Радуј се, јер си сву наду положио на Господа!

      Радуј се, јер си посрамио безумље непријатеља!

      Радуј се, неустрашиви разоритељу ђаволских обмана!

      Радуј се, јер си чистотом и светошћу постао сличан анђелима!

      Радуј се, јер си подвизима твојим осветио пустињу!

      Радуј се, јер си многе упутио у Царство Небеско!

      Радуј се, јер си уништио  омрзнуту гордост!

      Радуј се, јер поучаваш смерности!

      Радуј се, свети, јер све просвећујеш побожношћу!

      Радуј се, светла звездо која све осветљаваш светлошћу подвига твојих!

      Радуј се, јер си поживео у славу Божију!

      Радуј се, добри и дуготрпељиви пастиру!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 3

 

      Сила Вишњега укрепљаваше те, преблажени Антоније, јер ти си пак, боравио у посту и молитви, непрестаним напорима и бдењима побеђујући сва ђаволска  искушења певао си Богу који те је покривао благодаћу: Алилуја!

 

Икос 3

 

      Имајући чисте помисли и непорочну душу, блажени оче, увидео си пролазност и непостојаност овога света, и зажелевши вечна одрекао си се привремених добара. Стога прослављајући те, кличемо:

      Радуј се, ревнитељу доброга смирења!

      Радуј се, тражитељу духовне мудрости!

      Радуј се, јер си узашао на висину безстрашћа!

      Радуј се, јер си целога себе предао Богу!

      Радуј се, јер си незлобивошћу постао сличан Господу!

      Радуј се, јер си твојим сиромаштвом постао богат!

      Радуј се, благодатни украсе пустиње!

      Радуј се, пресветли светиониче свету!

      Радуј се, страшни прогонитељу злих духова!

      Радуј се, уништитељу њихових обмана!

      Радуј се, мудрији од мудраца овога света!

      Радуј се, најусрднији подвижниче!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 4

 

      Утишавши буру великих невоља, уселио си се у пустињу, преблажени Антоније, у којој си провео тешки пут монашког живота, уништавајући сва  вражија лукавства и сасецајући његове обмане, кличући Христу који те је крепио: Алилуја!

 

Икос 4

 

      Чувши за твој богоугодни живот, преподобни, долажаху ти људи из свих крајева тражећи правду Божију, ти си их све са љубављу примао и руководио ка спасењу. Ми пак, скрушеном душом хвалећи те певамо овако:

      Радуј се, правило и основе пустиножитеља!

      Радуј се, добри наставниче стада Христовога!

      Радуј се, украсе Цркве Христове!

      Радуј се, славо монаха!

      Радуј се, јер си целога себе принео на жртву Господу!

      Радуј се, јер си умртвио греховне страсти у себи!

      Радуј се, весеље анђела!

      Радуј се, свепагубно уништење демона!

      Радуј се, становнику пустиње!

      Радуј се, љубитељу безмолвија ( молитвенога ћутања )!

      Радуј се, јер упућујеш на прави пут!

      Радуј се, јер објављујеш Царство Небеско!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 5

 

      Јавио си се боговођена звезда монашком чину, преподобни оче Антоније, и био си пример животом, речју, љубављу, вером и чистотом, певајући Господу: Алилуја!

 

Икос 5

 

      Непријатељ рода људскога виде чисти и свети твој живот, оче Антоније, много пута  је подизао оружје против тебе; ти си победивши га ниси скренуо са спаситељнога пута. Ми пак, најући то,кличемо ти:

      Радуј се, заједничару вечнога живота!

      Радуј се, велики наставниче спасења!

      Радуј се, јер си животом твојим послужио јединоме Богу!

      Радуј се, јер си узео на себе бреме Христово!

      Радуј се, укоритељу лукавства демона!

      Радуј се, јер упућујеш на пут спасења!

      Радуј се, чувару чистоте!

      Радуј се, гледаоче Тројичне светлости!

      Радуј се, устајање палих!

      Радуј се, прогнање демонских сила!

      Радуј се,утврђени стубе вере!

      Радуј се, савршени учитељу !

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 6

 

      Чувши јеванђељске речи: „Ако хоћеш савршен да будеш, иди продај све што имаш и подај сиромасима, и имаћеш благо на небу, па хајде замном“(Мат.19,21), ослободио си себе, оче Антоније, од земаљских богатстава и уселивши се у пустињу, проживео си испоснички живот, стекао си себи подвизима твојим ризницу на небесима. Уразуми и нас, милосрдни оче, да се срцем не прилепљујемо за брзопролазне ствари, него да изнада свега мислимо о небесима, кличући Господу сила: Алилуја!

 

Икос 6

 

      Засијао си као богосветла светиљка у Египатској пустињи, оче Антоније, озаравајући све зрацима врлина и чудеса твојих. Ми пак, помињући подвиге твоје, прослављамо те говорећи:

      Радуј се, јер тобом се овенчавају преподобни!

      Радуј се, јер тобом се спасавају људи!

      Радуј се, благодатна посето болесних!

      Радуј се, помоћниче оних који тешко страдају!

      Радуј се, разрушитељу непријатељстава!

      Радуј се, истребитељу непријатеља!

      Радуј се, миру и утврђење вернима!

      Радуј се, брзо избављење од невоља!

      Радуј се, уништитељу злобе и лукавстава!

      Радуј се, посетитељу очајника!

      Радуј се, поборниче православнима!

      Радуј се, помоћниче хришћанима!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 7

 

      Желећи да се достојно подвизаваш добрим подвигом сва привремена блага сматрао си за ништа, био си убог и сиромашан, у пустињу си се уселио да у самоћи разговараш са Богом непрестано Му певајући: Алилуја!

 

Икос 7

 

      Господ те заиста јави као новога наставника монасима, оче Антоније, многи пак, препознавши богоугодан и праведан живот твој и схвативши  високу духовну  мудрост твоју, слушаху речи твоје као речи великога Божијега угодника, коме приличи да  се пева овако:

      Радуј се, јер си подражавао Авраама у вери!

      Радуј се, јер си у кротости постао сличан Давиду! 

      Радуј се, јер си стекао ревност Илијину!

      Радуј се, јер си ишао стазама Крститеља!

      Радуј се, јер си молитвом извео воду у пустињи!

      Радуј се, јер си подигао одузетог од болести!

      Радуј се, јер си даровао прогледање слепима!

      Радуј се, јер си исцелио многе болесне!

      Радуј се, предивни и богомудри наставниче монаха!

      Радуј се, усрдни служитељу Христа Бога!

      Радуј се, премирна  утехо ожалошћених!

      Радуј се, прељубазна похвало монаха!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 8

 

      Блажени Антоније, видевши необичан и натприродан живот преподобнога Павла, дивио си се висини подвига и врлина његових. Душу пак, његову видео си да окружише анђели и узнеше на небеса, клицао си  Богу дивноме у светима Својим: Алилуја!

 

Икос 8

 

      Обрадовао си се великом радошћу, оче Антоније, видевши узлазак на небо душе преподобног  Амона,коју си видео  прозорљивим очима. Због тога са великим дивљењем кличемо ти овако:

      Радуј се, јер си узводио очи твоје на небо!

      Радуј се, јер си изнада свега заволео славу небеску!

      Радуј се, јер си срце своје осветио непрестаним молитвама!

      Радуј се, јер си мисао твоју утврдио у Богу!

      Радуј се, јер си будуће догађаје видео као садашње!

      Радуј се, јер си смирењем твојим стекао високе дарове!

      Радуј се, ослободитељу мучених од злих духова!

      Радуј се, даоваоче душевног и телеснога здравља!

      Радуј се, преславни заступниче оних у невољама и недаћама!

      Радуј се, брзи заштитниче оних у болестима  и  напастима!

      Радуј се, јер не остављаш нас који смо на земљи!

      Радуј се, јер приносиш Богу молитве за нас грешне!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 9

 

      Сва природа задиви се висини подвига твојих, преподобни, јер у слабом људском телу у свему си постао сличан анђелима и укрепљаван силом Вишњега, изобиловао си у свима врлинама.Због тога присаједињен анђелским чиновима, певаш Свесилном Богу: Алилуја!

 

Икос 9

 

      Красноречиви говорници не могу достојно прославити живот твој, оче Антоније: ко ће исказати сав пост, бдења, болести  и напоре твоје? Ко ће исказати сузе и уздахе твоје к Богу?  Но љубављу  побуђени према теби: осмељујемо се да ти овако певамо:

      Радуј се, велики пустиножитељу!

      Радуј се, учитељу савршенства!

      Радуј се, служитељу истинитога Бога!

      Радуј се, прогонитељу злих духова из пустиње!

      Радуј се, громе који поражаваш ђаволе!

      Радуј се, јер изобличаваш лукавство његово!

      Радуј се, стану Божије благодати!

      Радуј се, обитавалиште Духа Светога!

      Радуј се, украсу постника!

      Радуј се, похвало преподобних!

      Радуј се, основе монаха!

      Радуј се, славо отаца!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 10

 

      Онима који хоће да се спасу био си учитељ, преподобни, и сада нам грешнима који желимо спасење помози светим твојим молитвама, да би помагани тобом задобили Царство Небеско, где анђели неућутно певају: Алилуја!

 

Икос 10

 

      Чврста и необорива тврђава био си својим ученицима, чувајући их од демонских напада, и сада буди тврђава и покров од свих обмана ђаволских нама који овако вапијемо:

      Радуј се, анђеле земаљски!

      Радуј се, човече небески!

      Радуј се, чисти и часни стану светиње!

      Радуј се, станиште великих врлина!

      Радуј се, ревнитељу побожности!

      Радуј се, критиковатељу јереси!

      Радуј се, испуњење љубави Христове!

      Радуј се, поуко монаха!

      Радуј се, чврсто прибежиште верних!

      Радуј се, силно узвођење палих!

      Радуј се, укрепљење немоћних и болесних!

      Радуј се, утехо малаксалих и безнадежних!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 11

 

      Умилне песме које ти из љубави и усрђа на похвалу теби приносимо, прими милосрдни оче Антоније, и милостиво нам се приклони, и удостој да успемо у покајању, да би твојим молитвама непрестано певали Богу: Алилуја!

 

Икос 11

 

      Јавио си се нама на земљи као светлоносна светиљка истинске Светлости, преподобни Антоније, јер подвизима и чудесима просвећујеш срца верних упућујући на пут врлинског и богоугоднога живота. Због тога слушаш од нас овакве похвале:

      Радуј се, премудри учитељу!

      Радуј се, благонадежни вођо!

      Радуј се, јер си целога себе предао вољи Божијој!

      Радуј се, јер си изнад свега заволео Господа Исуса Христа!

      Радуј се, јер си просијао трпљењем различитих недаћа!

      Радуј се, јер си добровољним сиромаштвом стекао вечно богатство!

      Радуј се, јер си живот твој провео у трпљењу и у невољама!

      Радуј се, јер си храбро подносио  пустињачка страдања!

      Радуј се, будитељу лењиваца према подвизима!

      Радуј се, поверљиво исправљење грешника!

      Радуј се, сабеседниче анђела  и свих светих!

      Радуј се, усрдни молитвениче за цео свет!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 12

 

      Знајући од Бога дану ти благодат, побожно целивамо светлонсно насликану твоју икону, угодниче Божији и молимо се: Немој нас оставити твоје молитвене заштите пред Христом Богом, Коме благодарно певамо: Аллилуја!

 

Икос 12

 

      Прослављајући твој живот, хвалимо мирни твој крај, преподобни оче Антоније, и молимо ти се: буди у свему на добро брзи помоћник нама који ти овако кличемо:

      Радуј се, небески житељу!

      Радуј се, јер стојиш пред престолом Једносушне Тројице!

      Радуј се, весеље анђела!

      Радуј се, сабеседниче светима

      Радуј се, истинити угодниче Божији!

      Радуј се, изабрани слуго Господњи!

      Радуј се, топли посредниче за све оне који призивају твоје име!

      Радуј се, учитељу и надо свих оних који те поштују!

      Радуј се, насићени благодаћу Божијом!

      Радуј се, напојени из Божанског  извора!

      Радуј се, орошени потоком спаситељних суза!

      Радуј се, одевени одећом  нетрулежности!

      Радуј се, преподобни оче Антоније, оснивачу пустињског монаштва!

 

Кондак 13

 

      О, преподобни оче наш Антоније Велики, који вечно живиш у незалазном дану Царства Христовог, умоли Владара свих да се избавимо од невоља, болова, и вечних мука, да би у векове певали Њему у Царству Његовоме: Алилуја!

 

 

 

 

Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1

 

 

 

 

Молитва

 

 

 

      О, преподобни и богоносни оче наш Антоније, верујемо да ти стојећи пред престолом Пресвете Тројице имаш велику смелост у молитвама пред Свемилостивог Господа, Који свагда чује тебе, вернога слугу и угодника Свога. Због тога са  скрушеношћу смирено прилазимо теби, светитељу Божији, немој престати да се за нас молиш Господу Богу, у Светој Тројици слављеном, да милостиво погледавши на нас, не допусти нам да пострадамо у гресима нашим, него да нас пале подигне, да подари исправљење лошем и јадном животу нашем, отимајући нас од надолазећих падова у грех, и да нам опрости све што сагрешисмо помислима,речима и делима од рођења  до овога часа. Ти подвижниче врлине знаш немоћ и жалост садашњега времена, моли дакле,непрестано Христа Бога,да нас никада не остави од Његовог неисказаног милосрђа, него да нас сачува од искушења овога света, од ђаволских замки, од телесних пожуда, да добијемо од Њега тобом и све потребно за привремени живот, ослобођење од невоља и недаћа, и непопустљиво трпљење до краја. Измоли нам да у миру и покајању окончамо живот наш, да би  несметано прешли са земље на небо, да се избавимо митарстава и злих ваздушних духова и вечних мука и да се удостојимо Царства Небескога са тобом и са свима светима који су угодили Господу Богу и Спаситељу нашем Исусу Христу, коме приличи свака слава, част и поклоњење, са Беспочетним  Оцем Његовим и са Пресветим и Благим и Животворним Духом Његовим, сада и увек и у векове векова. Амин!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По благослову архиепископа Херсонског и таврическог Јована

Написали: архепископ Херсонски и Таврически Јован и Валентина Бершадскаја

 Акафист преподобному Антонию Великому,Херсон,2010.

 

http://pravoslavie.ks.ua./ruric/akafisty/article/akafist/prepodobnomu-antoniyu-velikomu.htm

http://boguslava.in.ua

 

Превео са црквено-словенског језика

протојереј  Животије Милојевић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слава Богу и хвала свима на овоме.  Имам један предлог а то је да неко направи ПДФ верзију ових акатиста да би људи могли да штампају....Ево примера како је то пре било рађено на страници Библиотеке Свети Наум а сада се налази на светосавље.орг  Нека буде лепо урађено уз пар иконица и са рамом.

 

линк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
  • Гости
Слава Богу и хвала свима на овоме.  Имам један предлог а то је да неко направи ПДФ верзију ових акатиста да би људи могли да штампају....Ево примера како је то пре било рађено на страници Библиотеке Свети Наум а сада се налази на светосавље.орг  Нека буде лепо урађено уз пар иконица и са рамом.

 

линк

 

 

Богу хвала и slava3

 

Леп предлог likefaceeeeeeee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Гости

0013tt8a.jpg

 

 

 

Акатист Пресветој Богородици пред Њеном иконом

Названом  „Абалацка“ или Абалакска

 

 

 

 

Кондак 1

 

      Изабраној од Превечнога Цара ради спасења нашега Царице неба и земље, узносимо Ти благодарне похвале, Богородице. Ти пак, пошто имаш моћ непобедиву и неисказано милосрђe, слободи нас од свих невоља и подари нам сва добра да Ти кличемо:

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Икос 1

 

      Арханђели и Анђели певају Теби, пречистој Дјеви, неућутним песмама на небесима. Ми пак, грешни на земљи приклонивши  коленa душа и срца наших пред Пречистoм Твојом иконом, са сузамa скрушености, земаљским устима певамо Ти:

      Радуј се, усрдна наша Заштитнице!

      Радуј се, премилосрдна Мати наша!

      Радуј се, непролазна славо наша!

      Радуј се, непотрошиво богатство наше!

      Радуј се, незаменљива Помоћнице наша!

      Радуј се, стална Покровитељко наша!

      Радуј се, радости наша,која нас очишћујеш од сваке прљавштине тела и духа!

      Радуј се, Исцелитељко наша,која нас избављаш од душевних и телесних болести!

      Радуј се, похвало наша, која нас не лишаваш духовних радости!

      Радуј се, Владарко наша, помоћу Твојом исцељујеш болести наше!

      Радуј се, прибежиште наше, која нас покриваш од видљивих и невидљивих непријатеља!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 2

 

      Богољубива удовицаМарија видевши у троструком виђењу изглед лица Твога, Пресвета Дјево, уплаши  се великим страхом, уплаши се да прича о чудесним виђењима својим људима, и у срцу своме из дубине душе завапи Богу: Алилуја!

 

Икос 2

 

      Тражећи да људским разумом разуме неразумљиво у прехвалном јављању пречисте Твоје иконе, Богомати, блажена Марија удостоји се новога виђења у коме јој велики светититељ Николај страшно заповеди да објави виђено; она пак са страхом  и трепетом свима причаше тајну свога виђења и научи све да кличу Богородици:

      Радуј се, која си у утроби Својој носила Саздатеља свих!

      Радуј се, јер си родила Бога телом Спаситеља свету!

      Радуј се, јер си у рођењу девство сачувала нетрулежним!

      Радуј се, јер си на земљи анђелски поживела!

      Радуј се, јер си помирила Бога са људима!

      Радуј се, Најсветија од свих светих!

      Радуј се, Пресвета Дјево, која си нам дивно јавила Своју икону!

      Радуј се, благодатна, која нам јављањем иконе Твоје јављаш Своје милосрђе!

      Радуј се, јер промишљаш о свима који поштују свету икону Твоју!

      Радуј се, јер свима који се моле Теби пред светом иконом Твојом дајеш спасење по мери вере!

      Радуј се, јер чудесима Твоје иконе умове наше узводиш ка горњем свету!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 3

 

      Желећи да виде силу Божију, благоверни људи града Тобољска у дивним  јављањима иконе Твоје, Богомати, сабраше се  заједно са својим архијерејем Нектаријем, да се увере ,јер милосрђе Царице Небеске хтеде да посети и у земљи нашој све који желе да задобију спасење; уверивши се пак, и обрадовавши се великом радошћу, запеваше Богу: Алилуја!

 

Икос 3

 

      Најусрдније имајући жељу да стекне небеску ризницу, свету икону Твоју, Богородице, сви једнодушно зажелеше да прво својим рукам саграде на месту јављања нову цркву у част Знамења Мајке Божије, коју и направише, са свим усрђем певајући Царици Небеској:

      Радуј се, велико дивљење анђела!

      Радуј се, праотачка дивна утехо!

      Радуј се, пророчка висока проповеди!

      Радуј се, преславна похвало апостолска!

      Радуј се, посебни украсе светитеља!

      Радуј се, крепко утврђење мученика!

      Радуј се, спаситељно предвођење преподобних!

      Радуј се, неизенемогло уздржање постника!

      Радуј се, чистото и славо девственика!

      Радуј се, тихо весеље отаца и матера!

      Радуј се, похвало свих хришћана!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 4

 

      Бура сумњалачикх помисли претвори се у радосну тишину, када видеше у виђењима икону Пречисте Дјеве Богородице која се показа слична икони  Знамења Новгородскога, само са светим Николајем и Маријом Египатском који стоје пред Тобом, због чега и запеваше сви  Богу: Алилуја!

 

Икос 4

 

      Јевтимије, болестан телом али не духом, чувши од некога старца Павла да треба да се наслика јављена икона  у нову цркву, саздану по заповести Божијој на Абалаку, похитао је да то дело повери искусном у живописању, првођакону Тобољске катедре Матеју, и кад он сликаше ову икону  болесник мало времена после целивања  ње исцели се и Богородици усрдно певаше:

      Радуј се, Царице Небеска, која си нас обрадовала јављањем часне иконе Твоје!

      Радуј се, Мати Божија, која си нас задивила чудесним исцељењем од ње!

      Радуј се, светло просвећење наше!

      Радуј се, непобедива оградо земље наше!

      Радуј се, миру оних који плове на водама!

      Радуј се, тихо пристаниште бацаних буром!

      Радуј се, лако пролажење пута путника!

      Радуј се, милосрдна учитељице заблуделих!

      Радуј се, добри одморе уморних!

      Радуј се, тихо прибежиште обремењених!

      Радуј се, брза Заштитнице оних који су у невољама!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 5

 

      Боговођеној звезди која је некада водила мудраце ка Сунцу Правде Христу Богу нашем, би слично јављање иконе Твоје, Пресвета Дјево, у пределима нашим; видећи наше претке како се моле пред њом они од Тебе познаху Сина Твога Спаситеља нашега.Ми пак, научисмо се да усрдно певамо Њему: Алилуја!

 

Икос 5

 

      Тобољски људи видевши часну икону Мајке Божије, која је јавила чудесно исцељење ономе који се старао да се наслика, примише је као божанску ризницу и као пресјајну светиљку поставише је у новој цркви коју су саздали, радоваше се и певаше Богородици:

      Радуј се, пресјајна светиљко, која осветљаваш земљу нашу!

      Радуј се, јер си приправила спасење душама нашим!

      Радуј се, јер небеском светлошћу просвећујеш срца наша!

      Радуј се, јер нам јављаш мир (спокој) и благостање!

      Радуј се, јер дајеш телесно и духовно здравље болеснима!

      Радуј се, јер оне којима се чини неправда покриваш часном ризом Својом!

      Радуј се, посебна надо безнадежних!

      Радуј се, јер просвећујеш разум деце!

      Радуј се, управитељко сиротих и удовица!

      Радуј се, одећо нагих и избављење заробљених!

      Радуј се, брза Помоћнице онима који траже помоћ!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 6

 

      Нелажни проповедници великога милосрђа Твога, Владарко, беху сви они који примише чудесна исцељења од свете иконе Твоје; сви пак чуше и видеше благодатне реке исцељења која се обилно излише од Тебе на страдалне и болесне,з аједно са њима радосно певаху Богу: Алилуја!

 

Икос 6

 

      Засија благодат из иконе Твоје, Дјево Чиста, као пресветло сунце у пределима нашим, која зрацима чудеса  који излазе из ње, осветљава град наш и све градове и земље не само земље сибирске  него и руске; због тога не знајући да искажемо сву величину чудеса која су се десила од иконе Твоје, Богородице, у умиљењу срца вером и љубављу певамо Ти:

      Радуј се, јер исцељујеш немоћне!

      Радуј се, јер исцељујеш болесне од очију!

      Радуј се, јер избављаш болесне од падаће болести (епилепсије)!

      Радуј се, јер отвараш вид слепима!

      Радуј се, јер одгониш демоне од људи!

      Радуј се, јер бесомучнима дајеш здравље!

      Радуј се, јер одузете (парализоване) подижеш са одра!

      Радуј се, јер немима отвараш језик и враћаш моћ говора!

      Радуј се, јер лечиш од свих тешких болести!

      Радуј се, јер виђењима  у сну јављаш себе страдалнима!

      Радуј се, јер чудесно ослобађаш од свих невоља!

      Радуј се, Пресвета,најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 7

 

      Желећи да прослави свету икону Твоју, Богородице Дјево, Син Твој и Бог наш Господ Исус Христос  наочиглед свих излива из ње неисцрпно море чудеса у коме се сви погружавају са вером и надом, примају благодат исцељења и благодарећи Господа, са страхом и љубављу скрушено певају Њему: Алилуја!

 

Икос 7

 

      Нова и преславна чудеса благодати Твоје, Богородице, јави нам Господ, када је света икона Твоја била ношена по градовима и селима наше земље; многи пак, верујући изненада се исцељиваху од разних неизлечживих болести, и неверни обраћаху се вери, са дивљењем, скрушеношћу и љубављу певајући Теби: 

      Радуј се, јер исцељујеш све болести!

      Радуј се, јер одгониш све немоћи!

      Радуј се, јер увек гориш серафимском љубављу!

      Радуј се, јер увек загреваш божанском љубављу душе и срца наша!

      Радуј се, јер си у себи сместила огањ Божанства!

      Радуј се, јер гасиш пламен страсти наших!

      Радуј се, јер оне који верују чуваш од огња греховнога!

      Радуј се, јер оне који Те воле избављаш од огња пакленога!

      Радуј се, јер наше куће чуваш  од огњеног  пламена!

      Радуј се, јер зрацима Твоје светлости разгониш мрак незнања нашега!

      Радуј се, топла Заступнице и усрдна Молитвенице за нас пред Богом!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 8

 

      Видевши необично виђење часне иконе Богомајке, јављене са висине, са предстојећим светим Николајем и Маријом Египатском, удаљимо се, људи и жене од сујетога света и узнесимо  ум ка небесима.Због тога нам се и дарова чудотворна икона Богородице, да гледајући на њу мислимо о небеском а не о земаљском, певајући Богу: Алилуја!

 

Икос 8

 

      Сва си на небесима, али ни земаљске не остављаш, Богородице Дјево, јер чудесима Твојим која се изливају из свете иконе Твоје, као од живога и самосталнога извора, увек  просвећујеш нас који вером прилазимо Теби и кличемо:

      Радуј се, неисцрпно богатство сиромашних духом, и бездане милости!

      Радуј се, чедољубива Мати, невидљива утехо жалосних!

      Радуј се, кротка голубице, тиха и незлобива!

      Радуј се, богогласна грлице, тајно успокојење омрзнутих!

      Радуј се, спасење грешника и усвојење према Богу!

      Радуј се, чврста тврђаво свих правоверних!

      Радуј се, невидљива помоћи и заштито свих оних који се надају у Тебе!

      Радуј се, анђелски уме, који увек гледаш Бога!

      Радуј се, светлоносна звездо умнога Сунца!

      Радуј се, славнија од Херувима и Серафима!

      Радуј се, часнија од Анђела и Арханђела!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 9

 

      Цела наша Богом чувана земља облагодаћена Твојим милостима, Богомајко, имајући Твоју чудотврону икону као штит и ограду од видљивих и невидљивих непријатеља, невидљивом Твојом помоћи побеђује све противнике своје, радосним срцем побожно кличе Богу: Алилуја!

 

Икос 9

 

      Наша красноречивост у песмама је као детињаста  и не може да искаже  сва чудеса и доброчинства, Владарко, која си учинила и јавила светом иконом Твојом; стога незнајући да Те достојно похвалимо смирено Ти кличемо:

      Радуј се, јер прослављаш оне који Тебе прослављају!

      Радуј се, јер похођењем иконе Твоје освећујеш наше градове и села!

      Радуј се, јер цркве и домове наше благодатно посећујеш  иконом Твојом!

      Радуј се, јер молитве оних који Ти се моле узносиш Богу!

      Радуј се, јер никада не одбацујеш  сузе и уздахе наше!

      Радуј се, јер доласком иконе Твоје удвостручујеш нашу радост!

      Радуј се, јер услађујеш све наше жалости и горке невоље!

      Радуј се, јер малаксале бодриш Твојим човекољубљем!

      Радуј се, јер онима који се поклањају светој икони Твојој дајеш радост и здравље!

      Радуј се, јер милосрђем Твојим разнежујеш душе верних!

      Радуј се, радости наша,која нас тешиш светом иконом Твојом!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 10

 

       Желећи да спасе род људски од вечних мука и да му подари Царство Небеско, човекољубиви Господ  дарова нама грешнима Мајку Своју на помоћ, покров и заштиту; буди нам пак, о Свеблага Помоћница, Заштитница и Руководитељка у целоме животу нашем, у смрти и после краја нашега не остави нас који милостиво вапијемо Богу: Алилуја!

 

Икос 10

 

      Зааиста си необорива тврђава Богородице Дјево, свима који  прилазе Теби, јер нико  ко долази Теби не одлази празан; стога умилоствљени милошћу Твојом скрушеном душом  молимо Те: покри, заштити, спаси све нас беспомоћне од свих беда,искушења и зала оне који Ти са љубављу певају:

      Радуј се, моћна Заштитнице оних који су положили наду на Тебе!

      Радуј се, саратнице војницима!

      Радуј се, Помоћнице непоткупљивих судија!

      Радуј се, уразумитељко наставника и васпитача деце!

      Радуј се, чисто огледало познања истине!

      Радуј се, чврсти грудобране чувања вере!

      Радуј се, свеблага Утешитељко несретних!

      Радуј се, Покровитељко сиротих и оних без заштите!

      Радуј се, јер благосиљаш сву децу!

      Радуј се, јер упућујеш  све младе ка добру!

      Радуј се, јер укрепљујеш људе свих узраста у светој вери!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 11

 

      Молитве и молитвене песме које Ти приносимо  пред чудотворном иконом Твојом, прими добросрдачна Владарко, заштити, спаси, помилуј и сачувај нас од свих невоља, да би тихо и мирно поживели штићени Тобом  у свакој побожности, и чистоти из дубине душе скрушено певали Богу: Алилуја!

 

Икос 11

 

      Тебе Пречиста Богородице и Мајко незалазне светлости, сматрајући и поштујући као светлоносну свећу божанске светлости, како можемо исказати благодатна Твоја озарења, која увек излазе из Твоје иконе, као од светлоноснога сунца. Међутим, молећи Твоје милостиво осветљење, Свеблага, смело певамо Теби:

      Радуј се, незалазна светлости,која нас осветљаваш вечном светлошћу!

      Радуј се, месецу, који нас осветљаваш од Сунца Правде!

      Радуј се, свећо на свећњаку најузвишеније постављена!

      Радуј се, неугасива свећо нематеријалнога огња!

      Радуј се, Мати, истините светлости, која просвећујеш душе побожних!

      Радуј се, јер нам изливаш светлост рајскога живота!

      Радуј се, јер увек прослављаш оне који Тебе прослављају!

      Радуј се, јер оне који се усрдно Теби моле осветљаваш светлошћу благодати!

      Радуј се, јер сваку старост чиниш обрасцем  светога живота!

      Радуј се, јер одгониш таму у којој живе безбожници, неверујући, јеретици и расколници!

      Радуј се, јер све грешнике просвећујеш светлошћу Твојом и приводиш покајању!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 12

 

      Мати Бога Вишњега, дала си нам залог благодати – свету икону Твоју, измоли нам од Небескога Владара, Сина Твога и Бога нашега, благодат Светога Духа; подигни нас из дубине грехова, просвети срдачне очи наше ка гледању спасења, оживотвори срца наше духом побожности и страха Божијега, духом чистоте и правде, духом љубави и милосрђа, да свагда певамо Богу: Алилуја!

 

Икос 12

 

      Прослављајући Твоја стара и нова чудеса и милосрђа, Богородитељко, сви Те хвалимо као чврсту и надежну Посредницу нашу, са скрушеношћу  поклањамо се Теби, која се непрестано молиш за нас и чиниш нам доброчинства; верујемо  и надамо се да можеш измолити све добро и спаситељно, привремено и вечно нама који Те певамо:

      Радуј се, непостидна надо у животу, у смрти  и после смрти наше!

      Радуј се, јер дајеш миран крај живота овога онима који се надају у Тебе!

      Радуј се, надо и заштито наша у дан Суда!

      Радуј се, умољавање праведнога Судије!

      Радуј се, уточиште и заштито свих грешника који се кају!

      Радуј се, славо и утехо свих праведних!

      Радуј се, јер удостојаваш вечне радости оне који Теби непрестано приносе радост!

      Радуј се, јер милостиво примаш наша сузна мољења!

      Радуј се, јер нас покровом Твојим покриваш од видљивих и невидљивих непријатеља!

      Радуј се, јер све нас грешне упућујеш на спасење  и задобијање вечних добара!

      Радуј се, јер брзо помажеш оне који се поклањају икони Твојој и призивају Тебе у помоћ!

      Радуј се, Пресвета, најсветија од свих светих!

      Радуј се, Мати Дјево, славна похвало хришћана!

 

Кондак 13

 

      О, Свеблага Мати Дјево Богородице, која нам увек чиниш доброчинства Твојом светом иконом, примивши садашње молитве наше, избави нас од свих беда, невоља и напасти привремених и вечних, и удостој нас, слуге Твоје да се уселимо у насељима рајским, и да у све векове певамо: Алилуја!

 

 

 

Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1

 

 

 

 

 

 

Aкафист Пресвятей Богородице перед Ея иконой

Именуемой  „Абалацкая“

http://www.hram.ru/index.php./library-akafist-15

 

са црквено-словенскога језика превео

протојереј  Животије Милојевић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
  • 2 weeks later...
  • Гости

Bozic41.jpg

 

 

 

 

Акатист Христу Младенцу

 

 

 

Кондак 1

 

      Ти који си се родио од Дјеве и примаш небеске песме из духовних ризница, прими и од мене песме које Ти приносим:

       Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Икос 1

 

      Од Анђела примивши благу вест, духовно отишавши у град Витлејем и видевши Младенца у јаслама, радоссно Му певамо:

      Исусе, радости Анђела!

      Исусе, весеље срца мога!

      Исусе, очекивање целога света!

      Исусе, небеска светлости!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 2

 

      Онима који вером живе пастири показују пустињу, стога и ми са њима радујући се, певамо Рођеноме: Алилуја!

 

Икос 2

 

      Деца Божија радосно Младенцу који лежи у јаслама певају:

      Исусе, ради нас си се родио!

      Исусе, на земљи си се јавио!

      Исусе, ниси се одвојио од Оца!

      Исусе, Ти си се пеленама повио!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 3

 

      Када видимо велику радост, удаљимо се од пролазнога света и умом својим обиђимо пећину и јасле непрестано кличући: Алилуја!

 

Икос 3

 

      Слава на висини Богу, певају анђели на небесима, и ми са њима певамоТи:

      Исусе, славо Анђела!

      Исусе, похвало пастира!

      Исусе, ризнице моја!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 4

 

      Са побожним страхом сва твар сада се радује, небеса се веселе, заједно са њима и ја спашени певам: Алилуја!

 

Икос 4

 

       Мудраци видеши звезду одоше у Витлејем и нађоше нетрулежну ризницу и завапише са вером:

      Исусе, вечна мудрости!

      Исусе, савршена истино!

      Исусе, Богооткривење!

      Исусе, јављање радости!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 5

 

      Лаки облак нам дарује росу благодатнога јављања, видимо безбрачну невесту како храни Сина Младенца, Коме сви певају: Алилуја!

 

Икос 5

 

      Дом, прибежиште, неразумних животиња, јави се палатом Цара свих, да се и ми не уплашимо  нити смутимо сиромаштва душе своје,но смело пришавши запевајмо:

      Исусе, уђи у дом убоге душе моје!

      Исусе, стави у јасле срце моје!

      Исусе, учини да будем достојан храм Твој!

      Исусе, покри ме милосрђем Твојим!

      Исусе, Богомладенцу,спаси нас!

 

Кондак 6

 

      Ти који си разагнао таму незнања, озари ум мој светлошћу истинскогБогопознања, да веселећи се запевам: Алилуја!

 

Икос 6

 

      И на замљи мир, - разгласише анђели; познавши ово, радосно певамо Помиритељу:

      Исусе, умирење савести!

      Исусе, разрешење од греховних веза!

      Исусе, помирење са Богом!

      Исусе, Богомладенцу,спаси ме!

 

Кондак 7

 

      Сузе божанског умиљења изливајући, објавимо витлејемску пећину двоструком песмом: Алилуја!

 

Икос 7

 

      Бог је тако заволео свет, - радосно похвалимо ову љубав певајући:

      Исусе, љубави превечна!

      Исусе, сладости срдачна!

      Исусе, милости бесконачна!

      Исусе, радости небеска!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 8

 

      Одступивши од дрвета живота, пале у дубину зала, сада створење Божије Спаситељем враћа се у првобитно стање. Њему пак, кличемо: Аллилуја!

 

Икос 8

 

      Велика тајна побожности: Бог се јави у телу. Њему сада кличемо:

      Исусе, откровење Свете Тројице!

      Исусе, пројављење љубави!

      Исусе, нераздељиво сједињење са човеком!

      Исусе, вечно пројављивање за нас!

      Исусе, Богомлденцу, спаси нас!

 

Кондак 9

 

      Обремњењени смо животним бригама, са чамцем греха потопљаван и тихом пристаништу у Витлејем долазим у ове дане и  радосно Ти певам: Алилуја!

 

Икос 9

 

      Сви приносе даре рођеноме Исусу, и ја обузет незнањем и радошћу, у оскудици ума мога приносим ову песму:

      Исусе, обнови моје срце!

      Исусе, спаси душу моју!

      Исусе, сачувај ме за вечност!

      Исусе, заштити ме пред Оцем Небеским!

      Исусе, Богомладенцу,спаси нас!

 

Кондак 10

 

      Ум мој упути и срце очисти да са анђелима чисто певам:Алилуја!

 

Икос 10

 

      Христос је мој Спаситељ. Због тога певам ради рођења Твога:

      Исусе, спасење моје!

      Исусе, крепости моја!

      Исусе, радости моја!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 11

 

      Због Тебе се радује душа моја, због Тебе се весели језик мој. И живот мој је у светој нади када певам Теби песму: Алилууја!

 

Икос  11

 

      Показао си мноштво милосрђа Твога и љубави према роду људском. Стога Ти кличем:

      Исусе, вечно милосрђе!

      Исусе, благодатно озарење!

      Исусе, посетитељу земље!

      Исусе, савршитељу тајне спасења!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 12

 

      Приносимо Ти песме, Беспочетноме Оцу са небескима и земаљскима: Алилуја!

 

Икос 12

 

      Ти који се облачиш светлошћу као одећом, пеленама се сада повијаш и нас који певамо украси светлим одеждама:

      Исусе, припремио си нам светлу дворану!

      Исусе, украси нас брачним оделима!

      Исусе, овенчаваш нас нетрулежношћу!

      Исусе, облачиш нас духовним красотама!

      Исусе, Богомладенцу, спаси нас!

 

Кондак 13

 

       Подмлађује се и обнавља се свака душа хришћанска у светлом празнику Твога рођења. Светим Духом оживљује се Тројичним јединством просвећује се и непрестано певамо песму: Алилуја!

 

 

 

 

Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1

 

 

 

 

Акафист Христу Младенцу

http://akafist.narod.ru./H/Hristu_Ml.htm

 

са црквено-словенског језика превео

протојереј   Животије Милојевић



Ово порука је постављена и на насловној страници. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • Гости
1000ng.jpg


 

 

 

Акатист Пресветој Владичици нашој Богородици

у част Њене иконе Валаамске



 

(Слави се 13.јула/30.јуна и прве недеље после дана спомена преподобних Сергија и Валаалама )

 

 



Кондак 1


 

      Изабраној Војвоткињи нашој Богородици приносимо
благодарне песме због Њене дароване прехвалне иконе Валаамске. Ти
пак, Свемилостива Царице, пошто
имаш  моћ непобедиву и неисказано
милосрђе, ослободи од свих зала и недаћа православну   земљу нашу да би Ти клицали:


 

      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамскога манастира и наше земље!


 

 


 

Икос 1


 

      Царица Анђела и све твари Владаркаo,
преславним прослављањем Твоје свете иконе озарила си благодаћу целу Руску
земљу. Због тога  верни људи  са љубављу прилазећи  предивној икони  Валаамској, приносе Ти ове похвале:



      Радуј се, почетку нашега спасења!



      Радуј се, Мајко Господа Вишњега!



      Радуј се, непоколебљиви стубе Цркве!



      Радуј се, непобедива тврђаво Царства!


 

      Радуј се, јер
си земљу Руску (и Србску) жребом изабрала Себи у наслеђе!



      Радуј се, јер си у њој умножила
чудотврорнe иконе Твоје као звезде!



      Радуј се, Царице
и Владаркo  Руске земље!



      Радуј се, јер
Тобом  се чува Православна Русија (и
Србија)!



      Радуј се, јер си лучама Твоје благодати
озарила целу васељену!



      Радуј се, јер душе наше просвећујеш
светлошћу радости!



      Радуј се, непобедива  Војвоткињо царева и православних војника!



      Радуј се, јер побеђујеш  наше видљиве и невидљиве непријатеље!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 2



      Знајући благодат и славу  места овога, Господ
благослови Своју Мајку да подари Ње Покров (заштиту) над острвом Валаамом, као
над северним Атоном, да би сви спасaвајући се на њему од давних временa  до сада,непрестно клицали Спаситељу  Богу Нашем: Алилуја!



 



Икос 2



      Имајући Божански разум, преподобни оци
наши Сергије и Герман  одоше на север да
Господу  незабрањено  послуже и стигавши  на острво 
Валаам, тамо основаше манастир. Ти пак, Пресвета Дјево, као игуманија
свих православних манастира, сачувај све који се овде подвизавају и певају Ти
једним срцем и једним устима:



      Радуј се, од младости посвећена Богу!



      Радуј се, васпитана у Јерусалимаском
храму!



      Радуј се, јер Твој живот при храму јави
се као праслика монашкога живота!



      Радуј се, чедољубива  Мајко монаха!



      Радуј се, јер си острво Валаам  осветила 
као место јављања  благодати
Твоје!



      Радуј се, јер си Карелијску земљу  испунила миомиром светости!



      Радуј се, јер си храмове и скитове  њене осветлила славом чудеса Твојих!



      Радуј се, је си примила преподобнога  Сергија и Германа  на молитву са Собом!



      Радуј се, јер си Валаамски манастир  прославила као Северни Атон!



      Радуј се, јер си милошћу Твојом на острву
Валааму  засадила  предивни врт!



      Радуј се, Свечасна Игуманијо  светога Валаамскога манастира!



      Радуј се, Наставнице монаха на путу
небескога живота!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 3



      Сила Вишњега осени сликара Алексеја, када
он, имајући од Бога дар за уметност, дође у Валаамски манастир и прими анђелски
чин, у част преподобног Алипија Печерског, првог иконописца  Свете Русије. Због тога му се даде благодат
да слика свете иконе  и дивно украшава
храмове у манастиру, кличући Творцу и Господу: Алилуја!



 



Икос 3



      Имајући љубав  према Твоме изабраном манастиру,
Преблагословена, удостојила си оца Алипија да наслика Твоју часну икону којој
си подарила чудотворну силу исцељења и спасења 
свих који јој са вером и надом прилазе, да би видећи  Тобом јављену милост скрушено  овако клицали:



      Радуј се, Заштитнице свештеног
иконописања!



      Радуј се, освећење поштовања светих
икона!



      Радуј се, јер си нам подарила Твоје
иконе  ради молитвенога општења!



      Радуј се, јер кроз њих изливаш  благодатну силу!



      Радуј се, јер си јавила свету љубав
Твоју  побожном  сликару 
Алипију!



      Радуј се, јер си га упутила у монашким
подвизима!



      Радуј се, јер си га укрепила у делу
иконописања!



      Радуј се, јер си благоизволела  да наслика Твоју  дивну икону!



      Радуј се, јер си на тој икони  изображена 
са Сином и Богом Твојим!



      Радуј се, јер си  је прославила многим чудесима!



      Радуј се, јер када  се молимо пред њом  добијамо 
душевну  утеху!



      Радуј се, јер заједно са Твојом
иконом  Сама невидљиво  боравиш међу нама!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



      Кондак 4



      Бура смутњи  коју је подигао  непријатељ спасења поколеба чамац
спасења  смирења твога, оче Алипије, када
је напустио Валаамски манастир. Међутим, молитвама Пречисте Богородице све обмане
нерпријатеља си уништио  и сав си био
предан  Богу, постом, молитвама и  многим делима, удостојио си се да у дан свога
Анђела преселиш се у станове небеске, где са хором анђелским певаш Богу:
Алилуја!



 

 

Икос 4



      Господ чу бол неке жене која је дванаест
година  страдала тешком болешћу, подари
јој благодатну помоћ  Богоматере, која се
јави болесници у виђењу у сну и заповеди јој да оде на Валаам да би се тамо
прославила  Њена прехвална икона,која је
до тада била непозната, од које многи налазе духовну радост и исцељење,  кличући Преблагословеној:



      Радуј се, јер си услишила  срдачну молитву слушкиње Божије!



      Радуј се, јер си јој се у виђењу у сну
три пута јавила!



      Радуј се, јер си болесну старицу подигла
са одра болести!



      Радуј се, јер си је упутила у Валаамски
манастир!



      Радуј се, јер си открила  чудотворну 
силу иконе Твоје!



      Радуј се, јер си показала  предивну икону Твоју у манастиру!



      Радуј се, јер си прослављење иконе Твоје
знаменовала исцељењем тешко болесне жене!



      Радуј се, јер испуњаваш срца
православних  неисказаном радошћу!



      Радуј се, јер си засијала  иконом Твојом као сунце северне земље!



      Радуј се, јер си нам је оставила као
скупоцену ризницу!



      Радуј се, јер се пред њом  верни побожно клањају!



      Радуј се, јер онима који  се пред њом моле дају исцељења!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 5



      Свачасна икона Твоја јави се слична
боговођеној звезди, коју примивши као небески дар иноци Валаамског  манастира поставише у Саборној цркви
Преображења Господњег који су они погигли, благодарно кличући:Алилуја!



 



Икос 5



      Видевши чудо  исцељења болеснице  од Твоје иконе, Пресвета Дјево, испуни се
радошћу манастирска братија и поклонише се са љубављу и побожношћу  пречистоме лику Твоме. Ми пак грешни,
видевши  и сада у славном манастиру
изображену на икони Мајку Господа, ширимо прем њој руке и скрушено кличемо:



      Радуј се, јер си острво Валаам  осенила Својим благословом!



      Радуј се, неисцрпна ризнице Валаамскога
манастира!



      Радуј се, јер си показала љубав Твоју
према манастиру!



      Радуј се, јер се о њему много стараш!



      Радуј се, јер си овај манастир  посетила 
Својом милошћу!



      Радуј се, јер си јој у залог љубави  подарила Твоју прехвалну икону!



      Радуј се, прослављена у старом манастиру!



      Радуј се, Заштитнице валаамских монаха!



      Радуј се, надежна заштитнице  оних који се подвизавају  у њему!



      Радуј се, блага заступнице оних који  долазе у њега на поклоњење!



      Радуј се, јер сакушљаш монахе манастира
на служење Господу!



      Радуј се, јер им показујеш пут служења!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 6



      Проповедница благодатне помоћи,
Владичице,јави се исцељена слушкиња 
Божија, која побожно и радосно проповедаше  о чудесима која су се збила на њој. Њој
подражавајући и ми праослављамо изливено милости од иконе, јер ограђујеш
градове и села, штитиш манастире, исцељујеш болеснике и шаљеш сва добра свима
који Те воле и певају Сину Твоме: Алилуја!



 



Икос 6


 

      Засија пример равноангелног  житија свима који ишту спасење на острву  Валааму, који су се од пролазности света
предала под моћни покров  Богомајке, чија
икона светли као знак старања Пречисте  за
све нас. Ми пак, грешни, знајући да наши оци назваше Свету Русију, домом
Пресвете Богородице, кличемо Јој:



      Радуј се, Благодатна, јер си свети
манастир осенила Твојим пречистим ликом!



      Радуј се, јер се Твоја икона украшава
сузама радости више од бисера!



      Радуј се, јер си изобилно јавила
благодатну силу Твоју у овој икони!



      Радуј се, јер у целоме свету дајеш извор
исцељења из светих икона Твојих!



      Радуј се, јер брзо помажеш онима који се
поклањају икони Твојој у недаћама и невољама!



      Радуј се, јер и нас грешне упућујеш ка
спасењу!



      Радуј се, јер промишљаш о свима који
поштују Твој лик!



      Радуј се, јер чудесима  из њега утрврђујеш истиниту веру у људима!



      Радуј се, Богом даровано олакшање
страдалнима!



      Радуј се, неисцрпна ризнице благодати!



      Радуј се, јер шириш руке Твоје за нас
пред Богом!



      Радуј се, јер нас одеваш вечном радошћу!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 7



      Побожни војник, велики кнез Николај
зажелевши да принесе благодарење Теби, 
Богородице, заповеди у годину светскога рата да се изгради храм у Твоје
име, да би сви монаси помињали вође и војнике 
који су положили  живот свој за
веру, цара и Отачаство, у све дане кличући Богу: Алилуја!



 

 

Икос 7



      Ново чудо показа  Господ, када старцу Валаамскому Борису имаде
виђење: свети старац  виде
преподобнога  Сергија и Германа у схимама
који стоје на икони Богомајке.  Ми пак,
радујући се, заједно  са Пречистом
прослављамо вас  угодници Божији,
помозите нам да се молитвама вашим удостојимо 
да достојно прослављамо  Свесвету
Мaјку
Господа:

      Радуј се, јер нам манастир чуваш
заједно са преподобним Сергијем и Германом!



      Радуј се, јер си старца валаамскога
удостојила виђења!



      Радуј се, Победнице отачаства нашега!



      Радуј се, моћна Заштитнице  наша у 
данима тешких искушења!



      Радуј се, брза Помоћнице  у данима 
рата противу  непријатеља!



      Радуј се, Наставнице  у 
данима мира и побожности!



      Радуј се, јер укрепљујеш  православне војнике  на ратне задатке!



      Радуј се, јер им дајеш непобедиву
храброст!



      Радуј се, јер уздижеш  њихову силу духа!



      Радуј се, јер припремаш   мученичке венце  убијенима на ратном пољу!



      Радуј се, јер анђелском војском  поражаваш непријатеље наше!



      Радуј се, јер молитвама  Твојим спашаваш цео свет!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 8



      Необично и дивно виђење дарова Господ
уочи пропасти Царства  Руског, виде пак,
праведник Тебе Мајку Божију, како се топло са сузама молиш пред Сином Твојим и
Господом да отвори  двери милосрђа Свога
према руској земљи и људима њеним. Због тога 
и ми плачући за грехе своје кличемо Богу дивноме у светим Својим:
Алилуја!



 

 

Икос 8



      На целу Руску земљу наиђе страх и трепет,
када непријатељ рода људскога зажеле да у њој истреби веру Христову. Ти пак,
Свемилостива, у тешким даним сачувала си земљу Руску од погибли и спасила си
веру православну од истребљења. Помози нам дакле, Владару, да са трпљењем и
благодарењем  трпимо све недаће и
невоље  и кличемо Ти радосно:



      Радуј се, јер изабраницима Твојим
откриваш небеска виђења!



      Радуј се, јер Твојом иконом јављаш  дивна знамења!



      Радуј се, благодатно утврђење Руске
државе!



      Радуј се, јер нас у време искушења
спашаваш моћном руком од погибли!



      Радуј се, јер омофором Својим
покриваш  Руску Цркву у време  гоњења и крсних страдања!



      Радуј се, јер у страдањима  за Христа укрепљујете мученике и исповеднике
вере!



      Радуј се, јер уразумљујеш  оне који ратују на Цркву Божију!



      Радуј се, јер посрамљујеш  њихово лукавство  и злобу!



      Радуј се, јер непријатељство и мржњу
побеђујеш  миром и љубављу!



      Радуј се, јер бришеш сузе чеда Твојих!



      Радуј се, јер Божанским зрацима  уништаваш таму  вражију!



      Радуј се, јер нас облачиш  у оружје светлости!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 9



      Као Мати свих живих све у дворишту
Цркве  Христове ограђујеш, тако и руске
људе у расејању си утешила иконом Твојом, када Валаамски манастир би отргнут од
Руске земље. Тада пак, монаси  манастир
заједно са верним чедима Цркве Православне 
прилажаху чудотворној икони Владарке и једнодушно  запеваше 
Богу: Алилуја!



 



Икос 9



      Многоречити говорници не могу да објасне тајну
спасења Отачаства у даним најезде 
непријатеља, када  дође смрт и и
ужас на Руску земљу и огласи се плач и уздах.Тада дакле, сви на Тебе, Пречиста,
положише  наду на Тебе, Пречиста, и од
Тебе једина очекујући спасење, певаху са сузама:



      Радуј се, усрдна Заступнице наша!



      Радуј се, Избављење од свих непријатеља!



      Радуј се, јер нас надахњујеш  на подвиге 
како војних тако и духовних ратова!



      Радуј се, јер горде силом Својом враћаш
назад са стидом!



      Радуј се, јер Тобом  призивамо милосрђе Божије!



      Радуј се, 
јер много може молитва Твоја  пред
Сином Твојим  и Богом нашим!



      Радуј се, јер свету икону Твоју чуваш
неповређеном  у невољама и искушењима!



      Радуј се, јер њоме  тешиш руске људе  који су у расејању!



      Радуј се, јер скушљаш све расејане у
једно!



      Радуј се, је смирујеш  раздоре и неслоге!



      Радуј се, Надо и Прибежиште наше!



      Радуј се, непобедива Победо!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 10



      Желећи да спасеш страдалну земљу, јавила
си се, Пречиста, у виђењу  старцу
Валаамском  Михаилу, као Заступница наша
пред Богом и Заштитница и у страшни  час
беде стала си насупрот непријатељима, обратила си пукове непријатеља назад и
подарила си победу Руској војсци, да би сви људи наше земље клицали Спаситељу
Богу: Алилуја!



 



Икос 10



      Богородице Дјево, Твоја света икона јави
се као  непобедива тврђава и источник
чудеса, не само Валаамском манастиру, него и целој Руској земљи,ограђујући нашу
земљу и невидљиво ходећи по Светој Русији. Спаси и помилуј нас, који
поштујемо  Твој чудотворни лик, да  би сви 
који прилазе к њему удостојили се 
сваке утехе, кличући Ти:



      Радуј се, јер у сновима и виђењим а
посећујеш слуге Твоје!



      Радуј се, јер им откриваш тајне
промишљања Божијега  о Руској земљи!



      Радуј се, јер си старцу Михаилу јавила
знак Свога милосрђа  према нашем народу!



      Радуј се, јер си Руску земљу  више од претходне  обасјала славом Својом!



      Радуј се, смела наша Заступнице пред
Господом!



      Радуј се, јер праведни гнев Његов
подигнут  на нас приклањаш на милост!



      Радуј се, јер ратујеш против сатанских
слугу!



      Радуј се, несломиви штите руских војника!



      Радуј се, војско  која си поразила  непријатеља!



      Радуј се, јер си га  протерала са граница наших!



      Радуј се, јер си војсци  Руској подарила  победу на бојном пољу!



      Радуј се, јер предивно  избављаш 
нашу земљу од најезде страних народа!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 11



      Свеблага Мати, сада Ти молбне песме са
љубављу приноси братија манастира, у храму посвећеном у част иконе Твоје.
Услиши и нас који се молимо пред пречистим ликом Твојим, и сачувај живот наш у
чистоти,  помози нам да се избавимо од
греха, умири болести и туге, упути нас на пут спасења и научи да певамо
Човекољупцу Богу победничку песму: Алилуја!



 



Икос 11



      Светло сија дивна икона Твоја, Мајко
Божија, и благодаћу озарава  Руску ( и
Србску) земљу  нашу. Због тога  долазе у Валаамски манастир на поклоњење
мноштво  православних хришћана, скрушено  кличући из дубине душе пред пречистим Твојим
ликом овако:



      Радуј се, јер си острво Варлаам  озарила светлошћу  светиње!



      Радуј се, јер си Валаамски манастир  препородила благодаћу Твојом



      Радуј се, Домостроитељко, која добро
уређујеш манастирски живот!



      Радуј се, јер из целе земље Русије
призиваш православне људе у манастир!



      Радуј се, непостидна надо  побожних поклоника  (ходочасника)!



      Радуј се, увек радовање побожних
поклоника!



      Радуј се, јер и сада  часном иконом Твојом освећујеш  манастир!



      Радуј се, јер божанском светлошћу из
Твоје иконе  прогониш  таму неверја!



      Радуј се, Мати светлости која просвећујеш
душе верних!



      Радуј се, јер нас узводиш ка Светлости
истине!



      Радуј се, јер си у Себи сместила огањ
Божанства!



      Радуј се, неугасива светиљко  божанске љубави!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 12



      Подарила си благодатну утеху, Пресвета
Дјево, прослављањем иконе Твоје Валаамске 
у знак милости према Отачаству нашем, у заштиту од видљивих и невидљивих
непријатеља  у дане нове смутње. Подари
покров  и заштиту Твоју, Благодатна свима
који иду путевима земље наше  да би
видели сав  свет, јер је Бог са нама,
Коме са љубављу певамо: Алилуја!



 



Икос 12



      Прослављајући Те, Преблагословена,
приклањамо колена пред чудотворном иконом Твојом Валаамском и молећи се пред
њом верујемо и исповедамо да си Ти заиста моћна Владарка земље наше и усрдна
Заштитница рода хришћанскога. Због тога 
Те молимо, подари држави Руској (и Србској) мир, спокој, благостање, и
не остави возљубљену Тобом земљу Руску (и Србску) и њен народ, да Ти  ускрушености срца  приносимо 
ове похвале:



      Радуј се, јер си икону  Твоју Валаамску  свецрквено прославила!



      Радуј се, јер си њоме показала нови знак
благодати у Православној Цркви!



      Радуј се, јер се од копије иконе Твоје
врше знаци и чудеса!



      Радуј се, јер се срца побожних људи
испуњавају  радошћу!



      Радуј се, Утехо садашњега страдалнога
света!



      Радуј се, јер укрепљаваш оне који
изнемогавају под теретом  крста!



      Радуј се, јер прогониш  страх и униније (малаксалост) !



      Радуј се, јер нашу жалост  претвараш у радост!



      Радуј се, јер нас учиш  да стојимо за веру Православну!



      Радуј се, јер вернима  отвараш двери рајске!



      Радуј се, Владарко, дивна Заштитнице
Валаамског манастира и земље наше!



 



Кондак 13



      О, Свехвална Мајко, дивна Заштитнице
земље наше, милостиво прими ово мало мољење које Ти узносимо пред чудотворном
иконом Твојом, сачувај отачаство наше, укрепи људе у Православној вери, избави
нас од сваких недаћа невоља и напасти и удостој нас да чистим  срцем овде и у будућем веку певамо  Богу: Алилуја!



 



Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1


 

 



Молитва пред
чудотворном иконом Пресвете Богородице 
Валаамске поштоване у Свето-Преображењском Валаамском манастиру



 



      Пресвета Госпођо Владарко Богородице, Заштитнице наше
земље, красото и славо Валаамскога манастира. Гледајући на пречисти лик Твој
јављен у чудотворној икони, молимо Те, сачувај од свакога зла овај
манастир,који основа преподобни Сергије и Герман, сачувај и огради мир међу
братијом, осени Покровом Твојим управитеље, доброчинитеље и добре украситеље
њене. О, Свечасна наша Мајко, Игуманијо свих православних манастира  и заштитнице монашкога живота, буди
неодступна од овога манастира, који је достојан 
наслеђа Твога и свесилним Твојим молитвама покри и заштити нас, који се
овде подвизавамо  од свих невоља и
недаћа, помози да правила преподобних отаца 
непоколебљиво сачувамо, избави  од
греховних падова, даруј нам дух скрушености и смирења, упути на испуњење  монашких завета и свих Божијих заповести.
Прими смирене молитве наше, загреј нас дахом љубави Твоје и никада не одступи
од нас, да не оскудева вера у нама грешнима, и да се удостојимо да уђемо у
Царство Небеско, у коме ћемо величати 
Тебе, Свеопевану Мајку нашу и прославимо Сина Твога и Бога нашега  са Беспочетним Оцем Његовим и Пресветим и
Животворним Духом Његовим, сада и увек и у векове векова.Амин!



 



Молитва друга



      О, Пресвета и Преблагословена Владарко
Богородице, Царице неба и земље, Заштитнице Валаамскога манастира. Прилазимо и
поклањамо се Теби пред чудотворном иконом Твојом, јер си милостиво погледала на
молитве слушкиње  Твоје и подарила си јој
исцљење, тако и сада прими наше усрдно 
мољење које Ти приносимо. Спаси и сачувај Свемилостива, Отачаство наше,
и све православне људе који живе у њему, и са љубављу прилазе  теби од најезде туђих народа, од глади и
помора и од свакога зла; управи путеве наше да би засијала у земљи Русији (и
Србији) мир и правда, радост и љубав, сачувај у њој православну веру до
скончања века. Погледај  милостивим
Твојим очима на Валаламски манастир и саврши Сама у Господу спасење свих који
се у вери и нади подвизавају  у њему.
Умоли Сина Твога и Бога нашега да избави све нас  од свих невоља и недаћа,и болести,  да нас упути на испуњење заповести Својих, избави
вечних мука, и да  удостоји да се Твојим
посредовањем уселимо у небеским насељима и 
да тамо славимо Пресвету Тројицу, Оца и Сина и Светога Духа,сада и у век
и у векове векова.Амин!



 



         
Тропар Пресветој Богородици у част Њене
иконе „Валаамске“ глас 4


 

      Данас се светло украшава  Валаамски манастир, и духовно празнују сви
верни у Руској земљи, прослављају 
чудотворну икону Твоју, Владарко, у којој  сада ми прилазимо и са љубављу говоримо
овако:  О, Пресвета  Дјево Богородице, моли Сина Твога Христа Бога
нашега, да избави овај манастир и све градове и села наше земље, од свих напада
непријатељских, и спаси душе наше као Милостив!


 

 


 

                   
Други тропар, глас исти


 

      К Богородици приљежно сада похитајмо
Њеној чудотворној икони, и завапимо Јој: о Прехвална Владарко Богородице, брзо
нам јави заштиту и помоћ, огради миром земљу нашу, похитај да нас избавиш од
свих недаћа по великој милости Твојој.


 

 


 

                    Кондак, глас осми:


 

      Изабраној Војвоткињи, Владарки  нашој Богородици, приносимо похвалне песме,
прослављајући Њену чудотворну икону, објављеној на острву Валааму. Ти пак,
пошто имаш моћ непобедиву, избави земљу Руску (и Србску) од свих невоља и
недаћа и сатвори молитву за све људе који певају Теби: Радуј се ,Невесто неневесна
( неудата)!

 

 

 

 

 

 


 

Писац акатиста: А.Трофимов



 

„Воскликните Богу гласом радования» Москва,2007

 

http://akafist.narod.ru/B/Valaamskay.html

 

http://www.kotlovka.ru/index.2php.?option=com_content&task=view&id=2596

 

 



Са црквено-словенског и руског језика
превео

 

Протојереј  Животије Милојевић



 


 



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
  • 3 weeks later...
  • Гости
43437.p.jpg


 

Акатист светом и Равноапостолном Кнезу Владимиру

 

 

 

(слави се 28/15.јула)

 

 

 

Кондак 1



     Изабраног  светионика који је одагнао таму
идолослужења  у Руској земљи, и који ју је просветио светлошћу Божанске  вере, прослављамо тебе, свети
равноапостолни кнеже Владимире; ти
пак који непрестано  са смелошћу стојиш
пред Цара над царевима, немој
престати да се молиш за наслеђе твоје  и
молитвама  твојим чувај нас од свих
невоља и  недаћа, да са умиљењем 
благодарно кличемо.



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске земље!



 



Икос 1   



      Творац
Анђела и људи који је у својој власти и моћи поставио времена и године, и припремио судбине царства  и народа, када благоизволе да призове народ 
Руски из таме богослужења ка истинској светлости и вечној правди, постави тебе, благоверни кнеже, проповедника радосне вести и извршитеља  ове свеблаге воље Своје. Стога, благодарећи 
Творца и Спаситеља  нашега, прослављамо 
тебе  као великог  изабраника
Божијега ради нашега спасења и радосно кличемо:



      Радуј се, Равноапостоле, јер
си премудрим промислом  предизабран за
просвећење Рускога народа!



      Радуј се, проречени
од првозванога Апостола  на кијевским
брдима!



      Радуј се, преславни
сасуде Божије благодати даровани твојој држави!



      Радуј се, преславни
корене, из кога на земљи нашој  произрасте велико дрво правоверја!



      Радуј се, јер
тобом  се име Господње  прославља у свим областима твога царства!



      Радуј се, јер
се и  твоје преславно име са љубављу
прославља од  свега  рускога народа! 



      Радуј се, Владимире, просветитељу
Руске земље!



 



Кондак 2



      Видевши
сујету бездушних идола и обману ђаволску, којом лови  људе у замке 
безакоња, заједно си чуо  од
светих првомученика руских за Христа, који говораху безбожним мучитељима: богови
ваши, нису богови, него су дрво које данас јесте, а сутра је огањ, један је Бог
истинити, који је створио небо и земљу; тада си се распалио срцем да потражиш и
упознаш овога јединог истинитога Бога, Коме се клања сваки нараштај небеских, земаљских
и подземних, неућутно кличући: Алилуја!



 



Икос 2



      Свевишњи
разум осени те, када стадоше пред тобом проповедници  разних вера, постарао си се да не будеш
уловљен у обману лажнога учења, већ да нађеш 
истинску и спаситељну веру. Због тога ти кличемо:



      Радуј се, премудри владару Рускога народа!



      Радуј се, јер си стекао богопросвећени
разум!



      Радуј се, јер си посрамио  лукаве и таште лажне учитеље!



      Радуј се, јер си речи истинскога вечнога
живота  мудро разумео у речима мудраца!



      Радуј се, лучо Божанске светлости,  усред таме лажне вере!



      Радуј се, чврста тврђаво  усред 
буре многобожачке страсти!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 3



      Умудрен
силом са висине, послао си изабране људе у разним земљама, да виде и испитају
како други народи служе Богу и како показују своју веру делима; и они све добро
испитујући  дођоше у Цариград, где
видевши  прекрасну Божанску службу,
мисливши  за себе  да стоје на небу а не на земљи, и са
скрушеношћу  срца  дадоше хвалу 
Господу, кличући: Алилуја!



 



Икос 3



      Имајући у
срцима својим чврсто уверење да је грчко-источна вера заиста православна и да
су њена свештенодејства  од свих других
највеличанственија,изасланици послани тобом вратише се  у отачаство своје и ово исповедише  пред лицем твојим и пред старешинама  твојим рекоше: нико ко је окусио слатко неће
хтети да окуси горко, тако и ми не можемо опет остати овде  и служити идолима. Примивши такав извештај,
распалио си се  ревношћу за истинску
веру, због чега те величамо:



      Радуј се, јер си био приљежно послушан гласу Божанске
благодати!



      Радуј се, јер си усрдно  следио 
вођству Духа Светога!



      Радуј се, јер си умудрио твоје саветнике!



      Радуј се, јер си све људе твоје привукао
твојим саветима о истинитој вери!



      Радуј се, јер си ревносно  потражио добар бисер – Христа!



      Радуј се, трудољубива пчело, која си мудро  тражио 
цвеће у којима  је слатки мед
истине и спасења!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 4



      Буром
сумње и незнања ниси се поколебао како ћеш познати истиниту православну веру,
већ си одмах хтео да се крстиш са целом државом твојом, да заједно са њом, као
отац  са децом својом, достојно запеваш
Богу: Алилуја!



 



Икос 4



      Бојари и
старешине слушајући о истинитој вери, поменуше 
праматер (баку) твоју, свету кнегињу 
Олгу, која се крстила у Цариграду и рекоше: ако ова вера није добра, не
би је примила ова најмудрија међу женама. Због тога и ми увек помињући Олгу,
благодарно кличемо:



      Радуј се, јер си сачувао  божанско семе 
које је засадила у твоје срце блажена бака твоја!



      Радуј се, јер си следио  светим заветима њеним!



      Радуј се, јер си у њој провидео  зору спасења народа твога!



      Радуј се, сунце  које је узашло по тој зори!



      Радуј се, светлости, која си просветила
твоје  старешине!



      Радуј се, јер си све твоје људе привео
Христу!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 5



      Зажелевши
да задобијеш  боготкану одећу светога
крштења, запитао си се откуда и како ћеш имати толико мноштво пастира и учитеља
да просвети све људе твоје са тобом и како ћеш се оженити женом испитаној у
светој вери, добру управитељку, деци твојој мајку у Христу, саветницу у свему у
вери,  и о свему томе поревноваши, дух
твој приведе те у грчку замљу где верни 
од древних времена побожно певају Богу: Алилуја!



 



Икос 5



      Грчки
цареви видеше целу твоју земљу у тами идолослужења, не одбацише те као  служитеља кумира (идола), но ипак
побеђени  тобом, увидевши  чврсту намеру твоју да примиш свето крштење,
и да хоћеш  да све људе твоје приведеш
Христу, испунише  се радошћу и дадоше ти
своју сестру Ану да се ожениш њоме, пастире и учитеље народу твоме. Зато и ми
радујући се  због овога светога савеза,
кличемо ти:



      Радуј се, јер те је посетио  исток са висине!



      Радуј се, јер те звезда Свевишњега  приведе истоку, где  Премудрост сазда дом себи и утврди седам
стубова, седам васељенских сабора који утврдише веру Христову по васељени!



      Радуј се, јер је ово вера апостола  и она утврди целу васељену!



      Радуј се, јер си са чистога извора примио
исто учење Христово!



      Радуј се, добри  љубитељу 
дома твога и деце твоје!



      Радуј се, премудри наставниче  целога народа твога!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 6



      Пастири и
учитељи које си примио, прехвални кнеже, од грчких царева, напајају целу Руску
земљу Божанкским учењем и са журбом иду на дело своје, благодарно кличући  Господу Богу који је призвао народ твој:
Алилуја!



 



Икос 6



     
Прехвални, засија материјална светлост у помрачењу слепила очију твојих
и у души твојој засија  благодатна
светлост када просветивши се  Божанским
крштењем си изашао из свете купељи, коју осетивши, радосно си ускликнуо: сада
познах Бога истинитога. Због тога те величамо:



      Радуј се, светиљко подигнута у тами многобоштва  огњем Божанске благодати!



      Радуј се, благовесниче  Христове светлости, који отвараш  помрачене очи и срца твога народа!



      Радуј се, јер си твојим духовним очим
провидео Божије старање  за државу твоју!



      Радуј се, јер си се до краја старао да
сви твоји људи  просвете у њој!



      Радуј се, богосветла главо руских царева!



      Радуј се, славни украсе  и похвало Цркве Христове!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 7



      Желећи да
просветиш Божанским крштењем Руски народ, прво си заповедио да се крсте синови
и велможе твоје, да би сви остали људи 
следећи стопама њиховим, са ревношћу пришли светом крштењу, побожно
кличући: Алилуја!



 



Икос 7



      Нова твар
у Христу објави тебе  после светога
крштења, пример живота твога: јер прво си био ревнитељ  идолослужења, на крају си  непрестано 
ревновао у
вери Христовој, заволео си кротост и милосрђе, уздржање, и целомудреност и цео
живот по заповестима Господњим. Дивећи се, дакле, овој доброј промени побожно
ти кличемо:

      Радуј се, јер си росом Духа Светога
у себи угасио пламен страсти!



      Радуј се,
јер си огњем Божанске благодати сагорео 
све помисли и страсти!!



      Радуј се,
јер си станове Господње, свете Цркве, заволео више од свих земаљских станова!



      Радуј се,
јер си Божанске службе  у Христово  учење 
тражио више од свих других дела и учења!



      Радуј се,
јер си собом показао пример новог живота свима људима твојим!



      Радуј се,
добри управитељу  и старатељу  сиротих и убогих!



      Радуј се,
Владимире, просветитељу Руске земље!



 



Кондак 8



      Необично
и радосно је било  видети како  мноштво 
људи и жена, младића и девојака, и незлобиве деце радосно иду ка реци
Дњепру, као ка Јордану, где се  крштаваху
у име Оца и Сина и Светога Духа, од свештеника који ка брду узносе  тајнодејствене молитве  и који кличу Господу песму: Алилуја!



 



Икос 8



      Сав си
био обузет неисказаном радошћу, достоблажени 
кнеже, видевши крштене људе 
твоје, у умиљењу срца, давши хвалу Спаситељу Богу усрдно си Га
молио  да погледа на новопросвећене људе
Своје, да их утврди у вери и побожности, и да прослави име Своје у Руским
земљама. Помињући, дакле, преславно и радосно дешавање тога, приносимо ти ове
благодарне и похвалне песме:



      Радуј се,
виновнику  спасења безброј душа у Руској
земљи!



      Радуј се,
неисцрпни изворе благослова и милости Божијих народу твоме!



      Радуј се,
добри виноградару који си засадио насад Божанске вере у царству твоме!



      Радуј се,
потоку сладости који си напојио водом побожности Руске људе!



      Радуј се,
јер си божанску веру прославио а идолску обману посрамио!



      Радуј се,
јер Цар над царевима подари ти мудрост Соломонову, кротост Давидову, ревност
Илијину  и правоверје апостолско!



      Радуј се,
Владимире, просветитељу Руске земље!



 



Кондак 9



      Сва
природа анђела, чувара људскога рода,
прослави тебе, благоверни кнеже, када си наредио очевима и мајкама да
дају децу своју на учење књизи, да разуму оно у шта верују и да науче како свој
живот у добром да проведу у вери. Зато и сада погледај на децу која се уче у
Светом писму и благослови, укрепи и упути њихове очеве  и мајке, пастире и учитеље, који им помажу у
учењу у њиховом напору да узрасту у истинској вери и у добром животу, кличу
Богу: Алилуја!



 



Икос 9



     
Многоречити говорници  не могу
достојно да искажу  величину  доброчинстава која си подарио, кнеже, земљи
твојој, јер си у њој донео божанску веру, избавио си је од многобожачкога  мрака и вечне погибли, открио си јој пут
истинског просвећења ка спасењу и земаљском благостању. Због тога  са благодарењем побожно  ти кличемо:



      Радуј се, оснивачу моћи и славе Рускога царства!



      Радуј се, сејачу истинскога просвећења и
побожности у њему!



      Радуј се, искренитељу многобожачкога
сујеверја и лоших обичаја у народу твоме!



      Радуј се, уништитељу  идолских храмова и идола !



      Радуј се, саздатељу светих цркава!



      Радуј се, равночасно слични  равноапостолном цару Константину!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 10



      Желећи
спасити од вечне погибли  царства  твоје које је страдало у бездану  идолослужења, поднео си велике напоре и
бриге  обилазећи градове и села земље
твоје, и свуда си слао духовне пастире који ће просветити твоје људе божанском
вером и светим крштењем научити  да певају
једном и истинитом Богу: Алилуја!



 



Икос 10



      Чврста
тврђава  био си твојој земљи у све дане
живота твога против њених непријатеља, и виновник благостања и њене славе, буди
и сада необориви заштитник од видљивих и невидљивих непријатеља,  и помоћник у невољама и недаћама нама који са
љубављу кличемо теби:



      Радуј се, најбољи старатељу и пастиру рускога народа!



      Радуј се, добри страдални оче сиромашних
и страдалних!



      Радуј се, спремни помоћниче оних који
ишту вечно спасење и истинско 
просвећење!



      Радуј се, славо и радости  сверуских царева!



      Радуј се, стални помоћниче њихов у тешком
уделу управљања народом!



      Радуј се, стални помоћниче руским  војницима 
и вођама његовим у ратовима!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 

 

Кондак  11



      Угодниче
Божији, прими од нас ове умилне песме, и молитвама твојим  покори благоверном народу све непријатеље
наше, заасади православну веру усред народа 
Руске државе онима који не знају истинскога Бога, искорени у њему све јереси  и расколе,д а би сви синови руске земље
једним устим и једним срцем славили Бога, кличући Му: Алилуја!



 



Икос 11



      Ти си
достохвални кнеже Владимире, светлозарна светиљка  која светлошћу својом просвећује целу Руску
земљу, одгонећи мрак идолослужења  и
показујући пут ка истинском просвећењу и небеском блаженству. Зато прослављајући
те, говоримо:



      Радуј се, звездо просвећена од незалазнога сунца
правде !



      Радуј се, путеводитељу, који нам откриваш
прави пут  вечном спасењу!



      Радуј се, моћни помоћниче  и укрепљење проповедника  православне вере!



      Радуј се, стални заштитниче  добрих наставника омладине и свих који се
труде на општу корист!



      Радуј се, учитељу  и просветитељу  законодаваца рускога царства!



      Радуј се, јер дајеш добротворне
савете  народним управитељима и
началницима ове земље који те усрдно 
поштују!



      Радуј се, Владимире, просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 12



      Преблаги
пастиру наш, измоли нам благодат Пресветога Духа од Свемилостивог Бога и Спаса
нашега, која нас уразумљује и укрепљује у делу спасења, да не буде бесплодна у
нама засађена тобом света вера, но да уклањајући се од путева безбожија и
заблуда, ходимо у светлости заповести 
Божијих, достигнемо вечно блаженство, певајући: Алилуја!



 



Икос 12



     
Прослављајући твоја премнога и преславна доброчинства  јављена Руској држави у просвећењу  светлошћу Божанске  вере, а заједно и велике напоре и подвиге
твоје поднете на њено оснивање и усвајање, усрдно благодаримо  и хвалимо те, кличући са љубављу:



      Радуј се, богоизабрани  и богопросвећени самодршче  Руске земље!



      Радуј се, њена непобедива оградо, покрове
и заштито!



      Радуј се, рајско дрво  које је проузрасло  два прехвална плода, свете страстотерпце[1]
Бориса и Гљеба!



      Радуј се ,првопрестолниче светих Руске
земље!



      Радуј се, сапрестолниче и славитељу
Апостола!



      Радуј се, јер непрестно гледаш на Руску
земљу  и посредујеш за њена привремена и
вечна добра у Господу!



      Радуј се, Владимире,просветитељу Руске
земље!



 



Кондак 13



      О,
прехвални и преднивни  равноапостоле,
велики кнеже Владимире, прими милостиво од нас ово благодарење за све што нам
тобом Господ даде оцима и праоцима нашим и целој  Руској земљи, започета  од дана крштења  па све до овога часа, и моли свеблагога
Бога  да 
продужи милост Своју на нас и на све нараштаје наше, да нас утврди у
правоверју и побожности, да нас сачувао од свих недаћа и зала и,да се
удостојимо да са тобом као чеда  са оцем
у векове певамо: Алилуја!



 



Овај кондак чита се три пута, а потом икос 1 и кондак 1



 



 



Молитва
светом равноапостолном кнезу Владимиру



           О, велики угодниче Божији, богоизабрани и богопрослављени  равноапостолни кнеже Владимире, ти си одбацио  зловерје и многобожачко безбожништво  и поверовао си у једног истинитога  триипостаснога Бога, и примивши  свето крштење просветио си  светлошћу Божанске вере и побожности целу Руску земљу. Славећи и благодарећи премилосрднога Творца и Спаса нашега, славимо и благодаримо тебе просветитељу и оче, јер тобом познасмо спаситељну веру Христову и крстисмо се у име Пресвете и Божанске Тројице,  и том вером избависмо се од праведне осуде Божије, вечнога ропства ђаволу и адских мука; том вером  примисмо благодат  усиновења Богу и  наду будућега небеског блаженства. Ти си први вођа наш код Началника и Извршитеља нашега вечнога спасења, Господа Исуса Христа; ти си топли молитвеник и заступник  за Руску земљу ,за народне управитеље  војску и све људе. Наш народ не може исказати  величину  и висину доброчинства тобом изливених на земљу нашу, оце и праоце наше и на нас недостојне. О, свеблаги оче и просветитељу наш, погледај на немоћи наше и умоли премилосрдног Цара  Небескога, да се на нас много не разгневи и да нас не погуби са безакоњима нашим, но да нас помилује и спасе  по милости Својој, да усади у срца наша спаситељни страх Свој, да благодаћу Својом просвети ум  наш,да бисмо могли да разумемо путеве Господње и оставимо стазе безбожности и заблуде и похитамо стазама спасења и истине и непрестаног испуњавања заповести  Божијих и правила Свете Цркве. Милосрдни, моли  Човекољупца Бога да нам пројави велику милост Своју, да нас избави од најезде непријатеља,од унутрашњих немира, метежа и раздора, од глади, смртносних болести и од свакога зла, да нам подари благорастворење ваздуха и плодност земљи, да подари ревност пастирима  за спасење 
оних које чувају ,свим људима помоћ  да се поправае у својој служби, љубав међу собом и да имају слогу, да подигне верне да буду на корист отачаства и свете  Цркве, да опет засија светлост спаситељне вере у земљи  нашој до свих њених крајева, да се врате вери они који не верују,да се униште све јереси и расколи, и да тако поживевши  у свету, удостојимо се са тобом вечнога блаженства, хвалећи и преузносећи  Бога у векове  векова. Амин!






 



 

Акафист
святому и Равоноапостольному князу Владимиру

 

Акафистник,Брисел,1981.559-581.

 

http://akafist.ru/V/Vladimir.htm

 

 

 

са црквено-словенског језика превео

 

протоjeреј  Животије Милојевић



 










[1] Страстотерпец –
мученик



 


 

 



 



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
  • Гости

ib297.jpg

 

Живот и акатист светом Тихону,

патријарху московском и целе Русије

 

(слави се  7.априла/марта 25.;9.октобра/ септембра 26;.новембра 18/5.)

 

 

Кратко житије светог патријарха Тихона

        Василије Иванович  Белавин (будући патријарх московски и целе Русије) родио се 19. јануара 1865. године у селу Клин, Торопецкога среза Псковске губерније у свештеничкој породици  са патријархалним васпитањем. Деца су помагала родитељима у њиви, чували стоку и све су  радили својим рукама

      Са девет  година Василије  уписује духовну школу у Торопцу, а 1878.г.по  њеном завршетку  напушта родитељски дом да би  продужио школовање у Псковској Богословији. Василије је био добре нарави, скроман и љубазан. Школа му је ишла лако и он је радосно помагао својим друговима који су га прозвали „архијереј“. Завршивши Богословију као један од најбољих ученика, Василије је успешно  положио испите и у Петроградској Духовној Академији, 1884.г. И нови  оправдани надимак  - „Патријарх“, који је добио од  академских другова показао се пророрчким и говори о начину његовог живота у то време. 1888.г завршивши Академију двадесеттрогодишњи  кандидат Богословља враћа се у Псков и три године предаје у завичајну Богословију. У 26.години  после озбиљног размишљања, он прави свој први корак за Господа на крсту, приклонивши вољу под три висока монашка завета – девства, сиромаштва и послушања. 14.децембра он се монаши са именом Тихон, у част светитеља  Тихона Задонског. Следећег дана  рукополажу га за јерођакона, а убрзо и у јеромонаха.

      1892.г. о.Тихона премештају за инспектора Холмске Богословије, где убрзо постаје  и ректор у чину архимандрита. А  19.октобра  1899.г. у Свето-Тројицком сабору (Саборној цркви) Александро-Невске лавре  хиротонисан је за епископа  Љубљинскога, одн. викара Холмско-Варшавске епархије. Само годину дана је свети Тихон био на својој првој епархији, али када је стигао указ о његовом премештању за епископа у Америци плакали су православни, плакали су унијати и католици којих је било много у Холму. Цео град  се скупио на железничку станицу да испрати њега, који им је тако мало послужио, али толико много  возљубљеног  им архипастира. Народ је силно желео да задржи одлазећега  владику, узевши путничко особље, а многи су просто легли на железничке шине, не дајући  тако могућност да преко њих прође драгоцен бисер –православни архијереј. И само срдачно обраћање владике  је умирило народ. И таква пратња је окружавала светога целога његовога живота. Плакала је православна Америка, где га и до сада називају Апостолом  Православља, где је он у току седам година  мудро  руководио  паством путујући  хиљадама километрима, посећујући тешко доступне и удаљене парохије, помагао им да организују духовни живот, зидајући нове  цркве, међу којима је величанствена Саборна црква Светога Николе у Њу Јорку. Његова епархија  у Америци  је порасла до 400.000: руса и срба, грка,  арапа, обраћених из унијатства  словака и русина; домородаца – креола, индијанаца, алеута и ескима.

      По повратку из Америке у току седам година  он је био на челу старе Јарославаљске катедре. Тихон је јашући на коњу, пешке или чамцем  стизао до забачених села, посећивао манастире и среске градове, покретао црквени живот у стање духовнога јединства. Од 1914.до 1917.г. управљао је Вилењском и  Литванијском  епархијом. За време првога светског рата када су Немци били пред град Виљнус, он је успео да пошаље возом мошти Виљнуских мученика и других светиња у Москву, и вративши се у  још не заузетој земљи служи у препуним црквама, обилази војне болнице, благосиља  и поучава војску која је штитила отачаство.

      Недуго пре своје смрти, свети Јован Кронштатски  је у једном разговору са светим Тихоном  казао: „Сада, Владико, Ви седите на моје место, а ја идем да мало одморим“. Само неколико година потом испунило се  пророштво  старца када је митрополит московски Тихон жребом изабран за Патријарха. У Русији је било смутно време и на отвореном Сабору Руске Православне Цркве, 15.августа 1917.г. изнето је питање о васпостављању  патријаршије у Русији. Мишљење народа на њему су исказали земљорадници: „Ми више немамо Цара, немамо оца кога би волели; Синод воли немогуће,  и због тога ми, сељаци, желимо Патријарха.

      Време је било такво, кад је све и и сва ухватила брига за будућност, када је оживела и разгранала се злоба и смртоносна глад погледала у лице народу, страх пред грабежом и насиљем ушао је у домове и цркве. Предосећај свеопштег наступајућег  хаоса и царства антихриста је обузело Русију. И под громом оружија, под стрехом  митраљеза Божијом руком се поставља на патријаршијски престо првосветитељ Тихон, да би узашао на своју Голготу и постао свети Патријарх – мученик. Он је горео у духовном огњу непрекидно се мучио питањима: „Докле  ћеш допустити  безбожној власти“?  Где је граница, када је благо Цркве он обавезан да постави изнад добробити свога народа, више од човечијега  живота, при том не  својим, но животом верних у њему. О своме животу, о својој будућности он уопште  није размишљао. Он сам је био свакодневно спреман на смрт. „Нека моје име пропадне у историји, само да би Црква имала корист“, говорио је, идући  за својим  Божанским Учитељем до краја. 

      Тако са сузама  плаче нови Патријарх пред Господом за свој народ, и за Цркву Божију: „Господе, синови  Руски су оставили Завет Твој, разрушили су жртвенике Твоје, стрељали су (људе) по црквама и светињама и Кремља, убијали свештенике Твоје...“. И он позива  руске људе да очисте срца покајањем и молитвом да васкрсне  „у годину  Велике посете Божије  у садашњем  подвигу православнога рускога народа светла незаборавна дела побожних предака“. За обнову у народу религиознога осећаја, по његовом благослову организоване су грандиозни крсни ходови (литије) у којима је незаменљиво  узео учешће и Патријарх. Без страха он је служио у црквама Москве, Петрограда, Јарославља и другим градовима, укрепљавајући духовну паству. Када је на позив помоћи гладнима, био покушај разбијања Цркве, Патријарх Тиохон је благословио да се дају црквене драгоцености, иступио је против присвајања светиња и народног достојанства. Као резултат  тога био је ухапшен, и од 16.маја 1922. до јуна 1923.г. био је у затвору. Власти нису успеле да сломе светитеља и били су принуђени да га пусте. Међутим, од тада су почели да прате сваки његов корак. 12.јуна 1919.г. и 9. децембра  1923.г. били су покушаји убиства  и при другом покушају мученички је погинуо његов келејник Јаков Полозов. Не гледајући на гоњење, светитељ Тихон је наставио  да прима народ  у Донском манастиру, где је живео у кућном притвору и људи су долазили масовно долазећи често издалека или пешице, савлађујући хиљаде километра. Последњу мученичку годину свога живота, он прогоњен и болестан, незаменљиво је служио недељом и празницима. 23.марта  1925. служио је последњу  Божанствену литургију  у цркви Великога Вазнесења, а на Благовести  Пресвете Богородице је уснуо у Господу са молитвом на уснама.

      Прослављање  светитеља Тихона, патријарха Московског и целе Русије је било на Архијерејском Сабору Руске Православне Цркве 9. октобра 1989. на дан престављења светог апостола  Јована Богослова. Многи у томе виде промисао Божији: „Децо, љубите једни друге, - говори  у последњој проповеди апостол Јован. То је  заповест Господња, ако је сачувате, то је довољно.

      Складно звуче последње речи Патријарха Тихона: „Чеда моја! Сви православни руси, хришћани! Само на камену лечења зла добром зида се нерушива слава и величина наше Свете Православне Цркве, и неухвативо за непријатеље биће Свето име њено, чистота подвига њених чеда и служитеља. Идите за Христом. Немојте Га издати. Не подавајте се искушењу, немојте изгубити у крви освете и душу своју. Не будите побеђени злом. Победите зло добрим.“!

       Прошло је пуно година од дана смрти  светога Тихона, и Господ  је подарио Русији  свете мошти његове на њено укрепљење за предстојећа тешка времена. Оне су у великој Саборној цркви  Донскога манастира.

 

   

Акатист светом патријарху Тихону,

патријарху московском и целе Русије

 

Кондак 1

     Изабрани архијереју, предивни угодниче и исповедниче Христов, чврсти  заштитниче  Руске Цркве, отечеству нашем посредничe и заступниче, прослављајући Господа који те је прославио и даровао нам тебе, новог и великог заштитника, узносимо ти похвалне песме. Ти пак, пошто имаш велику смелост пред Владарем неба и земље, ослободи  од свих невоља нас који кличемо:

      Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Икос 1

     Господ и Творац Анђела у бурне дане метежа и велике неслоге  зажелевши да страдалним људима подари утеху јави тебе, претихи и предобри патријарху, као светлозарну светиљку, која обасјава душе верних светлошћу Тросунчаног Божанства, да и сада долазе код тебе сви који желе да буду са Христом, због чега ти у умиљењу кличемо:

     Радуј се, јер ниси одступио од жреба (избора) патријаршијског као од монашког послушања!

     Радуј се, јер си се научио ревносном испуњавању воље Божије!

     Радуј се, јер си на празник Ваведења у храм Пресвете Богородице узашао на патријаршијски престо који је две стотине година био упражњен!

     Радуј се, јер си на празник Благовести са првосветитељског престола прешао пред престо Пресвете Тројице!

     Радуј се, украшени првосветитељством и исповедништвом!

     Радуј се, јер си за Бога живео и од Бога си просвећен!

     Радуј се, јер си својим подвигом непроменљиво утврдио патријараштво!

     Радуј се, јер си собом показао пример доброг пастира!

     Радуј се, двоструко прослављање Донскога манастира!

     Радуј се, утврђење Православне Цркве у Америци!

     Радуј се, боговидно наслеђе руске пастве!

     Радуј се, богонаписани свитку праве вере!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 2

     Чувши руски људи за уништење светиња православних и видевши тебе веома ожалошћеног и обузетог страхом, да си вернима полагао наду у живот вечни, а не да имају смрт; због тога светлошћу богоразума твога ,добросрдачни Тихоне, и нас озари да заједно са тобом кличемо Творцу свега: Алилуја!

 

Икос 2

     Имајући богопросвећен разум, богомудри Тихоне, одбацио си свако мудровање тела, разумно си се повиновао вољи Господа; због тога си се јавио чист сасуд и станиште Духа истине. Због тога те прослављајући, као богомудрог учитеља, кличемо:

     Радуј се, од младости прозвани Патријархом!

     Радуј се, изабрани делатниче винограда Христовога!

     Радуј се, јер си доброчинством и светитељством помогао у утврђењу Православља у Америци!

     Радуј се, јер си увек ка висини врлина водио оне које си напасао!

     Радуј се, јер си и сам свом душом желео Горње Царство!

     Радуј се, видеоче и проповедниче премудрости Божије!

     Радуј се, чувару разума Апостолске Цркве!

     Радуј се, златоусти проповедниче правде православне!

     Радуј се, неустрашиви покаратељу таштог размишљања и неправде!

     Радуј се, дивни миомире праведности!

     Радуј се, јер ниси посрамио нашу наду!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 3

     Сила Вишњега јавно показа тебе, свештенопроповедниче Тихоне, крстоносца у тешкоћама ,када свеоружијем Божије благодати си развејао обмане многобројних непријатеља, певајући Богу победитељну песму: Алилуја!

 

Икос 3

     Имајући несумњиву веру и чисте помисли, оставио си све красоте овога света, богоблажени Тихоне, и нелењо си послужио Господу у светитељском чину. Због тога си украшен добротом и озарен знањем са висине, као путеводитељна звезда сијаш свима који теби кличу:

     Радуј се, јер си свим срцем заволео јединога Христа!

     Радуј се, јер си умножио дани ти таланат!

     Радуј се, јер си Богу угодио свим доброчинствима!

     Рсдуј се, наоружани мудрошћу, кротошћу и смирењем!

     Радуј се, јер си изнад свега тражио правду и истину!

     Радуј се, јер си смело јављао истину!

     Радуј се, јер си без страха претрпео заточење правде ради!

     Радуј се, узнесени смирењем!

     Радуј се, јер си врлинама стекао вечну награду!

     Радуј се, јер си њима задивио оне који се противе вољи  Божијој!

     Радуј се, увек посредниче за утврђење твоје пастве!

     Радиј се, топли заштитниче наш пред Богом!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење  Православне Цркве!

 

Кондак 4

     Имајући буру сумњалачких и таштих помисли, не можемо, свемудри Тихоне, испричати величину твога исповедништва. Међутим, молитвама твојим пред престолом Свевишњега укрепљавани у правоверју и побожности, кличемо Њему: Алилуја!

 

Икос 4

     Чувши људи за многоплодну доброту душе твоје, богоносни Тихоне, зажелеше да те виде на првосветитељском престолу, и одмах си са висине био осведочен као сасуд Божије воље. Стога дивећи се чудном Божијем промишљању приносимо ти овакве добре похвале:

     Радуј се, Првосветитељу преднаречени од самога Господа!

     Радуј се, мужу жељени,изабрани да напасаш стадо Христово!

     Радуј се, добра вољо Пастиреначалника Христа!

     Радуј се, непоколебљива потврдо вечних хришћанских истина!

     Радуј се, заједничару са апостолима!

     Радуј се, сапрестолниче великим светитељима!

     Радуј се, јер си се јавио равноправан са богомудрим првопрестолницима!

     Радуј се, јер си се наследницима твојим јавио као верни путовођа ка спасењу!

     Радуј се, јер си телесна мудровања повиновао духу!

     Радуј се, неућутна поуко спаститељног Православља!

     Радуј се, увек текући изворе чудеса!

     Радуј се, народни молитвениче, старче и љубимче васцеле Русије!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 5

     Господ те објави као боговођену звезду, достохвални оче наш Тихоне, јер си паству твоју добро обасјао светлошћу Православља, показујући на прав пут ка Царству Христовом и учећи нас да увек кличемо Богу: Алилуја!

 

Икос 5

     Када си био постављен на свећњаку првосветитељског служења, свемудри Тихоне, похитао си да сведушно угодиш Богу, и ниси се узалуд потрудио, просвећујући помрачене страстима. Ми пак, знајући те као богомудрог архипастира и верног и предоброг управитеља дома Божијега узносимо ти ове похвалне речи:

     Радуј се, јер си чврсто стајао на кормилу управљања Црквом!

     Радуј се, јер си вернима засијао светлост Христову!

     Радуј се, јер хиташ у невољама духовно покраденима!

     Радуј се, јер си  у старању за Цркву био свакога дана спреман на умирање!

     Радуј се, јер ниси допустио да душепропадљива звер растргне твоје стадо!

     Радуј се, јер си сачувао Цркву верну Христу у гоњењима!

     Радуј се, јер се тобом избављамо од непријатеља!

     Радуј се, јер се тобом испуњавамо ревности по Богу!

     Радуј се, јер си се јавио прекрасан богословљем и добрим делима!

     Радуј се, јер си уништио мудровање мрскога непријатељства злобе!

     Радуј се, јер си претекао обману гноја страсти!

     Радуј се, похвало православном народу!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 6

     Ваистину си се јавио проповедник побожности, непостидни делатниче и који идеш право речима истине, свештеноначалниче Тихоне, као добри војник Христов напасаш паству твоју у годинама смртних искушења, подижући и нас да кличемо истинитиоме Богу: Алилуја!

 

Икос 6

     Засијао си у првосветитељима као светлозарна звезда, блистањем учења твојих и исповедништва озаравајући душе верних и одгонећи таму безбожија. И сада плодовима сејања твога  насићујеш све, који ти са љубављу и дивљењем кличу:

     Радуј се, јер си  промислом Божијим узашао на престо првосветитељства!

     Радуј се, јер си прошао крсни пут са својом паством!

     Радуј се, јер си жезлом благовољења напасао стадо  Христово!

     Радуј се, јер ниси оставио заблуделе и осуђене овце на заклање !

     Радуј се, јер си потражио и  вратио изгубљену и прогнану овцу!

     Радуј се, јер си превијао болесне и крепио поражене!

     Радуј се, јер си истребио безбрижне и бујне овце!

     Радуј се, јер си претрпео неправедно лишење чина и монашког звања!

     Радуј се, јер си због руског народа сачувао његову скупоцену ризницу – Цркву и Свето  Православље!

     Радуј се, јер и сада се угледамо на твоје дела!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 7

     Желећи да незабрањено будеш добар пастир, коме су овце своје, постарао си се, богоносни оче, да би био на корист душа стада свога, да би сви тражили јединога Бога. Ми пак, надајући се да ћемо достићи спасење преславним посредовањем твојим са смелошћу кличемо: Алилуја!

 

Икос 7

     Знамо те као новог и дивног старатеља Цркве Руске, светитељу Тихоне. Будући да се ниси уплашио  у твоме исповедању људских претњи и сачувао си светоотачке завете. Због тога  нам те подари Подвигоположник Христос. Ми пак,  недостојни  ти кличемо.

     Радуј се, јер си показао свецело самоодрицање!

     Радуј се, јер си тражио спасење многих!

     Радуј се, јер си мудро распозонао њихово лукавство!

     Радуј се, јер си побеђивао све обмане ђаволске!

     Радуј се, јер си узео свеоружје побожности!

     Радуј се, проповедниче промисла Божијег о људима!

     Радуј се, дивно очишћење нарави људи!

     Радуј се, усрдни чувару ризница православне вере!

     Радуј се, испунитељу Божије добре воље  према људима!

     Радуј се, поверениче тајни Божијих,који си још на земљи окусио небеска блага !

     Радуј се, јер си животом твојим објавио светост душе твоје!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 8

     Необично и преславно чудо је да виде маловерни и малодушни, богојављени Тихоне, како си у суровим гоњењима боравећи на првосветитељском престолу организовао свештени живот, утврдио православну веру и твојом премудрошћи и благодатним речима научио стадо твоје да богоугодно кличе: Алилуја!

 

Икос 8

     Сав пун љубави Христове, добросрдачни Тихоне, ниси оставио паству твоју, као анђео чувар био си чедима твојим и за њих узносиш молитве Свевишњем. Због тога усрдно поштујемо светли спомен твој узносећи ти благодарне похвале:

     Радуј се, јер си обиљем љубави твоје задивио свет!

     Радуј се, јер си у чину вође показао кротост и благост!

     Радуј се, јер си задобио славу предоброг и преблагог Владике!

     Радуј се, је си на земљи показао славу Царства Небескога!

     Радуј се, ревнитељу апостолских предања!

     Радуј се, премудри уводиоче црквених канона!

     Радуј се, јер си у светитељском служењу своме видео напор, труд и подвиг а не славу и почаст!

     Радуј се, јер си истински дао правоверне заповести!

     Радуј се, јер си био правило Божанског савршенства!

     Радуј се, јер си примио велики дар првосветитеља!

     Радуј се, драги камену који украшаваш целу Руску земљу!

     Радуј се, јер нас слабе позиваш на прослављање Бога!

     Радуј се, светитељу Тихоне,похвало и утврђење Православне Цркве!

  

Кондак 9

     Подвизавао си се добрим подвигом, свечасни Тихоне, неизменљиво си савршио време живота, милостивом и богопријатном душом твојом преселио си се у вечни живот где са небеским чиновима и свима светима певаш Богу победну песму: Алилуја!

 

Икос 9

     Многоречити говорници не могу достојно исказати прехвално прослављање празника твога ,богогласни Тихоне, ми пак побуђени на покајање од тебе и желећи да подражавамо добросрдачности твојој, похвалним песмама те овако прослављамо:

     Радуј се, добри учитељу и управитељу стада твога!

     Радуј се, чврсти чувару оних који су колебљиви у вери!

     Радуј се, јер си неустрашиво претрпео свирепост државних власти!

     Радуј се, јер си дао ћесару само ћесарево!

     Радуј се, јер си се храбро борио за славу Цара над царевима и Господа над господарима!

     Радуј се, јер си нам предао спаситељна предања!

     Радуј се, јер тобом се ревношћу чува светоПравославље!

     Радуј се, јер се тобом благосиља свака намера на небесима!

     Радуј се, јер си у мраку безбоштва сачувао праву веру!

     Радуј се, јер си према нама грешнима претворио гнев Божији у милост!

     Радуј се, јер нам помажеш са великим московским светитељима!

     Радуј се, осењени покровом Пречисте Богородице!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утрврђење Православне вере!

 

Кондак 10

     Желећи да спасеш Руску Цркву, преславни оче наш Тихоне, анатемисао си нечиста учења и успротивио си се богоборцима, тако да су се плашили тебе као другог Ермогена. Ми пак поштујући свечасни спомен страдања твојих  кличемо Богу који те је прославио: Алилуја!

 

Икос 10

     Јавио си се непоколебљиви грудобрани пун добре воље, показујући собом начин храбре борбе и утврђујући делима и речима чврсто стајање у правој вери, свештенопроповедниче Тихоне. И сада светлошћу твојом прогони се тама и показују се зле намере лукавих,и озарени Божанском мудрошћу твојом да би ти сви клицали овако:

     Радуј се, јер си осниваче безбожних јереси показао посрамљенима!

     Радуј се, јер си критиковао карактер свенародне дрске безбожности!

     Радуј се, похвало новомученика руских у време гоњења за Цркву!

     Радуј се, јер си и сам био затворен у тамницу за  Христа!

     Радуј се, јер си подражавао добровољна страдања Христова!

     Радуј се, јер си радосно поштовао страдања за Христа и Цркву Његову!

     Радуј се, јер си страдањем савршио исповедање!

     Радуј се, јер си сву наду положио на Бога Промислитеља!

     Радуј се, јер излажеш руглу сакривене обмане!

     Радуј се, јер плашиш намере безбожника!

     Радуј се, јер си кроз многе подвиге непроменљиво утврдио праву веру!

     Радуј се, јер је изданак побожности узрастао напорима твојим!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 11

     Приносимо ти свеумилне песме, поверениче Христов, сада сијаш на небесима украшен венцем красоте; као верни  светитељ обукао си се правдом и веселиш се у рају сладости и приљежно се молиш за оне који због тебе прослављају Оца Небескога и који Му кличу: Алилуја!

 

Икос 11

     Христос те јави као светиљку целоме свету,богонадахнути оче наш Тихоне; знајући смирење срца твога и постави те на престолу светитељском (епископском, одн. патријаршијском). Ти пак приносећи Му себе самога као миомирис, био си и свештеник и жртва; због тога ти неућутним речима узносимо:

     Радуј се, јер си засијао светлошћу живота!

     Радуј се, јер си достојно примио нестарели живот!

     Радуј се, моћни поборниче истине!

     Радуј се, љубазни проповедниче покајања!

     Радуј се, јер уништаваш лукавство лажних учитеља!

     Радуј се, јер утврђујеш маловерне у Православној вери !

     Радуј се, јер си заточен у тамницу за православну веру и побожност од безбожника!

     Радуј се, јер си добродушно претрпео мучење за Христа!

     Радуј се, јер си се силом Божијом јавио непобедиви у подвигу!

     Радуј се, јер си био свечасни храм Богу!

     Радуј се, посебни стараоче за душе твоје пастве!

     Радуј се, брзи помоћниче онима који те позивају на помоћ!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 12

     Зажелевши да примиш благодат од Даваоца милости, Владара и Господа свих, пре краја јавио си се, свехвални оче Тихоне, мртав греху, учећи нас да поштујемо Христа, богопријатни. Он те обогати даром чудеса, освети те и прослави на небу и на земљи, учећи нас  да због тебе певамо: Алилуја!

 

Икос 12

     Прослављајући венац исповедништва, који си задобио достохвални оче наш Тихоне, ваистину незнамо како да те назовемо, јер тобом се славно прослави Бог наш у Светој Тојици. Због тога ти приносимо ове похвале:

     Радуј се, јер си богоугодно поднео напор ношења крста!

     Радуј се, јер си тражио само Божију добру вољу!

     Радуј се, пуни сасуде Духа Светога!

     Радуј се, обогаћени даровима Христа!

     Радуј се, јер си од Бога примио вечни благослов!

     Радуј се, јер си људима својим молио Божију добру вољу!

     Радуј се, јер си у огњу јавио многоиселитељске мошти твоје!

     Радуј се, јер  њима чуваш храм од огња!

     Радуј се, велики ревнитељу славе Божије!

     Радуј се, брзи испунитељу наших молитава!

     Радуј се, стална радости твоје пастве!

     Раддуј се, путовођо Православља у целом животу твоме!

     Радуј се, светитељу Тихоне, похвало и утврђење Православне Цркве!

 

Кондак 13

     О, предобри пастиру наш, свети патријарху Тихоне, прими ове мале похвале и моли Господа Сила који те је овенчао славом, да препороди Русију (и Србију) у Христу, да подари мир људима нашим и светој Својој Цркви, да је сачува од свих душепагубних и безбожних праваца, да обрати  срца свих људи према Себи и ближњему, да подари да познамо Духом Светим  велико мноштво суграђана наших ненаучених вери и одвраћених од вере и да се удостојимо да једним устима и једним срцем певамо Њему у векове: Алилуја!

 

Овај кондак чита се три пута, а потом кондак 1 и икос 1

 

Молитва

     О, добри наш пастиру, свети велики патријарху Тихоне, јавио си се као горњи град, добра дела твоја и до сад сијају пред људима. Знамо, да ти стојећи пред престолом Пресвете Тројице, имаш велику слободу у молитвама пред Господом. Погледај сада на нас грешне и недостојна чеда твоја, и теби који имаш велику смелост пред Творцем свега ,сад прилазимо и молимо се: умоли Господа да нам подари решеност да стекнемо побожност отаца наших,коју си ти стекао од младости твоје. Ти си  у животу твоме био ревносни заштитник и чувар истините вере, помози и нама да сачувамо непоколебљивом  веру православну. Тиха пак, душа твоја веома је успела у Божанском смирењу, научи и да се наш разум не храни многометежном мудрошћу људском, него смиреним познањем воље Божије. Ти си пред лицем сурових непријатеља Христових смело исповедао истинитога Бога, молитвом својом укрепи нас молодушне да и ми увек и свуда станемо против духа безбожности и обмана. Угодниче Божији, не презри нас који се молимо теби, јер не молимо само избављење од невоља и недаћа, него снагу и чврстину великодушност и љубав да би могли победити оне невоље које устају на нас. Измоли нам неослабно трпљење, све до краја живота нашега, мир са Господом  и отпуштење грехова. Свети оче, укроти у земљи нашој ветрове неверја и смутње, да Господа настани у Руској (и Србској) земљи мир и побожност нелицемерну љубав. Молитвама твојим нека је сачува од међсобног рата, да укрепи Свету Цркву нашу Православну, да не оскудева у истинским пастирима, добрим делатницима који право ходе речима јеванђељске истине. Напасај и заблуделе овце стада Христовога. Најпре пак, моли Господа Сила, да се Руска (и Србска ) земља препороди покајањем, и да једним срцем и једним устим прославља дивног у светима Својим Бога у Тројици слављеног Оца и Сина и Светога Духа, сада и увек и у векове векова.Амин.

 

Акафист святителю Тихону, патриарху Московскому  и всея Росии

http://akafist.narod.ru/S/Svt_Tihon.htm.

 

Са црквено-словенскога језика превео

Протојереј Животије Милојевић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

http://akafistnik.ru/akafisty-russkim-svyatym/akafist-svyatomu-pravednomu-simeonu-verkhoturskomu-chudotvortsu/

 

Са овога линка ни житије ни акатист никада нису преведени на српски језик.

 

Овде се може наћи ЦСЛ текст акатиста у ПДФ формату:

 

http://akafistnik.ru/media/928/ak123sc.pdf

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...