Jump to content

Оцени ову тему


Кирил

Препоручена порука

Свирам тамбурицу, ево већ 3х (кад се све скупи, око једну и по годину). Који штим иде на прим тамбурицу?

Нисам сигуран, мислим да је Cis-Fis-H-E (од најдебље ка најтањој жици). Нашао сам на нету код Хрвата да постоји и D-A-E-G (G прим), али га нисам видео и мало ми чудно ”звучи” за прим. Ја сам свирао А бас прим, он је Fis-H-E-A, што му дође исто ко прим, само малкице ”померено”, али не на горе, како изгледа из штима, него на доле, јер је код прима све за октаву више.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам сигуран, мислим да је Cis-Fis-H-E (од најдебље ка најтањој жици). Нашао сам на нету код Хрвата да постоји и D-A-E-G (G прим), али га нисам видео и мало ми чудно ”звучи” за прим. Ја сам свирао А бас прим, он је Fis-H-E-A, што му дође исто ко прим, само малкице ”померено”, али не на горе, како изгледа из штима, него на доле, јер је код прима све за октаву више.

Пази ово. Мој прим иде овако (Х, Е, А, Д - упоређујући с гитаром), и синоћ ја покушао померити ове две жице (две жице Д), кад оно једна пуче... :////

ако будем све померао све ће пући.. јел ту требају неке посебне жице или ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пази ово. Мој прим иде овако (Х, Е, А, Д - упоређујући с гитаром), и синоћ ја покушао померити ове две жице (две жице Д), кад оно једна пуче... :////

ако будем све померао све ће пући.. јел ту требају неке посебне жице или ?

Сад сам проверио у књизи, штима се као што сам горе написао.

То је стандардан мађарски и војвођански штим за кога је писана већина песама, по коме је свирао Јаника и остали мајстори. Требало би да учиш по њему. Жице јесу посебне, можеш да их нађеш по Војводини (код градитеља тамбура сигурно, можда и по неким радњама), само нагласи за који штим, пошто нисам сигуран да ли постоји још неки који се тамо користи. На интернету свашта нуде. Cis, Fis и H су једна жица, а E је дупла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад сам проверио у књизи, штима се као што сам горе написао.

То је стандардан мађарски и војвођански штим за кога је писана већина песама, по коме је свирао Јаника и остали мајстори. Требало би да учиш по њему. Жице јесу посебне, можеш да их нађеш по Војводини (код градитеља тамбура сигурно, можда и по неким радњама), само нагласи за који штим, пошто нисам сигуран да ли постоји још неки који се тамо користи. На интернету свашта нуде. Cis, Fis и H су једна жица, а E је дупла.

Хвала на помоћи!

Ако некога још нешто занима у вези прима, нека пита, помоћићемо! :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...