Juan Valdez Написано Новембар 11, 2011 Пријави Подели Написано Новембар 11, 2011 Svim trudnicama u Srbiji cela plata IZVOR: TANJUG Ministar zdravlja Zoran Stanković saopštio je danas da je pokrenuo inicijativu da se izmeni Zakon o zdravstvenom osiguranju kako bi trudnice ubuduće u svim gradovima Srbije dobijale 100 odsto ličnog dohotka za vreme održavanja trudnoće. Stanković, koji je i član Predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije, na konferenciji za novinare tog pokreta rekao je da je tu inicijativu juče na sednici vlade predočio njenim članovima s obzirom da je Srbija, zbog pada nataliteta, za samo nekoliko godina izgubila ceo grad. Prema njegovim rečima, u Srbiji je trenutno 12.739 trudnica na bolovanju za koje je potrebno oko 1,151 milijarda dinara da bi dobile celu platu. On je naveo da su analize pokazale da se u Srbiji godišnje proizvodi oko milijardu litara alkoholnog pića, a kada bi se uzimao samo jedan dinar od svakog llitra bilo bi dovoljno da se trudnicama isplati plata do 100 odsto. Stanković je podsetio da lokalne samouprave u Beogradu i Novom Sadu dotiraju sredstva do 100 odsto plate trudnicama koje imaju rizičnu trudnoću i održavaju je, ali trudnice u drugim gradovima Srbije sa pravom postavljaju pitanje zašto su one u podređenom položaju. Stanković smatra da treba razmotriti i mogućnost da nezaposlenim trudnicama tokom održavanja trudnoće lokalne samourave daju određena novčana sredstva u skladu sa budžetskim sredstvima koja su dobili ili da se na određeni način iz republičkog budžeta to podrži. U URS su naveli i da je gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović predložio gradskom veću da se nezaposlenim porodiljama iz sredstava grada mesečno isplaćuje 20.000 dinara dok dete ne napuni godinu dana, a to će primeniti i drugi gradonačelnici iz URS. O svojoj inicijativi i predlogu da se taj zakon izmeni po hitnom postupku Stanković je obavestio i predsednicu Skupštine Srbije Slavicu Ðukić-Dejanović, a kako je rekao podršku i puni angažman očekuje i od poslaničke grupe URS u parlamentu kirios1 је реаговао/ла на ово 1 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
NinaD Написано Новембар 11, 2011 Пријави Подели Написано Новембар 11, 2011 Dobro su se setili. Pre 25 godina smo imali 100% platu za vreme održavanja trudnoće, trudničkog bolovanja i nege deteta do 7 godina. Daj Bože da to reše. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука