Гости Guest Написано Октобар 29, 2011 Гости Пријави Подели Написано Октобар 29, 2011 Проф. Др Јован М. Фундулис У ком делу Свете Литургије или неког другог богослужења свештеник треба да благосиља са часним крстом? По исправној пракси, која преовладава у манастирима и парохијским црквама, свештеник никад не благосиља крстом, него увек руком. Одређени број свештеника који уводе новотарије имају обичај да благосиљају часним крстом приликом возгласа: «И да буду милости великога Бога...» на крају молитве Светог приношења на Божанственој Литургији. Међутим, они то најочигледније чине под утицајем архијерејске Литургије. Дакле, најновији Служебник у издању Светог Синода сасвим исправно подвлачи да се и у овом случају благослов даје руком. У словенским (руској) Православним Црквама свештеник приликом отпуста с обе руке држи крст за благосиљање и крстообразно благосиља њиме на речи: «.. .да нас помилује и спасе као благ и човекољубив». Не знам да ли Словени овде новотаре, такође под утицајем архијереске Литургије, или држе, као што се у већини случајева дешава, неко старије литургијско предање које код нас није сачувано. Међутим, понављам, свештеник у нашим крајевима не благосиља часним крстом ни у овом случају, ни у било ком другом. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука