ристМико Написано Мај 23, 2011 Пријави Подели Написано Мај 23, 2011 понедељак, 23. мај 2011, 07:30 -> 09:43 Амфилохијев одговор "главарима" Митрополит црногорско-приморски Амфилохије поручио да је посао главара у Црној Гори да се баве сиромаштвом, корупцијом, криминалом и отимачином, а не уређењем православне цркве која ту постоји вековима. Црква у Црној Гори одвојена је од државе и држава од цркве, нагласио Амфилохије. Митрополит црногорско-приморски Амфилохије поручио је да је посао главара у Црној Гори да се баве сиромаштвом, корупцијом, криминалом и отимачином, а не уређењем православне цркве која ту постоји вековима.Амфилохије је, после освештавања обновљене цркве светог Николе у селу Главати, у Доњем Грбљу, рекао да је "то велико безумље и да се тако нешто никада није догађало у Црној Гори". "Један од наших главара (Ранко Кривокапић), јуче на Ловћену, код Петра Другог Петровића Његоша, рече: 'Вратићемо ми имовину Митрополије и Манастир на Цетињу", рекао је митрополит и запитао коме ће они то вратити имовину. Амфилохије сматра да такве приче не би смеле да се чују у једној правној држави, из уста људи који су на челу највиших законодавних установа, и подсетио да је црква у Црној Гори одвојена од државе и држава од цркве. "Откуда и ко то сматра да има право да изнутра разара цркву и да уређује поредак цркве", рекао је Амфилохије и додао да се нико у Европи не бави таквим причама, и да се нада да су то и у Црној Гори пролазне болести, преноси Танјуг. "Црква божија обједињује све и нема нико право да је кроји по своме безумљу и својој краткој памети", поручио је митрополит, а пренела је црногрска новинска агенција МИНА. Амфилохије је нагласио да црква има своје законе и вековно устројство и да само она може мењати свој поредак и стварати своје нове епархије. Црква уређује свој унутрашњи живот Црква, навео је Амфилохије, има своја правила и своје хиљадугодишње каноне којима се управља, и она је та која уређује свој унутрашњи живот, без обзира на историјска збивања и на промене граница, државних или других. "Државе долазе и пролазе, а границе цркве су безграничне. Црква божија нема граница, па је и наша помесна српска црква данас раширена на пет континената", додао је митрополит црногорско-приморски. Амфилохије је нагласио да то прихватају и у Америци, и у Канади, и у Европи, а да се само, како је навео, у Црној Гори догађа оно што се догађа. "Све је то, надам се, пролазно, и ја се Богу молим да се они који су у овом тренутку на власти у Црној Гори, баве својим пословима за које их је народ изабрао", рекао је Амфилохије. Њихов посао је да се баве сиромаштвом, корупцијом, пљачком и отимачином којих је, како је навео, много у Црној Гори. "Те болести треба лечити, треба поправити економско стање које је разарајуће и које је довело до економске пропасти. То је посао оних на власти у Црној Гори, а нека цркву божију оставе да ради свој посао", поручио је Амфилохије. ИЗВОР Радост Христова је у овоме: да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш, макако тешка била искушења. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука