Jump to content

Linux

Оцени ову тему


Препоручена порука

Kakvo je vase mišljenje o slobodnom softveru? Linux koristim već vise od dve godine, konkretno Ubuntu Linux, i mislim da je to najbolji OS koji sam do sada probao. Koristim ga kući, jer na poslu mora sve da bude na Win. Prava je šteta što se kod nas država nije umešala u ova razmišljanja i tako uštedela dosta novaca. Čak je SPC na Windowsu, što me isto iznenadjuje.... Pozdrav....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Убунту Линукс нисам још пробао , Линукс јесам више пута али сам одустао од њега јер

му ипак још тога фали па када га једном заврше , радо би прешао на њега .

Убунту би испробао али не знам како се инсталира јер је никада нисам пробао као што рекох.

Читао сам неке који га користе и много хвале Убунту...

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam za NASA-u, moguće... A Ubuntu se instalira isto kao i svaki Linux, čak je Ubuntu toliko napredovao da imaš grafički instaler, po meni bolji mnogo od Win i sve ti je na klik. Koje si imao probleme sa linuxom? Sta to nije zavrseno..?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

A Ubuntu se instalira isto kao i svaki Linux, ?ak je Ubuntu toliko napredovao da imaš grafi?ki instaler, po meni bolji mnogo od Win i sve ti je na klik. Koje si imao probleme sa linuxom? Sta to nije zavrseno..?

????? ?? ???? ?? ????????????? ??? ??????? ????? ?? ???????? ???????? windowsa ???????? ?? ubuntu linux? ??? ???? ????????? ???????

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobija apsolutno besplatan operativni sistem sa svim pratecim softverom (takodje besplatnim), slobodu da ga modifikuje i prilagodi svojim potrebama, OS, koji kako kolega rece, nema virusa, tj. nije osetljiv na njegove uticaje zato sto je kod otvoren, slobodan... Izvanrednu podrsku, kako stranu, tako i domacu. Mogucnost da se nauci programiranju, jer kao sto sto rekoh, kod je slobodan. Samim tim, mogucnost da se zaradi. A da ne pricam o njegovim , da tako kazem, tehnickim mogucnostima, veoma je brz i upotrebljiv. Ne baguje. Nema neprestalnog resetovanja i zaglavljivanja. A i lepsi je :)...

Stvarno, koga god interesuje, moze da na netu nadje more Linux distribucija i da se obavesti o ovome sto pricam. Da nadje nesto sto njemu odgovara i da pocne da koristi. Mnoge zemnje koje hoce da se oslobode Microsoftovog monopolistickog uticaja prelaze na Linux, npr. Nemacka, Francuska. One imaju svoje linux distribucije - Ubuntu, SUSE, Mandriva..... Ali i mi Srbi imamo konja za trku :). Postoji i srbLinux, koji se bazira na Ubuntuu i kompletno je prilagodjen nama. Na srpskom je jeziku, sa svim pogodnostima koje pruza Ubuntu...

http://www.cp6linux.org/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да,у праву си,имам друга који користи линукс и вели исто што и ти а чоек студира софтверски инжењеринг у Београд па му је за вјероват  0104_cheesy

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Dobija apsolutno besplatan operativni sistem sa svim pratecim softverom (takodje besplatnim), slobodu da ga modifikuje i prilagodi svojim potrebama, OS, koji kako kolega rece, nema virusa, tj. nije osetljiv na njegove uticaje zato sto je kod otvoren, slobodan... Izvanrednu podrsku, kako stranu, tako i domacu. Mogucnost da se nauci programiranju, jer kao sto sto rekoh, kod je slobodan. Samim tim, mogucnost da se zaradi. A da ne pricam o njegovim , da tako kazem, tehnickim mogucnostima, veoma je brz i upotrebljiv. Ne baguje. Nema neprestalnog resetovanja i zaglavljivanja. A i lepsi je crvenilo...

Stvarno, koga god interesuje, moze da na netu nadje more Linux distribucija i da se obavesti o ovome sto pricam. Da nadje nesto sto njemu odgovara i da pocne da koristi. Mnoge zemnje koje hoce da se oslobode Microsoftovog monopolistickog uticaja prelaze na Linux, npr. Nemacka, Francuska. One imaju svoje linux distribucije - Ubuntu, SUSE, Mandriva..... Ali i mi Srbi imamo konja za trku :). Postoji i srbLinux, koji se bazira na Ubuntuu i kompletno je prilagodjen nama. Na srpskom je jeziku, sa svim pogodnostima koje pruza Ubuntu...

http://www.cp6linux.org/

Ovo cu ja uskoro da instaliram samo dok vidim da li ovaj moj Fast Ethernet moze da se uklopi u sve to. Pre 4-5 god. sam dva puta pokusavala da se sa Win. prebacim na Mandrivu i nesto je zekila a tako mi je bila legla. Ima li ko iskustva sa ovim srpskim linuxom i ima li opciju biranja jezika?

(gde bre sad da ucim srpski  0202_238 0104_cheesy)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

srbLinux je bas dobro napravljen i lokalizovan je na srpski jezik. Verovano ima opciju da se instalira neki drugi jezik, ali ne trba to da radis. Ako hoces OS na engleskom, onda instaliraj Ubuntu. I ja koristim Ubuntu na engleskom, a ovamo prosipam neku pricu o srbLinuxu 0202_238. Trebalo bi stvarno svi da koristimo lokalizovan softver, kao i mnogi pametni narodi, ali cudo je navika 0202_238....

Mandriva je isto jako dobra. Izasla je nedavno nova verzija 2009.1. Skinuo sam je negde sa neta i odlicno radi. Inace za bilo koji linux potreban ti je net, jer nakon instalacije kao po pravilu neke stvari moraju da se skinu, a i lakse je tako. Mandrivu imas da skines u tri verzije Free, One i PowerPack. Free ti ne bih preporucio, jer dolazi apsolutno sa samo slobodnim softverom, tj. bez drajvera i kodeka, pa je malo skakljiva za insalirati. One - je skroz funkcionana i pruza sve sto jedan OS nudi. A za pravi osecaj sta je Linux tj. Mandriva, tu je PowerPack. Njega naplacuju. I cim ga naplacuju, naravno odmah moze negde da se nadje da se besplatno skine joooj

Ako ti je slab net, pa ne mozes da skines tako velike fajlove, javi, mogu ti ja poslati sta te interesuje.... Ubuntu, Mandriva..... Pozdrav...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zaboravih da ti kazem, mozes naruciti Ubuntu i oni ti posalju besplatno na kucnu adresu sa sve omotima i nalepnicama 0202_238 Samo moras da se registrujes na sajtu i da odaberes sta hoces da ti posalju. Stize za jedno 10, 15 dana....

https://shipit.ubuntu.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nisam smela ovo da čitam 0202_238

sad moram sve da probam a to mi ej strogo zabranjeno 0104_cheesy

jel može Linux kao treći windous 0202_238

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako mislis na dual boot, moze naravno. Ili u tvom slucaju triple boot 0202_238...

https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

http://lifehacker.com/193474/hack-attack-how-to-triple+boot-windows-xp-vista-and-ubuntu

Kada instaliras Linux, njegov grub boot manager ce da pregazi windowsov boot manager i kada ti se komp bude palio, dobices listu instaliranih sistema. Kliknes na koji hoces i podignes taj sistem....

A koje sisteme imas instalirane?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sedmicu i klasičan XP, naravno 7 je moja, a klasičan sinovljev :smiley:

sve sam do sada isprobala sem Linuxa 0202_238.gif' class='bbc_emoticon' alt='0202_238' />

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moze da se instalira bez problema. Pogledaj po netu koji te Linux najvise interesuje, pa kad se odlucis da instaliras javni da ti pripomognem ako treba.... Ali ne verujem da ce ti trebati neka velika pomoc. Sve je vrlo lagano, a i ima dosta dokumentacije te vrste na netu. Pozdrav....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...