Братислава, (ИКА) - Словачки су бискупи с великим жаљењем примили одлуку Националне банке да се с кованице која ће бити издана поводом прославе 1150. јубилеја доласка светих Ћирила и Методија на подручје Велике Моравске, уклоне верски симболи. На захтев Европске комисије и неких земаља чланица које се позивају на примену „начела о верској неутралности", првобитни ће нацрт, наиме, бити промењен тако што ће бити уклоњена ореол који окружује лица светитеља, те знак крста на њихову палици. Уклањање тих важних знакова очитује културни преокрет и недостатак поштовања према историји – истакао је Јозеф Ковацик, руководилац Тисковнога уреда Словачке бискупске конференције, те додао да слободна употреба обележја светих Ћирила и Методија показује да је тоталитаризам побеђен, те је она стога и знак слободе.
Извор: ИКА
Recommended Comments
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах