Папа Бенедикт XVI оспорава традиционално мишљење о години Исусовог рођења
“Прорачуне везане за почетак нашег календара - заснованог на рођењу Исусовом - правио је Дионисиус Ексигус, који је у рачуници погрешио за неколико година”, пише папа у својој књизи штампаној у више милиона примерака, и додаје да је “прави датум Христовог рођења био неколико година раније”.
Тврдња да је хришћански календар заснован на погрешној претпоставци није нова - многи историчари верују да је Исус рођен негде између седме и друге године старе ере, али оно што заиста привлачи пажњу јесте чињеница да је сумњу у једну од основних поставки хришћанске традиције покренуо нико други до врховни католички верски поглавар.
Нејасно како је Дионисије израчунао годину рођења
Дионисију Малом, калуђеру рођеном негде у источној Европи и касније римском игуману, приписује се заслуга за “проналазак” савременог календара и концепта нове ере, у којој се године оузначавају са Анно Домини (лето господње).
Нови систем је делимично креиран и зато да би се хришћани дистанцирали од календара који је у то време био у употреби, а који је године бројао од владавине римског императора Диоклецијана. Император је био прогонитељ хришћана, што је већ и само по себи било довољан разлог да се избаци из новог система рачунања времена, који би почињао од Христовог рођења.
Након што га је Велечасни Беда, монах-историчар, усвојио приликом датирања догађаја у својој “Еклезијанској историји енглеског народа”, довршеној 731. године нове ере, Дионисијев календар је постао широко прихваћен у Европи.
И даље, међутим, није јасно како је заправо Дионисије израчунао годину Христовог рођења. Пошто се конкретан датум у Библији не наводи (каже се само да је то било за време владавине Ирода Великог, који је умро пре почетка нове ере), монах је, како се чини, своје прорачуне засновао на недовољно јасним подацима из Исусовог доба о почетку његовог деловања и о томе да је крштен за време владавине императора Тиберија.
Папа оспорава и да се исус родио окружен стоком
Папа остаје при уверењу да се то догодило у Витлејему
Идеја да је Исус рођен 25. децембра (односно 7. јануара по старом календару) такође није заснована на историјским чињеницама. Прави датум његовог рођења није познат, а идеја да се он слави у доба зимске краткодневице вероватно је повезана с паганским традицијама слављења зимског солстиција и наступања дужих дана.
На крају можда треба напоменути и да датум Христовог рођења не представља једину уобичајену хришћанску представу коју је папа у својој књиузи одлучио да оспори. Поглавар католичке цркве, наиме, тврди да, насупрот традиционалној представи Божићних јасли, Исусовом доласку на свет нису присуствовали волови, магарци и друге домаће животиње, али зато остаје при уверењу да се то догодило у Витлејему, и одбацује став неких научника да се Христ родио у Назарету.
Извор: Блиц
Recommended Comments
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.