На одлуку САСинода СПЦ да покрене црквено-судски поступак против г. Стефана, кажеш: „Република Македонија не разговара на бази ултиматума“! Оваквим непромишљеним испадима ти поистовећујеш г. Стефана са Р. Македонијом, а то изгледа и није далеко од истине, јер настављаш изражавајући се у множини, откривајући тако по чијој је директиви г. Стефан слао писмо Црквама које га не признају, па велиш: „и уместо корак напред, када смо упутили писмо и тиме показали добру вољу од стране МПЦ, и тиме створили истинску „преговарачку атмосферу'', они доносе овакву одлуку“.
Постоји ли, уопште, свест код тебе да оваквим својим неартикулисаним изјавама подриваш сам уставни поредак Р. Македоније и укидаш њен секуларни карактер, према коме су верске заједнице, па и МПЦ, одвојене од државае и једнаке пред законом (Члан 19, Устава Р. Македоније)! Положај и место на које си постављена, једноставно ти не дозвољавају да поистовећујеш нити једну верску заједницу са државом, већ напротив, у обавези си да спроводиш напредне цивилизацијске вредности о поштовању неприкосновене људске слободе и, сагласно Уставу, да гарантујеш слободу вероисповести свим грађанима ове државе, а не да изиграваш невешту.
Твоја пак неписменост, када је реч о Цркви, већ одавно је пословична. Неуспешно покушаваш да је покријеш јевтиним импровизацијама и то заиста делује трагикомично. Гарантујем ти да је свака бакица из МПЦ црквено писменија од тебе. И поврх свега, ти узимаш слободу да Цркву Христову, дакле Православну Охридску Архиепископију, називаш „расколничка“! Од таквих персона, каква ти и јеси, таква квалификације мени лично чак и импонује! Ипак, ово ти пишем покушавајући да те заштитим од тебе саме, будући је очигледно да човеку нико не може нанети толико зла, колико он то може нанети себи сам! Зато, поред свега буди опрезна, јер следећи пут када јавно будеш понављала тај израз, бићу принуђен да ти напишем ново отворено писмо у коме ћу морати да ти поставим нека питања из области еклисиологије и духовних закона, како би схватила да ходаш по ,,претанком леду '' за твоје кораке, јер нећеш знати одговор ни на једно од њих.
Да имаш елементарну културу, коју наравно немаш, знала би да у правном саобраћају Р. Македоније, име Предстојатеља Православне Охридске Архиепископије, јесте Јован, што можеш да провериш и у његовом пасошу. На крају ти си државна службеница и сигурно ти је Његов пасош доступан! Овако, и поштовање домаћег правног саобраћаја, за тебе је виша математика.
И на самом крају, још нешто! После овог писма, хоћеш ли доћи ти да ми ставиш лисице или сам да их купим!?
Превод са македонског Поуке.орг
Извор: http://david-ninov.net/2014/08/31/otvoreno-pismo-do-valentina-bozinovska/
Recommended Comments
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах