
Заједно са архијерејима Српске Православне Цркве, Преосвећеном господом Епископима шумадијским Јованом, врањским Пахомијем и рашко-призренским Теодосијем, Патријарх српски г. Иринеј је освештао новоподигнути Призренски конак, нови монашки конак у коме ће живети братија манастира.
Прослава празника Светог краља Стефана почела је у навечерје славе доласком Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и Преосвећених Архијереја у пратњи Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија. Након свечаног дочека и доксологије у дечанском храму Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј обишао је новоподигнути Призренски конак и срео се са г. Свере Јохан Квалеом, бившим новрешким амбасадором у Приштини, који је највећим делом допринео да норвешка влада буде главни донатор средства за изградњу Призренског конака.
У вечерњим часовима почело је и свечано празнично бдење којим је началствовао Патријарх српски и коме је присуствовало многобројно свештенство и монаштво епархија Рашко-призренске, Жичке, Будимљанско-никшићке, Бачке, Захумско-херцеговачке, Тимочке и Архиепископије Београдско-карловачке. Након бденија дечанско братство је уприличило вечеру у манастирској трпезарији. Вечерње дружење завршено је наступом призренских богослова и старим српским песмама етно-групе Извор.
У јутарњим часовима, свету архијерејску Литургију служио је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј уз саслужење Преосвећене господе Епископа врањског Врањског, шумадијског Јоавна и рашко-призренског теодосија, као и четрдесетак свештеника, свештеномонаха и ђакона Српске Православне Цркве и Патријаршије московске, коју је представљао јеромонах Амвросије из Торина (Италија). Свету Литургију певали су дечански монаси и призренски богослови. Ове године окупио се посебно велики број верника, преко две хиљаде пристиглих из свих крајева Србије, Црне Горе и Републике Српске.
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј благословио је славски колач и преломио га са игуманом манастира архимандритом Савом, а потом се вернима обратио надахнутом беседом у виду молитве Светом Краљу. Светој Литургији присуствовали су високи домаћи званичници, министри Владе Србије: Милан Мркић (министар спољних послова), Небојша Родић (министар одбране) и Александар Вулин (министар без портфеља и директор канцеларије за Косово и Метохију). Такође, богослужењу су присуствовали и високи страни званичници: шеф канцеларије ЕУ на Косову Самуел Жбогар, амбасадори Краљевине Норвешке у Приштини и у Београду (Јан Брату и Рагнар Камсвег), бивши норвешки амбасадор у Приштини Свере Јохан Квале, амбасадори САД, Велике Британије, Француске, Немачке и Италије у Приштини, као и представници УН, ОЕБС-а и командант КФОР-а италијански генерал Салваторе Фарина.
Након свете Литургије, Патријарх српски г. Иринеј са Преосвећеним Архијерејима и свештенством осветио је новоподигнути Призренски конак. Свечаност је одржана у великој сали новог конака у којој су се окупили сви домаћи и страни званичници, бројно свештенство и монаштво, као и сви они који су допринели изградњи овог објекта. Након освећења, Патријарх српски је, у име Српске Православне Цркве, доделио највиша одликовања наше Цркве, орден Светог Саве првог реда, главним донаторима који су омогућили изградњу Призренског конака: Влади Краљевине Норвешке, Европској комисији и Канцеларији за Косово и Метохију. Ордене су у име ових организација примили: норвешки амбасадор у Приштини Јан Брату, шеф канцеларије ЕУ у Приштини Самуел Жбогар и директор канцеларије за Косово и Метохију министар Александар Вулин. Патријарх српски је доделио и лично орден Светог Саве другог реда бившем норвешком амбасадору г. Свере Јохан Квалеу за велики допринос изградњи конака у време свог мандата. Награђени су посебно похваљени за помоћ српским повратницима као и обнову цркава на Косову и Метохији.
После освећења конака и додела признања, игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава са братијом приредио је за све присутне трпезу љубави у манастирској трпезарији. У току славског ручка певали су и свирали чланови етно-групе Извор и богослови обновљене Призренске богословије. У току ручка присутнима су се кратко обратили епископ Теодосије, норвешки амбасадор г. Брату, шеф ЕУ канцеларије на Косову г. Жбогар, шеф канцеларије за Косово и Метохију министар Александар Вулин и бивши норвешки амбасадор и велики пријатељ манастира Високи дечани г. Свере Јохан Квале.
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах