Jump to content
  • Guest
    Guest

    Покушај албанских демонстраната да блокирају манастир Високи Дечани

      Манастир Дечани под опсадом - Руководиоци општине и екстремне

      групе желе да се пробију пред манастир да би протествовали пред њим -

      КФОР, Полиција блокирају кордонима приступ манастиру

    Покушај албанских демонстраната да блокирају манастир Високи Дечани - полиција и КФОР направили кордон и спречили пролаз

    8. Фебруар 2013 - 12:34

    САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

    Манастир Дечани под опсадом - Руководиоци општине и екстремне

    групе желе да се пробију пред манастир да би протествовали пред њим -

    КФОР, Полиција блокирају кордонима приступ манастиру

    Дечани 8.фебруар,

    11.00 часова

    med_protest_u_decanima.jpg

    Због претњи од стране руководства општине Дечани и група које већ данима

    организују демонстрације у овом граду против манастира Високи Дечани, а

    посебно њихове намере да данас протествују пред самим манастиром, игуман

    манастира Високи Дечани архимандрит Сава одлучио је да затвори

    капије манаситра за све посетиоце, први пут у току последњих 13 година.

    Приступ манастиру је блокиран снажним снагама полиције и КФОР-а уз

    учешће италијанских карабињера.

    Већ данима манастир Високи Дечани изложен је медијским притисцима и

    демонстрацијама које се одржавају у оближњем граду. Естремне групе и

    општина који стоје иза ове кампање пласирају најувредљивије поруке са

    отвореним претњама поводом одлулке Врховног суда Косова да потврди

    имовинска права манастира. Овакво понашање које је директно у

    супротности са владавином права, доживљавамо као непосредну безбедносну

    претњу и не можемо дозволити да се претње преносе у непосредну близину

    ове светиње која је и на листи Светске културне баштине УНЕСКО и која је

    већ четири пута до сада оружано нападана од стране оних који данас

    форсирају ову кампању. Намера демонстраната јесте да пред манастиром

    поставе плакате са увредљивом садржином, пре свега натпис ОВО ЈЕ НАШ

    МАНАСТИР - ДАЉЕ РУКЕ ОД НАШЕ ЗЕМЉЕ! и слично.

    На досадашњим протестима појављивале су се пароле и слогани да: манастир дечани није српски већ албански манастир, да су монаси на силу окупирали манастир и

    многе друге нечасне оптужбе које имају за циљ заузимање ове светиње,

    њене имовине и протеривање монаштва СПЦ. Имајући све ово у виду реч је о

    владавини терора у овој општини из које се сада покушавају протерати

    последњи преостали Срби, монаси, јер су сви други српски становници

    Дечана протерани одмах након рата. Ове акције праћене су бесомучном

    медијском кампањом косовских медија које гледаоце свакодневно засипају

    најневероватнијим неистинама које имају за циљ да подстакну етничку и

    верску мржњу иако је познато да је манастир за време рата помагао и

    албанским избеглицама и снажно позивао на поштовање права свих људи и

    мир у региону, рекао је о. Сава.

    Игуман манастира Високи Деачни архимандрит Сава Јањић обавестио је

    данас и страна представништва у Приштини, ОЕБС и ЕУЛЕКС да је манастиру

    онемогућен нормалан живот и да општина Дечани не само да не поштује

    законе већ отворено ради прети етничким чишћењем ове територије. Иако је

    за нормалне грађане манастир Дечани велика прилика за развој Косова, за

    екстремисте српске светиње представљају препреку ка стварању

    етничкичистог албанског друштва.

    Изражавамо искрено жаљење због оваквог понашања општинских власти које

    од првог дана воде медијску и политичку кампању да се притисцима и

    претњама обори одлука Врховног суда Косова и манастиру Дечани одузме 50%

    његове имовине. Општина је овладана похлепом да манастирску земљу

    одузме и приватизује и за то да добије добије новчану зараду иако се

    званично цео случај приказује као борба за ослобођење "албанског

    манастира од монаха који су га окупирали". Да ли ће косовски суд

    попустити под притисцима и претњама које су пре свега упућене манастиру и

    Цркви остаје да се види, рекао је отац Сава.

    Влада Косова званично се обавезала пред међународном заједницом да ће

    пружити верске и правне слободе црквама и верским заједницама,

    укључујући и СПЦ и да ће светиње Цркве бити посебно заштићене, што

    регулише низ закона Косова. Међутим до сада се Влада Косова није

    званично огласила. Једино је председник Скупштине поручио општини Дечани

    да поштује законске процедуре.

    Епархија Рашко-призренска и Косовско-метохијска




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    "ПЕСМА 1 (глас 8):

     

    Ирмос: Прешавши воду као копно, и побегавши од египатскога
    зла Израиљац клицаше: Избавитељу и Богу нашем појмо!

     

    Припев: Свети, благоверни краљу Стефане, моли Бога за нас!

     

    Многима напастима опседнути, к теби прибегавамо, славни, о
    Христов војине Стефане, од дошавших нас невоља сачувај.



    Припев: Свети, благоверни краљу Стефане, моли Бога за нас!


    Бура велика и метеж, врага злозачетнога, на нас, Свети,

    подиже се, но имајући слободу као великоименит, његова низложи нападања.


    Слава Оцу и Сину и Светоме Духу.

     

    На цркву твоју и стадо, што их ти сазда и сабра , као лавови
    ричући, напасти устремише се, које ти посрами до краја.


    И сада и увек и у векове векова. Амин.

     

    Једнога од Тројице, родивши мати Дјево, њега умоли
    Владичице, црквама да дарује мир и народу опроштај."

     

     

    МОЛЕБНИ КАНОН СВЕТОМ И БЛАГОВЕРНОМ КРАЉУ СТЕФАНУ ДЕЧАНСКОМ

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...