Jump to content
  • Balthasar
    Balthasar

    Теологија: нова струка или илузија?

      У Русији пре 2000. године нису постојали теолошки факултети на државним универзитетима. Од онда се теологија као засебан предмет на неким универзитетима постепено одвојила од катедре за филозофију. Овај процес изазива многа реаговања.

    Тесна сарадња образовног ресора руске државе и Руске православне цркве резултирала је стварањем потпуно нових факултета на руским државним универзитетима. На регионалном нивоу се теологија као засебан предмет постепено одвајала од катедре за филозофију, а на федералном нивоу је стварање засебног теолошког факултета изазвало многа реаговања и питања: откуд таква потреба и коју врсту посла ће моћи да обавља стручњак по завршетку таквог факултета? Хоће ли свршени средњошколци бити заинтересовани за овај факултет и да ли ће се одржати курс приближавања православљу?

    На Омском државном универзитету 2000. је отворен први Теолошки факултет у Русији. После Омска то су урадили и други градови Русије. У овом тренутку у Руској Федерацији има 25 факултета, одсека и катедри за теологију.

    „Поносим се што је управо наш универзитет први у Русији створио посебан Теолошки факултет“, каже доктор физике и математике Владимир Струњин, ректор Омског државног универзитета „Достојевски“. Идеја о оваквом експерименту појавила се у оним временима када Русији није било лако, а данас је, ево, реализована, и то врло успешно, о чему сведочи чињеница да за факултет постоји велико интересовање и пријемни испити нису ништа лакши него на другим катедрама друштвених наука.“

    Број теолошких факултета може се у најскорије време приметно увећати. Увођење „учења о Богу“ је тренд који се веома брзо развија. Могућност стварања Теолошког факултета разматра и Санкт-петербуршки државни универзитет, а у чеченском региону таква катедра ће бити отворена следеће године. Ова тенденција није заобишла ни федералне универзитете. Од 2013. ће Теолошки факултет почети са радом и на Јужном федералном универзитету.

    „Ту идеју је наметнуо сам живот“, каже Андреј Микушкин из администрације Ростовске епархије. „Ако Јужни федерални универзитет претендује на место једног од важнијих универзитета Европе, онда он једноставно не може без оваквог факултета. Теолошки факултет постоји на сваком угледном универзитету.“

    Потреба за стручњацима овог профила појавила се умногоме захваљујући новом предмету у средњим школама Руске Федерације.Предмет ,,Основе религијских култура и грађанске етике" биће обавезан за ученике 4. и 5. разреда. Нови факултет треба да надокнади недостатак квалификованог наставног кадра.

    „Недостају нам стручњаци за теологију и религију“, наставља Микушкин. „Недостатак наставника је очигледан. Сада се то решава преквалификацијом, за коју се пријављују чак и наставници математике. Али преквалификација није довољна, потребни су квалификовани стручњаци.“

    Данас је само у Ростовској области потребно 3500 наставника за предмет „Основе православне културе“. Та цифра сведочи да ће дипломирани теолог без проблема наћи посао. Ипак, треба имати у виду да федерални Теолошки факултет може да прими само 50 студената на прву годину.

    „Планирамо да на редовне студије примамо по 25 студената, и исто толико на ванредне“, прича будући декан факултета, доктор филозофије Јевгениј Несмејанов. „Као база за стварање факултета послужиће теолошки одсек при педагошком институту, који постоји већ 6 година и извео је 5 генерација стручњака за теологију. У овом тренутку одсек има укупно 64 студента на свим годинама. Међутим, ако тај смер постане популаран, тј. ако за упис буде јака конкуренција, онда ће факултет моћи знатно да се прошири.“

    На Јужном федералном универзитету ће се развијати православни смер, али пажња ће бити посвећена и другим религијама.

    „Факултет ће се оријентисати на православље“, објаснио је Несмејанов. „Међутим, студенти ће изучавати све религије, јер ово је грађанско образовање. Основни циљ новог факултета је да се пружи адекватно образовање онима који ће се бавити питањима религије у музејима, администрацији или образовним установама.“

    Недавно основани Севернокавкаски федерални универзитет спреман је да организује припрему стручњака у сфери проучавања ислама.

    „Не треба губити из вида да ми живимо у вишенационалној земљи“, каже Алина Левитска, ректор Севернокавкаског универзитета. „Један од главних задатака нашег универзитета је да припремимо стручњаке за ислам. Тренутно радимо на избору предавача, а у најскорије време ћемо објавити обавештење о новој катедри за теологију“.

    Ипак, нису сви одушевљени одвајањем теологије од предмета филозофије и историје религија. На пример, главни стожер руског образовања, Московски државни универзитет „Ломоносов“ (МГУ), одбацује идеју о стварању такве катедре на својим факултетима.

    „На МГУ неће бити катедре за теологију“, каже ректор универзитета, академик Виктор Садовничиј. „Ми имамо катедре за проучавање религије, имамо катедру за филозофију која се бави различитим токовима у религији и историјом религије. На тим катедрама се проучавају све теме које ће бити заступљене на теолошким факултетима. Уверен сам да ће постојеће катедре моћи да припреме добре стручњаке.“

    Познати филозоф Борис Губман не подржава овакав државни механизам за дотични образовни профил.

    „Теолошки факултет треба да финансирају верске заједнице, а не државни органи“, каже Борис Губман, доктор филозофије и шеф катедре за филозофију и теорију културе Тверског државног универзитета. „У противном ће то бити у директној супротности са уставом Руске Федерације (по коме је црква законодавно одвојена од државе). У САД све одсеке за теологију одавно подржава црква, а у Немачкој постоји федереална подршка конфесионалном образовању. Држава убира порезе и распоређује их на разне факултете. Треба разрадити такав финансијски и државни механизам који би био у складу са уставом, и којим би се истовремено указало поштовање према религиозним веровањима људи различитих конфесија. Отварање Теолошког факултета на Јужном федералном универзитету може позитивно да утиче на регион, али ко ће предавати на том факултету? Нисам сигуран да је за тако кратко време могуће пронаћи цивилне предаваче чије би знање било на потребном нивоу.“

    Извор: Руска Реч




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...