Jump to content
  • Оливера Г.
    Оливера Г.

    Савремени катехизис РПЦ појавиће се кроз две године

      МОСКВА,06.02.2013

      „Савремени катехизис биће завршен за две године“, изјавио је председник Синодалне богословске комисије и председник Одељења за спољне црквене везе Московског патријархата митрополит Волоколамски Иларион, у среду у Москви на прес конференцији поводом закључака Архијерејског сабора.

    „На Сабору се говорило о раду над катехизисом РПЦ, који је задатак Синодалне богословске комисије. Планирао сам да тај рад потраје отприлике још четири године, рачунајући ту брзину са којом раде наши богослови. Архијерејски сабор је исказао јако тврд став, да катехизис мора бити готов за две године“, рекао је митрополит Иларион.

    Према његовим речима, та одлука тражи "ванредне сазиве богословске комисије“и низа других мера, да би нов катехизис био готов у назначено време.

    Најпознатији катехизис је из 19. века, који је саставио свети Филарет Московски.

    „Тај катехизис је написан готово пре 200 година, застарео је по форми и стилу, у великом степену по тематици. Ни редакција, ни адаптација ка савременим условима не може га направити актуелним и доступним за савременог човека. Многих питања која се у садашњости постављају пред хришћанином, тамо нема“, приметио је председник Библијско-богословске комисије.

    Савремени катехизис, према мишљењу радне групе при Библијско-богословској комисији, која се бави његовом израдом, треба да обухвати не само вероучитељска питања, него и да садржи податке о устројству Цркве, богослужењу и Светим Тајнама, а такође и питања која се постављају пред савременог хришћанина.

    Катехизис мора бити сличан по методу и стилу савременим црквеним документима, прихваћеним последњих десетлећа, нпр. „Основама социјалне концепције Руске Православне Цркве“. Неки делови катехизиса засниваће се управо на том документу.

    Обим катехизиса је веома значајан. На основу пуне форме катехизиса, може се и направити и краћа варијанта, за решавање мисионарских и катехизијских задатака и да га читају и људи који су недавно примили свету Тајну Крштења.

    РИА Новости, Православие.ру

    Превод за Поуке.орг

    Оливера Голубовић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...