Jump to content
  • Срђан Ранђеловић
    Срђан Ранђеловић

    Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске

      Поводом изјаве г. Небојше Стругара и његовог једностраног виђења активности на изградњи Храма Светог Јована Владимира у Бару Митрополија Црногорско-Приморска најприје изражавамо чуђење што је г. Стругар у јавност изнио читав низ личних и тенденциозних оцјена које на овакав начин не служе добру.

    Bar-hram-e1382027676758-720x375.jpg

    Очевидно вођен неким личним разлозима, Стругар је одговорност за застој радова на Храму у Бару пренио на инж. Момчила Станојевића, протомајстора храмова у Бару и Подгорици, што не одговара истини, с обзиром да се ради о одлуци Митрополита Амфилохија, а не Станојевића, да се за велики јубилеј 1700-годишњице Миланског едикта доврше грађевински и умјетнички радови и изврши освећење Саборног Храма Христовог Васкрсења у Подгорици. Из тог разлога, протомајстор Момчило Станојевић, носилац највећих црквених одликовања, имао је обавезу да се ангажује на завршетку тих радова у чему је са својим сарадницима и успио и на томе му Митрополија Црногорско-Приморска изражава своју благодарност. Остављамо по страни и не мање важно питање недостатка средстава за даљу градњу храма.

    Досадашњи радови на Храму Светог Јована Владимира служе на понос Бару и Митрополији и у том дијелу смо сагласни са Стругаром да је Момчило Станојевић дао немјерљив допринос, заједно са осталим члановима Грађевинског одбора. Сасвим је природно да се радови на Храму и убудуће неће изводити без присуства и учешћа протомајстора на коме, уз свештенство и Одбор за изградњу, стоји и највећа одговорност.

    Митрополија Црногорско-Приморска је са Грађевинским одбором Храма у Бару након освећења Храма у Подгорици кренула у реализацију планираних активности на завршетку Храма у Бару при чему се слободно може констатовати да тај неимарски пројекат представља један од приоритета Митрополије у предстојећем периоду и већ се приступа затварању прозорана Храму. Овом приликом, имајући у виду духовни значај те Светиње, указујемо да смо дужни да своје ставове и личне доживљаје оставимо по страни знајући да Храм гради нас, а не ми Храм. То се очекује и од г. Стругара, активно укљученог у градњу Храма у Бару од самог почетка. Унутарњим проблемима и недоумицама које прате сваки овакав подухват и који се разрјешавају стручно у оквирима Грађевинског одбора, непотребно је оптерећивати јавност. Утолико прије што дописи оваквог типа не граде него разграђују, не само Храм, него и оно што је важније од њега: братску слогу и љубав међу градитељима без које Храм губи свој смисао.

    Цетиње, 17. октобар 2013. године

    Митрополија




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...