Jump to content
  • Guest
    Guest

    Обраћање Еп. Григорија на панел дискусији - Сарајево двадесет година касније – између конфликта и сусрета

      САРАЈЕВО ДВАДЕСЕТ ГОДИНА КАСНИЈЕ

      ИЗМЕЂУ КОНФЛИКТА И СУСРЕТА

      Задата тема, имајући у виду географски простор на којем се скуп одржава, имплицира да се говори о претходном рату и потоњем помирењу на тлу Босне и Херцеговине, и шире – у овом дијелу Балкана. Наша намјера није да се узроцима конфликта на простору БиХ бавимо с политичког, друштвеног или националног аспекта, мада то није могуће у потпуности избјећи. О њему ћемо покушати да говоримо из непристрасног угла, ако је он уопште могућ када су посриједи осјетљива питања попут овог.

    Премда је најчешће болно и мучно говорити о блиској прошлости чије ране још увијек нису зацијељене, нарочито када је ријеч о догађајима из деведесетих – за разумијевање узрока конфликта, његовог превазилажења и преображавања у помирење и сусрет нужно је бар поменути друштвено-историјски оквир у којем се процес сукоба и сусретања догађао и још увијек се догађа. Поменути контекст је, када је у питању Босна и Херцеговина, веома комплексан и слојевит. Није потребно посебно наглашавати да је на простору бивше Југославије Босна и Херцеговина била једина република у којој су вјерска и национална заступљеност биле специфичне и – за разлику од осталих дијелова земље – без доминације и преваге самог једног националног и вјерског елемента. То ће умногоме допринијети да се, приликом распада државе, највеће посљедице осјете управо овдје. И док се у другим републикама, сем неколико изузетака, ситуација убрзо стабилизовала – овдје се водио рат, у правом значењу те ријечи. Он је post factum у политичким и историјским приручницима проглашен грађанским. Без обзира на његову дефиницију и именовање, чињеница је да се сукоб одвијао између дојучерашњих комшија, пријатеља и, у крајњој линији, сународника.

    Ако, водећи рачуна о свему реченом, покушамо сагледати узроке минулог рата, или, како је у наслову теме апострофирано – конфликта, врло брзо ћемо уочити да је све оно што се догађало на ширем плану – могуће пренијети и анализирати на нивоу међуљудских односа уопште, а који се прије свега остварују кроз комуникацију двије личности, у којој и ми свакодневно учествујемо. Да би такав један однос – однос двије личности – могао успјешно да функционише, потребно је кренути од три неопходне претпоставке, а то су, како савремени православни теолог Јован Зизјулас истиче: „слобода”, „другост” односно „различитост” и „заједница”. Другим ријечима, да бисмо испоштовали интегритет друге личности, неопходно је да је прихватимо онакву каква она јесте, са квалитетима, али и слабостима које посједује. Уколико тако поступимо, остављамо јој слободу да буде, иако другачија од нас – слободна и непоновљива личност. Тек је на оваквим темељима могуће градити заједницу са другим, прихватајући његову другост/различитост и дозвољавајући му да буде другачији, али ипак прихваћен и вољен. Све ово важи и за однос унутар вјерских и националних заједница, било гдје да се налазе. Наравно, под претпоставком да слободу и различитост схватимо не као празнословље већ као истинску одговорност и позвање сваког од нас понаособ. Тек у таквој констелацији односа – могуће је говорити о заједници, сусрету и помирењу.

    Директну потврду за такав образац односа имамо у Старом завјету, на примјеру Адама и Еве, а касније и у Новом завјету, у којем Христос свим насљедницима оставља слободу да изаберу пут којим ће ићи, не намећући им, иако би могао по природи ствари и свог „положаја” – сопствену вољу. Мада би то по преимућству и „власти” коју посједује могао, Бог не нарушава слободу личности, чак и ако је јасно да избор, као у случају Адама и Еве – може бити погрешан. Упркос њиховом паду, Бог Адама и Еву није погубио нити их је одбацио већ је тражио начина да их поново уздигне, пружајући им шансу за нови живот и поновно успостављање заједнице са Њим.

    У таквим оквирима функционишу и међуљудски односи. Ниједан члан заједнице не може рећи другоме: ниси ми потребан, одбацујем те, јер је другост срж заједнице. Личност се остварује тек у заједници и кроз заједничарење, а другост је саставни елемент јединства. Када и ако се то исправно протумачи, онда је могуће закључити да другост или различитост не угрожава јединство већ представља његов услов, његов sine qua non. Стога је постојање личности несхватљиво без односа. Заједница не угрожава личност – она је афирмише, остављајући слободу да се посједују различити квалитети. На тај начин слобода се поистовјећује са љубављу, јер вољети можемо само ако смо способни допустити да други увијек буде други, а да ипак буде у заједници са нама.

    Уколико бисмо пошли од претпоставке да, иако различит, други може са нама ући у заједницу, не угрожавајући наш интегритет – вјероватно бисмо уклонили један од главних узрока конфликта. Ако већ трагамо за његовим узроцима, чини нам се да је овај „неспоразум” један од оних који су у основи међунационалног и међувјерског сукоба на овим просторима. Када одстранимо националну и вјерску острашћеност и нетрепељивост, свима који су били судионици у протеклом рату и који су обремењени том врстом искуства, итекако је јасно да је рат појава која никоме није донијела добро. Као још увијек млад монах, често сам сахрањивао људе својих или приближно истих година, постављајући себи питање – који је смисао рата и убијања? До одговора нисам дошао.

    Али, и у тумачењу узрока конфликта постоје претјеривања, као што то је случај са западном перцепцијом претходног рата у Босни, која је најбоље рефлектована у термину „балканистички дискурс“, а који у потпуности носи негативну конотацију. Западно виђење рата у Босни, и уопште сукоба на Балкану, полази од давно увријеженог мишљења да на овим просторима живе примитивни народи који не могу да надиђу међусобну мржњу и потребу за убијањем. О овом проблему и западном доживљају Балкана, као што је познато, писали су Бугарка Марија Тодорова, у књизи Имагинарни Балкан, и Богољуб Шијаковић, у књизи Критика балканистичког дискурса, обоје вјешто демистификујући узроке и поводе за такву перцепцију, а које нећемо овом приликом понављати. Засебно је питање, у које не желимо залазити како се не бисмо превише упуштали у политичкие опсервације – да ли су народи који живе на овим просторима искључиво криви за тај сукоб или су, можда, подстицаји долазили и са стране?

    Међутим, оно што је за нас тренутно важније од питања да ли je конфликт имао смисла и ко га је изазвао – јесте да ли су, послије свега, могући сусрет и помирење? Наравно, под условом да ријечи „мир” и „помирење” не схватимо олако, као пусто слово на папиру, што такође није риједак случај у наше вријеме. Опет ћу говорити из личног искуства – прије непуне двије године сједиште Епархије захумско-херцеговачке и приморске враћено је у Мостар, гдје се и налазило до почетка посљедњег рата. За релативно кратко вријеме успјели смо да изградимо добре и пријатељске односе са својим римокатоличким колегама, али и бошњачким. Као и у сваком односу, има и потешкоћа и проблема које, и с једне и с друге стране, превазилазимо добором вољом и спремношћу на компромис. Прије свега, поштујући другога као самосвојну и другачију личност која својом особеношћу и различитошћу не угрожава наш интегритет већ га обогаћује. На тај начин намјеравамо градити заједницу која, као и свака заједница, захтијева труд и треба да се његује. На основу таквог исуства, усуђујем се рећи да су сусрет и помирење могући, али у околностима и под условима о којима смо већ говорили. Подразумијева се, неопходно је и вријеме које ће помоћи не само да се зацијеле ране из рата него и да се одњегује истинска спремност за живот са другима.

    И као што је Бог Адама и Еву – у својој милости и доброти – поново уздигао, тако и нама пружа нову шансу да надиђемо гријехове прошлости, да се преобразимо и уздигнемо изнад њих. Да почнемо из почетка, на добрим темељима. Да ли је то могуће у Сарајеву – не знам, али знам да треба покушати.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    _______________+++_________________

    „Наша је будућност живјети заједно – Религије и културе у дијалогу“, назив је конференције која је протекла у Сарајеву и никад пунија црква није била за 20.година и више.Све је одисало јединим свепријатељством,једном милином коју је свако од нас осјетио када је долазио на ове просторе.БиХ је и наша домовина и ми немамо друге и нити хоћемо да имамо осим ње,то су ријечи које све говоре,стадо смо можда мало,али вјера наша није,како каже наш цетињски цвијет да у малом бјеше бесконачно.Наш Патријарх је говорио хришћанским ријечима,отвореношћу за свакога,а још једном је и брањена вјера наша православна и Крст часни,свјетлошћу небеском,земљом ходећи,како каже наш тврдошки горостас,а истином и љубављу,како је говорио наш херцовачки духовни цвијет,пред чијим искреним,човјекољубивим,христољубивим срцем,очима које виде и осјећају сваког човјека,видјевши у њему Бога,дакле пред овом душом се отварају и латице пустињских кактуса,који цвјетају једном у 100 година,за разлику од реиса,на жалост свих нас,којима својим иступом не жели добро,који је поново реториком зла и вокабуларом који нити приличи човјеку који треба да је и морални углед,а камо ли човјек који треба да свугдје гдје је носи мир,дакле како се није нити поздравио са нашим људима из цркве,то је било нешто неочекивано и невиђено.Народ је згрожен,да у оваквим проблемима и неимаштини,послије 20.година жели да живот смјести у неке њему паранодине сањане калупе живота,па се питам,ево слушам на православном радију Тијело Христово и гледам икону Тајне вечере,коју нам је даровао сада свештеник,а тада 1992.године дјечак из дома без родитеља,из сиротишта,који је буквално истјеран као и сва српска дјеца на улицу,Боже мој…да ли је он,тај реис икад ушао у неко насеље,солитер,на оделење доктора,професора,итд.ево нпр. у Тузли и видио који све ту људи живе и који имају само једну мисао,како даље и да ми сви једни другима смо и отац и мајка и све,да немамо шансе да живимо једни без других,а зашто и не једни са другима и поред других.БиХ му сигурно није захвална за оно што је јуче говорио,а да ли је мислио о мјешаним браковима,о цивилизованом друштву,напредку,комшијским односима,заједно сам све гледала сам мојим комшијама на тв и кажу да сваки пут нису задовољни што им дође у Сребреницу,јер они своје најмилије желе да без било кога молитвено испрате и обиљеже њихово страдање…и сахране не како им неко сервира,него што је и логично како они желе…Нека наша чежња буде нада,нека наша осуда буде љубав,а наша истина нека буде вјера… . Да идемо за Богом, да се радујемо животу, да се радујемо прије свега Богу Живоме у Цркви Његовој и једни другима, да волимо једни друге.Знам и то да никад не треба да људе осуђујемо, да им судимо ми, то нам је некако постало неизбјежно, међутим огромну нам штету наноси… Како кажу Свети Оци Цркве Божије, Видиш гријех, а не видиш покајање његово, не видиш његов однос са Богом и оно што видиш тјелесним очима врло често зна да буде обмана и да потпуно промашимо.Дај Боже да је реис другачије мислио. То је веома важна тема за размишљање и дјелање православних хришћана, да то стално имамо на уму, Бог је једини судија, а ми то никако не можемо бити, него волимо браћу, комшије и пријатеље који ће увијек у невољи притећи и помоћи човјеку. То Бог од нас тражи,Прави хришћански нарав/етос је помоћи човјеку, прићи човјеку, загрлити га, обрисати сузу његову, грешнику, а сви смо ми грешници(нема велики-мали гријех него има то какав је наш однос са Богом) помоћи да дође на пут покајања, то непрестано треба да понављамо и себи и другима, како је говорио наш Свети Патријарх Павле. Из очију тога невољника, тога несрећника гледа нас нико друго до Господ Бог, Господ Бог и помогавши томе несрећном човјеку било гдје, било како и било када, нашли смо милост пред Богом и примићемо велики благослов и благодат Његову.Мржња није пут за никуда, тј. да искључује друге,јер мржња је највећа туга егоцентризма, самодовљности(а, заправа вјечна туга-пакао), треба да свако,ако је могуће да се бори против тога,да се непрестано трудимо, радимо на себе, сагледавамо, испитујемо себе, освећујемо се Јединим Светим, али и да пазимо на друге.Многе мајке су у овом и свим ратовима(освајачки и братоубилачки рат је најгоре стање

    човјека, тотално отуђење од Бога и претварање човјека у

    звијер)заплакале за својом дјецом, много је невиних људи мучено,

    убијено и страхоте су преживјели. Жртава је било на свим странама и на

    свим странама је било недужних људи.

    Оно што је најбитније у животу јесте да човјек прославља Господа и да

    се радује Господу и што је најважније да зна, да све што нам се у

    животу дешава има свој смисао, има свој разлог, има нешто што ми само

    можемо докучити молитвом и животом са Господом. Сва страдања која нам

    се у животу дешавају имају свој смисао и треба да нас науче нечему и приближе Господу. Рјешење никада за хришћанина, за православног Србина (који је одувијек знао за гостољубље и срдачност) није мржња и искључивост. Сама ријеч мржња долази од мраз, зима, хладноћа.

    Човјеку је хладно у срцу његовом јер нема љубави.

    У сваком човјеку има “нешто Твоје што у души мојој сјаје!”, како кажe велики Божији човјек и пророк Владика Раде.

    “Будите мудри као змије, а безазлени као голубови!”

    Мудрост се не стиче само годинама, него, како предивно Митрополит наш Амфилохије каже, Св.Јован Богослов упијао је мудрост Божанској и учио се њој управо са њедара, са груди Господњи, са срца Господњег јер је он главу своју наслонио на њедра Господња и питао на Тајној Вечери, Да нисам ја тај Господе који ћу те издати? Не, Господ га је научио ријечима и дјелима вјечнога живота и вјечне радости која сија и просијава и обасјава сву творевину са лица и њедара Господњих, са Лика Његовог, "најљепшег међу синовима људским".

    Господе Исусе Христе Сине Божији, удостој и нас свјетлости и милости Твоје!

    Пресвета Богородице спаси и сачувај нас од свакога зла и уведи нас све

    у Царство Сина Твога и Бога нашег, тамо гдје је вјечна радост, вјечна

    свјетлост и вјечни благослов од Оца кроз Сина у Духу Светоме, у Светој

    и Животворној Тројици, Богу нашему, коме слава и хвала у

    вијекове.

    Амин!

    ______________+++________________

    7935202678_fc15b00f0c_z.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    XVII

    ПАЖЊА И КОМУНИКАЦИЈА (III)

    Глас Српске: 2.8.2008.

    Аутор: Епископ ГРИГОРИЈЕ

    „ Да би човјек поштовао слободу мишљења код другога, мора је поштовати и у себи, а овога је премало јер нисмо усредсређени, нисмо спремни ни на тренутак да оставимо своју мисао и посветимо пажњу ономе што други мисли и тако остајемо закључани и заробљени у сопственим тамницама без излаза“

    Говорећи о комуникацији, не можемо не споменути концентрацију. Јер добра, здрава комуникација неизоставно подразумијева концентрисаност, сабраност и пажњу обје стране које у комуникацији учествују. Уопштено узевши, наш је народ дубоко деконцентрисан. То је очигледно и у свакодневним, најбаналнијим ситуацијама. Човјек прича, увјерава, образлаже али - ослушнеш ли пажљивије - видјећеш да најрјеђе говори оно што погађа у саму суштину ствари о којој ти прича. Он зна и може да објасни шта неће и против чега је, али када треба да јасно и конкретно изрази шта хоће – ту настаје проблем.

    Ово је тако, између осталог и зато што људи не раде на себи. Они раде на другима, на њиховим манама и слабостима, изграђују своје ставове на основу критичког приступа туђим пропустима и то не увијек зато што: “паметан учи на туђим грешкама”, већ прије зато што је бављење другим безболније и захтјева мање напора. Људи на Западу - иако не треба од Запада, овог и оваквог, правити идола - спремају се, раде, “тренирају”, улажу у себе и на тај начин, кроз један систематски и континуирани рад остварују и извјесне резултате. Нама је, пак, умногоме страна систематичност у свему па и у раду на себи, и то између осталог и јесте разлог расутости тј. недисциплинованости пажње која је друга страна деконцентрисаности и коријен свих проблема у комуникацији.

    Но, за концентрацију је потребна молитва и то не било која и било каква молитва, већ молитва упућена Христу. У њој је битно то што учимо да се обраћамо другоме и да другога имамо пред собом као живу и конкретну личност, али много више то што се у Христу - као Ономе за Кога и кроз Кога је све створено и живи – све сабира као у каквом сабирном центру, жижи, “фокусу” и што и ми сами, обраћајући се Њему и пребивајући духом својим у Њему, улазимо у ту пуноћу свих и свега што је сконцентрисано у Њему. Из Њега онда почињемо да црпимо снагу и умијеће за све, па и за комуникацију. Зато без молитве Христу, тј. комуникације са Христом, тешко да може бити и наше међусобне комуникације.

    Господ је створио свијет као дијалог и непрестано нас позива на дијалог. Но ми смо, као народ, у том смислу јако “неваспитан” тј. ненавикнути на дијалог. Неваспитани смо, деконцентрисани и онда отсутни, неуравнотежени, помало дивљи. Уствари, деконцентрација није обавезно одсуство пажње, већ прије њена погрешна усмјереност, “измјештеност”, поробљеност (најчешће собом).

    Сви се ми јако мало и нажалост често погрешно молимо, и наша самољубива молитва најчешће се своди на захтијевање: “Дај ми ово или оно”. Par excellence еџцелленце простор праве, истинске молитве тј. дијалога са Христом и другима, кроз улажење у ту концентрацију свих и свега сабраних у Њему као тачки пресјека јесте – Литургија. Остављајући своју расцјепкану пажњу и површно бављење стварима и улазећи у однос са Христом, ми стичемо једну нову пажњу и улазимо у пуни дијалог са свима у Христу. Ово светотајинско искуство пуноће у Христу јесте неизоставни предуслов свих наших добрих односа.

    Колико Срба живи ово литургијско искуство? Статистика каже – у најбољем случају не више од два одсто. Зато смо разбијени, без ослонца и сабирног центра, дезоријентисани и деконцентрисани. A ово је идеално тло за егоизам у најперфиднијим варијантама, јер онај ко нема центар и извор комуникације у Богу, најчешће тај извор почиње да тражи у себи.

    Ријетко ће данашњи човјек рећи: “Не ја, већ Христос”. Чак и међу данашњим духовницима мало је оних који не везују људе за себе већ за Христа. Један од ријетких који је пажњу и окренутост људи увијек одвраћао од себе и упућивао на Христа био је блаженопочивши о. Лазар игуман Манастира Острога, и у томе и јесте била његова духовна снага и величина. Зар није диван примјер Св. Јована Претече који је говорио: “Не ја, него иде за мном већи од мене”.

    Поменули смо да је за комуникацију неопходна пажња која захтијева тренинг, вјежбу, “специјализацију”, систематско васпитање. Занимљиво је да ми, када се специјализујемо за нешто – спорт, музику, науку – остварујемо у свијету и као народ и као појединци фантастичне резултате. То је још један доказ да систематски рад, сконцентрисаност на нешто и будност пажње урођују плодом. Нажалост, и поред очигледне обдарености, остајемо разбијени у свом свакодневном животу и то је често узрок тешких поремећаја.

    Пажња нам недостаје не само на неком личном, духовном плану, већ и у најбаналнијим стварима: на улицама, на радном мјесту, у сопственим домовима и простору у коме проводимо највише времена. Превиђамо најочигледније ствари, живимо мимо јер смо – деконцентрисани. Боравећи недавно у Италији доживјели смо прави културолошки шок изазван прије свега чињеницом да је тамо све на свом мјесту и да се у свему, чак и у најмањим ситницама, види брига и старање. Можемо изналазити разна оправдања: сиромаштво, ратне фрустрације, забринутост и неизвјесност у којој живимо али – за то што нам је двориште неизметено, ципела незалијепљена или цвијеће увело крива је само наша тешка небрига. Слично је и на ширем, друштвеном плану: за нас је тако тешко окречити зграду, саградити школу, аутобуску станицу! Разлог - у то се лако можемо увјерити - понајмање је финансијске природе: нама недостаје међусобне комуникације, дијалога и те усредсређености на проблем и спремности за рад, за дјело. Занимљиво је да када смо нападнути, као заједница показујемо изузетно разумијевање једни за друге, способност за сарадњу и много лакше комуницирамо. Но ово умногоме подсјећа на закон бесловесних животиња које се – нападнуте – удружују у крда и инстинктивно траже заштиту у групи.

    Усљед заиста тешких историјских усуда, кроз историју смо тако ријетко имали изграђен систем а тако често харизматичног вођу. Харизматик у уређеном систему може бити велики дар, али ово скривање иза личности “вође” изван система оставља пуно простора за лијеност, апатију, деконцентрацију о којој смо говорили и на крају - опростите на грубости - безобразлук скривен под плаштом наивности. Свако је способан да разлучи зло од добра ако само хоће и зато су праве вође увијек у народу будиле свијест и савјест, указујући му на то да није безлична маса, група, већ заједница живих и разумних људи који имају име и презиме. Наивност, коју често олако убрајамо у врлине, заправо је одраз егоизма који води у избјегавање одговорности. Наиван човјек често је уствари човјек који живи по принципу: ја сам глуп а ти добар и паметан, ти преузми одговорност и мисли умјесто мене, ради умјесто мене и дај ми плодове твога труда јер ја те слиједим.

    Наравно, не можемо о овоме говорити генерално, као о уопштено српским особинама. Међутим, те карактеристике су исувише честе и то је знак неког дубљег поремећаја. Узрок поремећаја способности комуницирања лежи, према нашем искуству, у несабраности тј. одсуству Христа из наших живота или бар Његовом измјештању у неке периферне области. Ово измјештање између осталог доводи и до губитка мјере у свим стварима, обесмишљавања наших богомданих дарова и способности и на крају – до потпуног разбијања личности.Период кроз који као народ пролазимо умногоме се дотиче питања вођења и руковођења народа. И ми духовни пастири, а

    ли и политичке вође и државници требало би да имамо на уму да је неопходно људе слушати, причати са њима, руководити их, понекад и слиједити, трудити се да их разумијемо и помоћи им да нас разумију, и увијек имати бригу о свему и свима. Треба да знамо да вођа не може бити човјек који је спреман да жртвује друге зарад себе, јер такав је или егоиста или наивчина, у сваком случају неко ко не може бити узор. Слабости или грешке човјека ми можемо оправдати, љубављу покрити и преко њих прећи без осуде, јер у њему видимо слабог и немоћног човјека, свога брата по немоћи. Aли ако неко сматра да судбина народа зависи од њега, што је такође велика заблуда и самообмана егоистичног погледа на ствари јер нико није незамјенљив, онда његове слабости и сваки погрешан потез па и ријеч добијају опасну тежину. Aко смо хришћани узор нам мора бити Христос, а ако нам је узор Христос онда се у свему треба руководити Његовим примјером. Исти је Христос клицањем поздрављан при уласку у Јерусалим, али и пристао да Му неправедници суде и осуде Га невиног. Зато, ако се називамо хришћанима, а нарочито ако инсистирамо на својој побожности и притом имамо истакнуту улогу у једном народу, морамо бити спремни да ту своју вјеру свједочимо сваким својим дјелом и ријечју. Осим тога, морамо бити отворени за критику и спремни на преиспитивање својих ставова и увјерења, прије свега зато што ћемо тако пробудити људе, народ из убеућености и уљуљканости. Онај који научи људе да раде и живе - а не онај ко их онеспособи за живот - тај ће бити отац и учитељ.

    Морамо се чувати искључивости. Ова особина у комбинацији са склоношћу ка харизматичним вођама резултира олаким сврставањем људи у таборе, што не само да отежава комуникацију, већ води ка гажењу слободе мишљења и расуђивања и неспремности на заузимање личног, одговорног става. То што не мислим као ти не значи да мислим као твој непријатељ. Међутим, да би човјек поштовао слободу мишљења код другога, мора је поштовати и у себи, а овога је премало јер нисмо усредсређени, нисмо спремни ни на тренутак да оставимо своју мисао и посветимо пажњу ономе што други мисли и тако остајемо закључани и заробљени у сопственим тамницама без излаза.

    Нисмо незамјенљиви. Треба наћи смирење и прихватити да се без нас и те како може. Св. Сава је основао Цркву и – повукао се! Многи Свети су, чим би примијетили да привлаче превише пажње – одлазили са тог мјеста. Aко држава стоји на једном човјеку – нема државе. Aко Цркву носи један човјек – нема ни Цркве. Прави “вођа”, узор и примјер није онај ко на себи заснива ствари, већ онај ко васпитава оне које води да живе и дјелају у духу заједнице која треба да функционише и онда када њега не буде било. Треба пазити на своје ријечи, бринути о свему и свима и концентрисано – са Христом у центру – приступати другоме. Ово међутим не значи да људима треба повлађивати, него их треба водити, опомињати, понекад их и слиједити и у сваком случају бити спреман на дијалог. A дијалог је живи однос и захтјева учешће читавог човјека – сабраност свих његових психофизичких способности. Без тога нема и не може бити комуникације која је темељ нашег живота у заједници са другима. У заједници која подразумијева одговорност за другога а не самољубиву бригу о изградњи сопственог ЈA, оног истог које је без другога немогуће јер сви знамо да ЈA не постоји без ТИ, без ВИ.

    Послушајте наше људе, колико често и са како достојанственом милоштом говоре ЈA, а како је ТИ некако увијек праћено срyбом. Заборавили смо да треба необично пажљиво и са пуно љубави говорити оно ТИ, јер једино тада - гле дивног чуда! - наше ЈA ће моћи стварно да се радује и живи пуноћом.

    Концентрација

    Концентрација (лат. concentratio, гр. συγκέντρωσις ) - сабраност, усредсређеност; грчка ријеч κεντρο значи центар, па је пажња, концентрација - ићи у центар тј. усредсредити се сав и сву своју енергију усмјерити у једно средиште, центар. То исто важи и за латинску сложеницу concentratio, од ријечи cum (conн) + centrum гдје је centrum - центар, а con - с, са, уз, заједно, у исти мах. пажња (гр. προσέχω) - пазити, имати бригу, бити обазрив.

    ****************

    За концентрацију је потребна молитва упућена Христу

    ****************

    Aко смо хришћани узор нам мора бити Христос.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...