Jump to content
  • Guest
    Guest

    Обележен дан ослобођења Новог Сада

      У оквиру програма обележавања 9. новембра, Дана ослобођења Новог Сада, одржан је на Тргу слободе свечани дочек Почасне чете Гарде која је пред великим бројем Новосађана извела егзерцир. Свечаности на Тргу и у Градској кући присуствовали су Епископ новосадски и бачки г. Иринеј, први потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране господин Александар Вучић, Бригадни генерал господин Ђокица Петровић, командант 1. бригаде Копнене Војске Србије и други званичници нашег града и државе.

    bigger_dan_oslobodjenja2.JPG

    Присутнима се најпре обратио домаћин свечаности градоначелник Новог Сада господин Милош Вучевић.

    Дан који данас обележавамо представља престанак вишегодишње, вишедеценијске и вишевековне окупације и долазак нечега највреднијег у наш град - а то је слобода. Заједно са представницима Цркве, Војске и Владе Републике Србије шаљемо поруку да ћемо, негујући богатство наше традиције, водити политику мира и стабилности, водећи рачуна о сваком грађанину Србије - изјавио је градоначелник Вучевић и уручио владици Иринеју и Александру Вучићу по примерак Душановог законика.

    Обраћајући се Новосађанима, подпредседник Владе је истакао да је ово велики дан за Нови Сад и за Србију и напоменуо да је поносан на чињеницу да први пут заједно један празник обележавају представници Државе, Цркве и Војске. Господин Вучић се захвалио Владици Иринеју на стрпљењу и на томе што је уложио много снаге да се превазиђу сви неспоразуми из прошлости и да се тиме покаже да су само неки мали људи били препрека јединству свих оних који народу нешто значе.

    Епископ бачки др Иринеј је поздравивши присутне и честитавши овај празник подсетио на неопходност сећања на све пострадале, а посебно на невине жртве. Сваки народ се поноси оваквим датумима - рекао је Владика - и са чашћу и молитвеним пијететом сећа се свих оних који су своје животе уградили у слободу својих потомака, а код нас је овај дан, на нашу жалост и срамоту био заборављен, а посредно или непосредно и забрањиван.

    Преосвећени Владика је подсетио и на то да су сви ти велики догађаји ослобођења нашег народа и нашег града, велика одлука Народне скупштине Срба, Буњеваца, Словака и других до тад подјармљених народа, били могући захваљујући чињеници што је наша Црква успевала да одржи дух и идентитет самосвести српског народа.

    Немајући непосредни политички циљ, Црква чинећи добро свима људима, посебно својим верницима, али и свим људима и свим народима, ствара предуслове за добро на свим пољима па и на пољу слободе.

    Само онде где постоји хомогеност и унутрашње јединство свих стубова нашег народа, нашега друштва и наше државе могућ је напредак и просперитет на свим нивоима. Зато је такво јединство императив број један за све нас.

    На жалост, многима управо та улога и одговорност Цркве представља главни камен спотицања те они клевећу нашу Цркву и веру као такву.

    Најбољи деманти за све те клеветничке нападе је добар, хармоничан и братски однос наше Цркве са свим традиоционалним црквама и верским заједницама, али и са другим значајним установама домаћим и међународним, рекао је Епископ новосадски и бачки и још једном поздрављајући све присутне изразио наду да ће и убудуће новембар у Новом Саду бити проведен у радости и празновању.

    Преузмите звучни запис

    Нови Сад, 09.11.2012 - Информативна служба Епархије бачке




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...