
Некада је Епархија темишварска била, по добром појању и још бољим појцима, славна и на далеко позната.Данас на нашу општу и велику жалост не поседује више такав богат појачки кадар као некада. Просто се човекодушеви и срце му од радости заигра у грудима када му се укаже несвакидашња и све ређа прилика да чујепесму благодарности небеском Творцу из грла физички изнемоглих појаца по нашим српским парохијама.Слушајући искрено појање, простодушних и, за наше прилике, изузетно-талентованих појаца из Нађфале,мислима се враћамо у славну и незаборавну прошлост нашег народа, када се испевана молитва у свакој однаших парохијских цркава разлегала истом лепотом, простосрдношћу, готово без икакве разлике, од Дунава пасве до Мориша. У покушају да се на неки начин стане на пут и превазиђе феномен нестајања добрих појаца иизађе из стања једноставно – пасивног констатовања неизбежних чињеница, покре- нута је иницијативаразвијања црквеног појања и оспособљавања квалитетног појачког кадра. С тим циљем, већ неколико годинаСрпска православна Епархија темишварска одржава појачки курс у Манастиру Светог Георгија зазаинтересоване кандидате. Богу хвала, након стидљивих и скромних почетака овог Течаја, сада је већ цифразаинтересованих у сталном порасту. Ова је иницјатива наишла на позитиван одјек и ширег православногживља (Србија и Мађарска). Као и обично, и ове 2012. године течај је одржан у току месеца августа. Свој радШкола је практично започела 05.08.2012.године окупљањем предавача и ученика и договарањем о раду,поделом ученика по групама и одређивањем предавача за сваку од њих. Предавачи су били свештеници: Бошко Тикартић,Јоца Несторовић, Саша Јашин и Иван Попов. Директор Школе је био као и ранијих година протојереј-ставрофор др__ Бранислав Станковић, а духовникпротојереј Александар Петровић. Предавања је слушало укупно 12 кандида који су били подељени у три радне групе и подела је учињена сходномогућностима сваког кандидата понаособ, те на основу раније стеченог искуства из црквеног појања. У покушају да се одређено време за одржавање овогкурса што боље искористи, радило се понајвише црквено појање, затим ствари из богослужбене праксе (Типик, упознавање са богослужбеним књигама итд.).Што се тиче пређеног градива, оно се своди на предавање лакших ствари почетницима
(одговарања, Литургија, празнични тропари итд.), док за је оне напредније предавано из осмогласног, празничног и пригодног појања. Другим речима радисе о ономе што би сваки парохијски појац требао да зна. Са кандидатима који су брже и боље савладавали пређено градиво, радило се посебно. За сваку јепохвалу да кандидати показују све веће интересовање за црквено појање, те и задовољавајуће савлађују градиво. То се најбоље могло констатоватиприликом испитивања сваког кандидата понаособ пред испитном Комисијом која је радила у саставу од: Архијерејског заменика, протојереја- ставрофораМаринка Марковог, протојереја-
ставрофора
ставрофора др Бранислава Станковића, Директора Школе појања и духовника, протојереја Александра Петровића. Испит је одржан 16.08.2012. године упросторијама конака манастира Св. Георгија. Сви испитани кандидати су успешно положили испит, а трочлана Комисија је у свом записнику, кога јепроследила Управи Епархије темишварске, детаљније образложила о испитивању сваког кандидата понаособ. Сутрадан, 17.08.2012. године као круназавршнице ове Школе одслужена је Архијерејска Литургија, којом је началствовао високи гост, Њ.П. Епископ банатски Г. Никанор уз саслужење протојерејаАлексанра Петровића, јеромонаха Никона (Корићанца) и ђакона Игора Станковића. У току малог входа, Епископ Никанор је по благослову надлежног Епископа Лукијана, за вишедеценијски предани рад на Њиви Господњој у повереним му парохијама као и за допринос раду Школе појања, наградиопротојереја Александра Петровића, привременог пароха у Мачевићу, правом ношења напрског крста. Након Литурије, у присуству видљиво узбуђених родитеља и пријатеља, Епископи су се обратили својим беседама, после којих су полазницима подељене дипломе о овогодишњем положеном течају. Била јеово још једна прилика да заједно научимо како се треба обратити Творцу кроз певану молитву. Она треба да је као један букет најмириснијег и предивногцвећа, кога умилним славопојем узносимо пред наднебесним и преузвишеним Престолом Господа Славе за здравље наших најближњих, али и за покој иолакшање оних који су се из ововремености преселили у вечност.
«
«Појте Богу нашему појте, појте цареви нашему појте».
Амин.
јереј Јоца Несторовић
Извор: Епархија банатска
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах