Jump to content
  • коЖељ њацИ
    коЖељ њацИ

    Дрвар: Срби не смеју изгубити себе

      Прослављена крсна слава Епархије бихаћко-петровачке - Сабор српских светитеља. Додик: Часно је бити Србин који не да своје, а поштује и не вређа друге

    ДРВАР - Ако Дрварчани нису одустали, ни ја не могу одустати од одбране српског народа. Ово су времена у којима је лако изгубити све, али Срби не смеју изгубити себе - рекао је у недељу у Дрвару председник РС Милорад Додик током прославе крсне славе Епархије бихаћко-петровачке - Сабор српских светитеља.

    Он је честитао 22 године од оснивања Бихаћко-петровачке епархије и епархијску славу епископу бихаћко-петровачком Хризостому, свештенству и верницима, којима је захвалио на ономе што су учинили за очување и обнову светиња на овом простору.

    Додик је навео да су духовни оци својим присуством на простору ове епархије омогућили повратак прогнаном народу овог краја. Он је истакао да је данас часно бити Србин који не да своје, а поштује и не вређа друге.

    - Вучем корене из Дрвара и увек ћу бити са Дрварчанима - рекао је Додик у обраћању пред 3.000 верника окупљених на прослави којој је, између осталих присуствовао и министар финансија и трезора БиХ и потпредседник СНСД Никола Шпирић.

    ЕПАРХИЈА ТЕШКО СТРАДАЛА

    ТОКОМ рата од 1992. до 1995. подручје Бихаћко-петровачке епархије тешко је страдало. Уништени су многи храмови, а многобројно становиштво је због ратних дејстава избегло или протерано са својих домаћинстава, укључујући и епископа Хризостома и свештенство које се налазило у кризним подручјима. Обнова ратом страдале епархије почела је повратком епископа Хризостома у село Подрашница, у општини Мркоњић Град 1996. године.

    Његово преосвештенство владика бихаћко-петровачки Хризостом поручио је да је духовна обнова императив српског народа, јер ако је не буде - неће бити ни Срба.

    После свете архијерејске литургије, служене у храму Светог Саве, поводом епархијске славе - Сабора српских светитеља, владика Хризостом је изразио радост због окупљања око иконе Светог Саве и осталих српских светитеља.

    - И ми морамо бити свети, као што су и они - нагласио је владика, напоменувши да су у овим тешким временима многи свештеници, заједно са народом, кренули у обнову својих храмова.

    Бихаћко-петровачка епархија формирана је одлуком Светог архијерејског сабора Српске православне цркве на његовом редовном заседању у Пећкој патријаршији, у мају 1990. године. Ова епархија је наследница бихаћке епархије која је основана 1925. године са седиштем у Бихаћу.

    У току Другог светског рата подручје бихаћке епархије тешко је страдало од усташа, а православни Храм силаска Светога Духа на апостоле, у Бихаћу, био је први порушени храм у НДХ 1941. године.

    Извор: Новости




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...