На данашњи празник, шесте недеље Великог поста, а недељу пред Васкрс, када се слави успомена на свечани улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику.Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника шибенске парохије од којих су многи приступили Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.Вјерни народ наше парохије, по традицији и обичају, доноси на данашњи дан у храм разно цвијеће и маслинове гранчице које се у храму благосиљају а потом их вјерници носе својим домовима као благослов.
На крају Свете Литургије, Епископ Фотије је благословио маслинове гранчице које се потом дијеле народу.Након благослова гранчица извршен је трократни опход-литија око храма у којем је учествовао сав сабрани народ предвођен својим Епископом, носећи у рукама маслинове гранчице и пјевајући Обшчеје воскресеније...
Овај празник је установљен у Јерусалиму крајем IV вијека, као успомена на последњи, царски и свечани улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим.Јашући на магарету, у пратњи својих светих ученика, Господ Исус Христос је дочекан од мноштва народа са палминим гранчицама у рукама од којих су му једни простирали своје хаљине на пут куда ће проћи а други су резали и бацали разне гранчице,кличући: "Осана Сину Давидовом! Благословен који иде у име Господње, цар Израиљев!"
Данашњим празником улазимо у Велику – Страсну Недељу у којој се сјећамо Великих страдања Христових која нас преко Голготе и Великог Петка воде ка Светом Васкрсењу Христовом.
По завршетку Свете Литургије припремљена је трпеза љубави у просторијама Црквене општине Шибеник.

Извор: Епархија далматинска
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах